Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Araç Muayenesinde e-Rapor Dönemi

20 Temmuz 2023
Yazar: Ayşe Yeşil

Araç sahipleri açısından en önemli konuların başında muayene süreçleri yer alır. Yasal bir zorunluluk sebebiyle muayene işlemlerinin takibi kritiktir. Bu bağlamda muayene süreçlerine dair yenilik ve uygulamalar da araç sahipleri adına takibi yapılması gereken konulardan biridir. 

Araç muayene işlemlerinin ardından sonuçlarının yer aldığı değerlendirmeler rapor halinde sunulur. Bu raporlara muayene raporu denir.   

Yeni nesil hizmet ve yönetim araçlarının her geçen gün gelişmesiyle birlikte muayene raporları için de dijital bir dönem başlamıştır. e-Rapor formunda sunulan muayene raporları ile araç muayene işlemlerine tek tıkla erişmek mümkündür.  

Dijital Araç Muayene Raporu Nedir? 

Dijital uygulamalar ve e-Rapor hizmetleri her alanda olduğu gibi muayene işlemlerinde de kullanıcıların işini kolaylaştıran bir versiyon olarak karşımıza çıkar. Dijital araç muayene raporu; araçlara yapılan muayene işlemlerini, online platformlarda görüntülemeyi sağlayan ve istenilen anda ulaşılabilen hizmettir. Bu hizmet sayesinde geleneksel fiziki raporlamanın maliyet ve riskleri olmadan işlem yapmak mümkün hale gelmiştir. 

e-Rapor Sorgulama Nasıl Yapılır? 

e-Devlet üzerinden e-Rapor sorgulaması yapılabilir. TÜVTÜRK aracılığıyla işletilen muayene istasyonlarından muayene raporları alınan geleneksel yöntem, yerini dijital formlara bırakmıştır. Artık istasyonlar aracılığıyla kısa mesaj, e-posta veya e-Devlet platformuna kayıt yoluyla muayene rapor hizmeti sunuluyor. 

e-Rapor sorgulamak için, e-Devlet hesabınıza giriş yaparak arama satırına “araç muayene raporu” yazdıktan sonra görüntüleme yapabilirsiniz. 

e-Devlet Araç Muayene Raporu  

e-Devlet, vatandaşların sayısız hizmet alanında kamu hizmeti alabildiği platformdur. Bu platform aracılığıyla araç muayene raporlarına erişmek de mümkündür. 

e-Devlet girişi yapan vatandaşlar, “araçlarım” sekmesine tıklayarak e-Rapor talebinde bulunabilir veya görüntüleme gerçekleştirebilir.  

e-Rapor Dönemi ile Hangi Değişiklikler Gelecek? 

Muayene raporlarıyla ilgili başlatılan dijital rapor hizmetine talep oldukça yoğun oldu. Bu sayede kısa sürede geleneksel rapor temininin yerini e-Raporlar almaya başladı. Kullanımın artmasına yönelik en önemli etkenlerden biri de e-Raporla birlikte gelen yeniliklerdir. 

e-Raporun getireceği yenilikler şunlardır: 

  • Kağıt israfının önlenmesi 

  • Sürecin hızlı ve kolay hale gelmesi 

  • Hızlı görüntüleme imkanı 

  • İstenilen zaman diliminde yeniden erişim 

Araç sahipleri e-Rapor kullanımını tercih ederek kağıt kullanımı ve israfının önlenmesine katkı sağlar. Aynı zamanda raporlara dijital ortamdan erişmek, geleneksel kağıt yöntemine göre daha pratiktir. Öte yandan araç sahipleri herhangi bir dijital rapor verisine, internet adresleri aracılığıyla diledikleri zaman erişebilir.  

Dijital Araç Muayene Raporunun Avantajları  

Dijital araç muayene raporları SMS, e-posta ve e-Devlet platformu üzerinden kullanılabilen hizmetlerden biridir. Birden fazla araç ve formda sunulması sayesinde kullanıcıların diledikleri işlevsel tercihi yapması sağlanır. Aynı zamanda e-Rapor belgeleri geriye dönük olarak da sorgulanabilir. 

Dijital araç muayene raporu hizmetinin sağladığı pek çok avantaj söz konusudur. Bu avantajlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir: 

  • Zaman tasarrufu 

  • Kağıt kullanımında azalma 

  • Güvenilir ortamda saklama imkanı 

  • Kolay erişim 

  • Kolay paylaşma araçları 

  • Hızlı görüntüleme ve yayma  

e-Rapor belgeleri geleneksel raporların teslim alınma sürecindeki zaman kaybını ortadan kaldırmıştır. Böylece dijital raporların zaman tasarrufuna hizmet etmesi sağlanmıştır. 

e-Raporlar aynı zamanda kağıt tüketimini de azaltır ve  çevre dostu bir uygulamadır. Güvenli ortamda belge saklama imkanı sunan dijital muayene raporları, kolay erişim imkanına da sahiptir. Dijital araç muayene raporlarını tek tıkla istenilen platform ve dijital adresle paylaşmak da mümkündür. Kullanıcılar açısından pek çok avantaj taşıyan e-Rapor hizmetine e-Devlet kullanıcısı her vatandaş kolaylıkla erişebilir.

Kaynak: https://www.tuvturk.com.tr/duyurular.aspx?url=duyurular/erapor-donemi.aspx

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;