MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Araç Kasko Değeri Nerede Kullanılır?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Araç Kasko Değeri Nerede Kullanılır?

Aracınızı kaza, hırsızlık, yangın ve su baskını gibi risklere karşı koruyan kasko sigortası, kanuni anlamda zorunlu olmasa dahi, maddi kayıpların tam anlamıyla önüne geçilebilmesini sağlıyor. Maddi değeri yüksek olan araçların zorunlu trafik sigortasının yanında kasko güvencesi ile teminat altına alınması, günlük hayatta kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Kaza ya da diğer durumlar sonucunda oluşan maddi kayıpların karşılığı sigorta firmaları tarafından karşılanıyor. Araçların kasko sigortası kapsamına alınabilmesi ve sigorta dahilinde maddi güvence ile korunabilmesi için ise birtakım kural ve kriterler bulunuyor.

Sigorta şirketleri, araçların kasko ücret bedelini hazırlarken 1987’den beri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin aylık olarak sunduğu “Araç Kasko Değeri Listesi”ni esas alıyor. Sadece son 15 yıllık ve belirli kurallara uyan taşıtların yer aldığı liste sayesinde aracınızın kasko değeri kolaylıkla tespit edilebiliyor. Düzenli aralıklarla güncellenen liste ile aracın nakdi karşılığını ve poliçe kapsamını da hatasız bir şekilde belirleyebilmek mümkün oluyor. Taşıtların kasko değeri üzerinden sigortalanması, yaşanabilecek olası kayıpların önüne geçilebilmesini de sağlıyor. Araç kasko değeri hesaplama işlemi; taşıtların markası, modeli, türü, yaşı ve özellikleri gibi farklı hususlara bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Aracın ikinci el piyasasındaki güncel değeri de kasko primi üzerinde oldukça etkili oluyor.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan kapsamlı liste, fiyatı belirlemede esas alınan en önemli kaynaklar arasında yer alıyor. Fakat poliçenin net karşılığının tespit edilmesinde aracın hasar geçmişi, kondisyonu, orijinal donanım ve aksesuarlarına ek olarak ilave edilen ekipmanları gibi unsurlar da poliçe değerini önemli ölçüde etkiliyor. Fark değeri olarak da bilinen bu etkenler, liste bedeli ile poliçe bedelinin %15-20 gibi değişkenlik göstermesine neden olabiliyor. Sonuç olarak hırsızlık, yangın, kaza, doğal afet ve beşeri koşullardan dolayı kullanılamayacak hale gelen veya ortadan kaybolan araçların maddi bedeli, kasko sigortası yapılırken belirlenen araç kasko değeri üzerinden nakdi olarak karşılanıyor.

Siz de aracınızın kasko sigortasını sigortaladim.com ayrıcalığıyla hemen yenileyebilir ya da 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak en cazip kasko fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI