Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

2023 Yılı Araç Muayene Ücretleri Kesinleşti

26 Mayıs 2023

Araçların trafikte sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat edebilmeleri için devlet ve ilgili kurumlar tarafından belirlenmiş bazı niteliklere sahip olmaları gerekir.

 

Örneğin trafikte seyredecek olan araçların lastiklerinin belirli bir yaşta olması, frenlerinin tutuyor olması ve motorlarının sorunsuz olması gerekir. Araçların bu niteliklere sahip olup olmadığı ise belirli aralıklarla kontrol edilir. Bu amaçla yapılan uygulama, araç muayenesi olarak adlandırılır. 

Araç sahipleri, muayene zamanları geldiğinde araçlarını muayene merkezlerine götürürler. Araçları muayeneden geçen araç sahipleri, trafikte sorunsuz olarak seyahat edebilir. Araç muayenesi yaptıracak olan kişilerin, o yıl içerisinde belirlenen araç muayene ücretlerini ilgili kurumlara ödemeleri gerekir. Araç muayene ücretleri 2023 yılı içerisinde 2022 yılına oranla yaklaşık %122 arttı. 

2023 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? 

Türkiye Cumhuriyeti devletinin aldığı kararlar doğrultusunda kara yollarında seyreden motorlu araçların, araç muayenesinden geçmesi zorunludur. Araç muayenesi, araç tipleri ve araç yaşları doğrultusunda belirli aralıklarla araç sahipleri tarafından yaptırılır. 

Araç muayenesi yaptıracak olan araç sahipleri, muayeneden önce araçlarını ilgili servislere götürmeli ve araçlarının bakımlarını yaptırmalıdır. Servis ve bakım işlemlerinin yapılmasının ardından muayeneye giren araçların, muayeneden geçme ihtimalleri daha yüksektir. 

Araç muayene ücretleri, Trafik Kanunu'nca düzenlenir ve yeniden değerleme oranı doğrultusunda artırılır. 2023 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranı yaklaşık olarak %122’dir. 2022 yılı içerisinde araç muayene ücretinin 507 Türk lirası olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu tutarın 2023 yılında %122 oranında bir artış sağlanarak 1.130,40 ₺'ye yükseldi.. 

Aşağıdaki tablodan 2022 yılı ve 2023 yılı araç muayene ücretlerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz:

2022 Yılı ve 2023 Yılı Araç Muayene Ücret Karşılaştırması

2022

2023

Motosiklet, Motorlu Bisiklet ve Traktör

258,42 TL

Motosiklet, Motorlu Bisiklet ve Traktör

575 TL*

Otomobil, Minibüs, Arazi Taşıtı (SUV), Römork, Yarı Römork ve Özel Amaçlı Taşıt

507,40 TL

Otomobil, Minibüs, Arazi Taşıtı (SUV), Römork, Yarı Römork ve Özel Amaçlı Taşıt

1.130 TL*

Kamyon, Çekici, Otobüs ve Tanker

685,58 TL

Kamyon, Çekici, Otobüs ve Tanker

1.527 TL*


 

Otobüs, Kamyon, Çekici Ve Tankerler İçin 2023 Araç Muayene Ücretleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin aldığı karalar doğrultusunda trafikte seyreden bireysel araçlar gibi otobüs, kamyon, çekici ve tanker gibi büyük ve ticari araçların da araç muayenesinden geçmesi zorunludur. Bu tür büyük araçların belirlenmiş olan nitelikleri taşımaması, trafikte kaza yapılma ihtimalini artırır. 

Araçların büyük olması, araçlardaki eksikliklerin de büyük sorunlara sebebiyet vermesine neden olmaktadır. Bu sebeple otobüs, kamyon, çekici ve tanker gibi araçlara sahip olan araç sahiplerinin de bireysel araç sahipleri gibi araç muayenesi zamanlarını takip etmeleri ve ilgili tutarları ödeyerek araçlarını muayene ettirmeleri gerekir. 

Otobüs, kamyon, çekici ve tanker için 2022 yılı içerisinde belirlenen araç muayene ücreti 685,58 Türk lirasıdır. %123 olarak belirlenen yeniden değerleme oranı ile 2023 yılında otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin araç muayene ücretleri yaklaşık olarak 1.527 Türk lirası oldu. 

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork İçin 2023 Araç Muayene Ücretleri

2022 yılı içerisinde kamyonet, minibüs, otomobil, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı ve römork gibi araçların muayene ücretleri 507,40 Türk lirası iken bu tutar 2023 yılı içerisinde yaklaşık olarak 1.130 Türk lirasına yükseldi. 

Otomobil, minibüs ve kamyonet gibi araçlar trafikte en çok karşılaştığımız araçlardandır. Dolayısıyla araç sahiplerinin trafikte kaza ve benzeri sorunlar yaşamamak adına muayenelerini zamanında yaptırmaları gerekir. Muayenesi zamanında yapılmayan araçlar, seyir halindeyken belirli problemler yaşayabilir ve bu durum, olası kazaların ortaya çıkmasına sebep olabilir. 

Traktör, Motosiklet İçin 2023 Araç Muayene Ücretleri

Traktör ve motosiklet sahiplerinin de diğer araç sahipleri gibi araç muayene zamanlarını düzenli olarak takip etmeleri ve araç muayenelerini zamanında yaptırmaları gerekir. 

2022 yılı içinde traktör ve motosiklet araç muayeneleri için belirlenen tutar 258,42 Türk lirasıydı. %123 oranında belirlenen yeniden değerleme oranı ile birlikte 2023 yılında traktör ve motosikletlerin araç muayene ücretleri 575 Türk lirası oldu. 

Araç Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar?

Araç muayenesini düzenli olarak takip etmeyen ve araç muayenelerini yaptırmakta geciken araç sahipleri için para cezası kesilir. 

Araç muayene süresi geçen araç sahipleri, muayenelerini geciktirdikleri her ay için muayene ücretlerinin %5’i kadar ceza ödemek durumunda kalır. Muayene süresinin 1 gün geçmesi dahi bu %5’lik zam oranının ilgili tutara yansıması için yeterlidir. Dolayısıyla trafikte sorunsuz şekilde yolculuk yapmak ve fazla ödeme yapmak istemeyen araç sahiplerinin araç muayenelerini zamanında yaptırmaları tavsiye edilir. 

Araç Muayene Ücreti Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç muayene 2023 gecikme cezası ödemek zorunda kalmak istemeyen araç sahiplerinin araç muayene ücretlerini düzenli olarak takip etmeleri gerekir. Araç sahipleri, bu takibi araçlarının muayene ücretini sorgulayarak yapabilirler. 

Araç muayene sorgulaması hem e-Devlet hem de TÜVTÜRK’ün web sitesi aracılığıyla yapılabilir.

e-Devlet ile araç muayene sorgulaması yapmak için sırasıyla aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. e-Devlet’e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.

  2. Arama bölümüne “TÜVTÜRK Muayene Durum Sorgulama” yazın.

  3. Araç plakanızı ve muayene rapor numaranızı girin.

  4. “Sorgula” butonuna tıklayarak işlemleri tamamlayın.

TÜVTÜRK üzerinden araç muayene sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. TÜVTÜRK’ün araç muayene sorgulama sayfasına gidin.

  2. Açılan sayfadaki ilgili alanlara plaka numarası ve muayene rapor numarasını girin.

  3. “Sorgula” butonuna tıklayarak araç muayenesi sorgulamasını yapabilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?
Kasko Yenileme Süresi Kaç Gün? Kasko Zamanı Geçerse Ne Olur?
İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam