MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Araç Kasko Değeri Nasıl Sorgulanır?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Araç Kasko Değeri Nasıl Sorgulanır?

Kasko sigortası, her araç için yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Aracınıza kasko yaptırabilmek için öncelikle aracın kasko değerinin bilinmesi şarttır. Bir aracın alım-satım işlemlerinde ya da motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödemesinde sıkça bahsedilen araç kasko değer tanımı, her araç sahibinin bilmesi gereken kavramların başında gelir. Aracın kasko değeri ne demek olduğu ve sahip olduğunuz aracın kasko değeri nedir soruları ile ilgili cevapları bu yazıda kolayca bulabilirsiniz.

Araç Kasko Değeri Nedir?

Araç kasko değeri nedir sorusunun cevabı, bir aracın kasko bedelinin oluşturulmasında ve motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödemelerinde yardımcı olmak amacıyla kullanılan araç fiyatı şeklinde özetlenebilir.

Bir aracın kasko değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her ay yayınlanır ve araç sahiplerine sunulur. Araç sahipleri, bu listeden araçlarının kasko değerlerine bakarak gerekli işlemlerini kolayca yaptırabilir. Kasko listesinde bulunan fiyatlar, aracınızın yaşına ve modeline göre çeşitlilik gösterebilir. Bu duruma ek olarak araç kasko değeri, kaza sonucu aracınızın hasar alması durumunda sigorta şirketinin ödemesi gereken tutarı hesaplamasına yardımcı olur. Aracınızın sıfır ya da ikinci el olması fark etmeksizin kasko poliçeniz, araç kasko değer listesi göz gezdirilerek kolayca oluşturulur. Araç kasko değer listesini incelerken dikkat edilmesi gereken husus, aracınızın 15 yaşın altında olması gerektiğidir. 15 yaş üzerindeki motorlu kara taşıtları, kasko değer listesinde yer almaz. Aracınız 15 yaşından büyükse, sigorta şirketiniz ile iletişime geçerek belirli talimatlar doğrultusunda aracınızın kasko değeri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Araç Kasko Değeri Hesaplama

Her sigorta şirketi, kendine ait bir arac kasko değeri hesaplama methodu kullanabilir. Aracınıza en uygun kasko sigortasını seçmek için detaylı inceleme yapılmalıdır. Bunun sebebi her sigorta şirketi, müşterilerine farklı seçeneklere sahip sigorta paketi sunabilir. Aracınızın markası, yaşı ve modeli gibi temel kriterlerin yanı sıra sürücü ehliyeti, aracınızın kaza geçmişi ve seçtiğiniz ek teminatlar göre araç kasko değer hesaplama işlemi yapılabilir. Bu kriterlerin dışında araç sahiplerini sevindiren avantajlardan bir tanesi de, aracın daha önce herhangi bir kaza geçmişine sahip olmaması durumunda, araç sahibine hasarsızlık indirimi sağlanmasıdır. Bu indirim de temin edeceğiniz sigortanın maliyetine etki eder. Araç kasko değeri öğrenmek için sigorta şirketiniz ile yapacağınız hesaplamalar sonucu aracınız için bir risk planı oluşturulur. Bu risk planı, sizin ve aracınızın yaratabileceği riskleri içerirken aynı zamanda yine sizin ve aracınızın maruz kalabileceği riskleri de maddeler. Bu sebeple adres bilgisi, sürüş deneyimi, aracın trafikte bulunduğu süre ve araç plakası bilgileri gibi birçok kriter sigorta yetkilisi ile birlikte gözden geçirilerek hesaplanan değer üzerine eklenir. Bu şekilde oluşturulan kasko değeri yüksek olan araçlar önceden belirlenebilir, istediğiniz işlemleri yaptırabilirsiniz. Araç kasko değeri nasıl öğrenilir sorusunun cevabı da özetle bu şekilde verilmiş olur.

Araç Kasko Değeri Sorgulama

Araç kasko değeri, aracınızın herhangi bir hasar durumunda anlaşmış olduğu sigorta şirketinin karşılaması gereken zararın en üst limitini gösterir. Genellikle kasko değerinin yüksek olması, aracın yeni bir modele sahip ve markasının yüksek değere sahip olması ile doğru orantılıdır. Kaza anında oluşan hasar pert olarak nitelendirilecek kadar büyükse, anlaşma yapılan sigorta şirketi poliçede belirtilen kasko değeri kadar ödeme yapma zorunluluğuna sahiptir. Aracınızın kasko bedelini Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin her ay yayınlamış olduğu kasko değer listesinden kolayca öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemi için yalnızca aracın modeli, markası ve yılı ile ilgili bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde 15 yaşına kadar dilediğiniz yılda dilediğiniz aracın kasko değeri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu duruma ek olarak, sigorta şirketlerinin sunmuş olduğu sorgulama ekranı sayesinde kasko değer sorgulama işlemini bu sistemler üzerinde de tamamlayabilirsiniz. Bu ekranda yapacağınız sorgulama sonucunda sigorta şirketlerinin sunduğu en uygun kasko fiyatları öğrenilebilir ve karşılaştırma yapılabilir. Sigorta şirketlerinin sunduğu araç kasko değer sorgulama işlemi şirketlerce farklılık gösterebilir. Her şirketin istediği kriterler farklı olsa da, genellikle araç kasko değer sorgulaması için aşağıdaki bilgiler yeterli olur;

Ad ve soyad

Cep telefonu

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası

(Bu kısma kadar olan bölüm genellikle size en uygun kasko teklifini sağlamak için istenir.)

Aracınızın plakası

Aracın ruhsat seri numarası

Aracınızın markası

Aracın üretim yılı

Aracın modeli

Aracın kullanım amacı

Yukarıda sıralanan bilgiler, seçmiş olduğunuz sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir. En doğru bilgi için sigorta şirketinizle temasa geçmeniz tavsiye edilir. Ortaya çıkan sonuçlar ortalama kasko değerlerini sunar, net bilgi verilmemektedir.

Aracınızın Kasko Değerinin Önemi

Her araç sahibinin ya da araç satın almak isteyen bireylerin kasko değer sorgulaması yapması büyük önem taşır. Aracınız için kasko sigortası yaptırmak istediğinizde öncelikle aracın kasko değerini sorgulamanız gereklidir. Kasko değerinin baz alındığı durumlar arasında sıfır ya da 2. el araç kaskosu, ikinci el aracın satış fiyatının belirlenmesi, ikinci el araç kredisi temini, hasar ödemeleri, motorlu taşıt vergisi ödemesi ve indirim olanakları gibi birçok kriter mevcuttur. Olası bir hasar durumunda sorunla karşılaşmamanız için kasko poliçesinin, kasko değeri üzerinden yapılması tavsiye edilir. Araca kasko teklifi sunacak şirketler, aracın kasko değerine baktıktan sonra fiyatlarını belirler ve kullanıcıya iletir. Kasko değeri, motorlu taşıt vergisinde de avantaj sağlamaktadır. Binek ya da ticari aracınızın kasko değeri üzerinden motorlu taşıtlar vergisini %5 oranında hesaplama imkanına sahip olursunuz.

Bir Aracın Kasko Değerini Etkileyen Kriterler

Günümüzde araç kasko değeri, birkaç kriter sayesinde kolayca belirlenebilir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin yayınladığı değer listesinin yanı sıra aşağıdaki unsurlar da fiyat üzerinde yükselmeler ve alçalmalara sebep olabilir;

1 Online Araba Satış Sayfaları:

 Teknolojinin gelişmesiyle birlikte araç satışları dijital ortamdan da yapılmaktadır. Araç kasko değeri belirlenirken, araç satışı yapılan sitelere göz atmakta fayda vardır.

2 Araba Pazarları:

Dilediğiniz her şehirde kurulabilen araba pazarları, değerin belirlenmesinde büyük rol oynar.

3 Galeriler:

 Galerilerde bulunan araçların fiyatları da değerin azalıp artmasına yardımcı olur.

4 Diğer Kaynaklar:

Yukarıda bahsedilen maddelerin haricinde, araç satış değerinin belirlenmesinde rol oynayan farklı kriterler de mevcuttur. Örnek olarak, araç satış faturası, araç ithalat ve ihracatı yapan şirketler, anlaşmış olduğunuz sigorta şirketinin verileri ve gazete, televizyon gibi bu sektör ile ilgili yapılan yayınlar gibi kriterler, araç kasko değerinin belirlenmesinde ciddi rol oynar.

Sigortaladım.com, yüksek kalite standartları ve üstün müşteri memnuniyeti ile birlikte size en uygun kasko tekliflerini sunarak bütçenize katkı sağlar. Dilerseniz sayfamız üzerinden dakikalar içerisinde form doldurarak teklif alabilir, dilerseniz de 7/24 ulaşabileceğiniz müşteri hizmetleri numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Sigortaladım.com alanında uzman ekibi ve yeni nesil sigortacılık anlayışını harmanlayarak en iyi seçenekleri size sunmak için yoğun çalışmalarına devam etmektedir. Siz de hemen şimdi ad, soyad ve telefon numarası bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilir, bütçe dostu fiyatlarımızla dilediğiniz sigortayı yaptırabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI