Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Araç Kasko Sigortasında Hasar Kaydı Nasıl Oluşur ve Etkileri Nelerdir?

19 Ekim 2023

Araç kasko sigortasında hasar kaydı nasıl oluşur, araç sahipleri tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Hasar kaydı, bir aracın geçirdiği kazaların tamamı, aynı zamanda tamir işlemleri ve değişen parçalarının yer aldığı kayıtlardır. Araç kasko sigortası ise aracın çeşitli risklere karşı korunmasına olanak tanıyan bir sigorta türüdür. 

Araçta çarpma, yangın, hırsızlık gibi durumlar oluştuğunda aracın güvence altına alınmasını sağlar. Aracın aldığı hasar, sigorta şirketi tarafından tespit edildiğinde araç sahibinin masrafları karşılanır. Bir araçta hasar kaydı oluşabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gereklidir. Peki araç kasko sigortasında hasar kaydı oluşabilmesinin adımları nelerdir?

Hasar Kaydının Oluşumu

Araç kullanımı esnasında kaza gibi beklenmedik sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tür durumlar, aracın çeşitli hasarlar almasına ve maddi zararın oluşmasına neden olur. Hasar kaydı, kayıtlara geçen kaza ve hasarları ifade eden bir kavramdır. Kasko sigortası kapsamında yer alan aracınız, sigorta süresi içinde bir kaza ya da hasara maruz kalırsa ve poliçe şartları karşılanıyorsa, hasar kaydı oluşabilir. Araç kasko sigortasında hasar kaydı oluşmasını sağlayan unsurlar şunlardır:

 • Kasko sigortası poliçesi kapsamında bir hasar meydana gelmeli.

 • Hasar sigorta şirketine bildirilmeli ve hasar tespit raporu düzenlenmeli.

 • Araçtaki hasar poliçe kapsamında bulunmalı.

Kasko Sigortası Poliçesi Kapsamında Bir Hasarın Meydana Gelmesi

Araç kasko sigortasında hasar kaydının oluşabilmesi için araçta, poliçenin kapsamındaki hasarlar meydana gelmelidir. Öncelikle belirtmek gerekir ki kasko, dar ve genişletilmiş olmak üzere iki farklı üzerinden değerlendirilir. Dar kaskoda kapsam çok daha azdır. Fakat genel olarak kasko sigortası poliçenin kapsamına giren hasar durumları şu şekildedir:

 • Aracın karayolu ya da demir yollarında kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması

 • Hareket halinde ya da durma halinde iken araç kullanan kişinin iradesi dışında araca sabit ya da hareketli cisimlerin çarpması veya bu tür durumlar sonrasında aracın devrilmesi ya da düşmesi.

Hasarın Sigorta Şirketine Bildirilmesi Ve Hasar Tespit Raporunun Düzenlenmesi

Kişilerin araçta meydana gelen hasarın sigorta şirketine bildirilmesi son derece önemlidir. Hasar durumunu şirkete bildirdiğinizde sigorta şirketi tarafından hasar bildirim raporu düzenlenir. 

Hasar bildirimi yapmak için;

 1. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu yetkili servise aracınızı bırakabilirsiniz ve hasar bildirimi yapabilirsiniz.

 2. Sigorta şirketinizin acentelerine başvurarak hasar bildirimi yapabilirsiniz.

 3. Sigorta şirketinizin çağrı merkezini arayarak hasar bildirimi yapabilirsiniz.

 4. Sigorta şirketlerinin kendilerine ait uygulamaları üzerinden de bildirimde bulunma imkanı sunululmaktadır.
   

Hasar Kaydının Etkileri

Hasar kaydının bir araca etkileri farklılık gösterebilir. Aracın bir kaza sonucunda aldığı zararın resmi kaydı olan hasar kaydının etkileri şu şekilde özetlenebilir:

 • Araç değeri ve satış değerinin azalması

 • Sigorta primlerinin artması

 • Sigorta kapsamının sınırlandırılması

 • Araç bakım ve onarım maliyetinin artması

Sigorta Priminde Artış: Hasar Kaydı, Sigorta Priminin Artmasına Neden Olabilir

Sigorta şirketleri, hasar kaydı bulunan araçların diğer araçlara göre çok daha fazla risk barındırdığını düşünebilir. Bu durum, hasar kaydı bulunan araçlarda sigorta priminin artmasına sebebiyet verebilir. Hasar kaydı bulunan araçlara yapılan kasko sigortasında araç sahipleri, hizmetten yararlanmak için çok daha fazla sigorta primi ödeyebilir. 

Hasar Kaydının Süresi

Araç sahipleri trafik kazasının meydana gelmesi durumunda 5 gün içinde sigorta şirketine durumu bildirmek durumundadır. Olay anında durumu bildirmek mümkünse bu çok daha faydalı olacaktır.

Poliçe işlemlerini hızlı, pratik bir şekilde gerçekleştiren sigortaladim.com, poliçe ile ilgili tüm detayları görmenizi mümkün kılıyor. Ayrıca 7/24 hizmet vermekte olup aradığınız güvenilir hizmete ulaşmanızı sağlıyor. Sigorta poliçelerini çok özel fiyatlarla sunan sigortadim.com, farklı kampanya seçeneklerine sahip. Poliçe ile ilgili bilgi almak için telefon aracılığı ile ya da web sitesi üzerinden iletişim kurabilir, poliçe işlemlerinizi pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Sağlığıma Destek Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024
Motosiklet İçin Trafik Sigortası
Trafik Sigortası 2024 Yeni Fiyatlandırma Nasıl Olacak?
Konut Poliçelerinde Deprem Teminatı Nedir? İşleyişi Nasıldır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam
;