MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Araç Haciz Sorgulama İşlemi Yapmak
26 Mayıs 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Araç Haciz Sorgulama İşlemi Yapmak

Kişiler yaşadıkları müddetçe parasal sıkıntılara girebilirler. Hayatını devam ettirebilmek için bazı zamanlarda borç alımı yapılabiliyor. Önemli olan bu borçları zamanında ödeyebilmektir. Kimi zaman alınan bu borçlar zamanında ödenir, kimi zamanda bazı sınırlardan kaynaklı ödenemeyebilir. Aldığınız bir borç kişiye alınmış bir borç ise görüşülüp erteleme durumu olabilir. En önemlisi aldığınız borç kurumdan alınmış ise o halde farklı işlemler uygulanır. Haciz kelimesi çok can sıkıcı olmakla beraber kişilerin hiç hoşuna gitmez. Bu tür durumlarda borcunuzu ödeyemezseniz üzerinize kayıtlı olan mal varlıklarına haciz gelmektedir. Araç haciz işlemi de bunlardan bir tanesidir. Haciz işlemi olarak değişiklik gösteren birçok prosedür uygulanmaktadır.

Araç Haciz ve Plaka Rehin Sorgulama İşlemleri

Kullandığımız ve severek aldığımız araçlar, insanların işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Araç olarak işlem sağlanan kategoride motosiklet, minibüs, araba gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Bu araçlar üzerinize kayıtlı ise kurum tarafından haciz işlemi başlatılabilir. Haciz işlemi haciz memurunun adınıza kayıtlı olan mallarınızın tutanağını tutması ile gerçekleşir. Aracınız ile ilgili tüm işlemleri internet üzerinden kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Cezalarınızı veya aracınızın üzerindeki haciz işlemlerini kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Araç haciz sorgulama işlemi oldukça basit ve sizi yormayacak bir işlemdir. Plakanızı sorgulama ekranına girdiğiniz taktirde yapılan tüm işlemlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Borcunuz var ise ara ara bu sistemlere giriş yapmak haczi en kısa sürede işleme almanıza yardımcı olacaktır. Sadece borçlu olarak değil 2. el bir araç beğendiyseniz de o aracın üzerinde sizi etkileyecek bir haciz işlemi var mı yok mu öğrenebilirsiniz. Bu tür işlemler sizleri ileride mağdur etmemek adına oldukça önem arz ediyor. Hacizli olarak aldığınız bir araç çok fazla kullanılmadan borçlu olarak göründüğü için el koyulabilir. Bu da sizi hem maddi hem de manevi olarak etkileyecektir. Güzel hayaller ve birçok masraf yaparak aldığınız aracınızın sizleri yarı yolda bırakmaması için önceden bu işlemlerin tamamlanmış olması gerekmektedir. Plaka rehin sorgulama işlemi ile de plaka ve araç üzerindeki rehin veya haciz durumlarını görüntüleyebilirsiniz. Sistemde plaka numarası ile sorgulama sağlayabilirsiniz. Aldığınız araç kredi ile alınmış ise kişi borcunu bitirene kadar aldığı kurum araca haciz işlemi yapar ve bu sayede borç bitene kadar farklı bir kişiye satma işlemi yapılamaz. Herhangi bir dolandırıcılık mağduru olmamak adına yapılması gereken önemli işlemler arasındadır. Araç üzerinde haciz sorgula işlemi ile yorulmadan ve gönül rahatlığıyla alacağınız veya sayacağımız araç üzerindeki işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Araç almadan önce bu işlemler yapılmaz ise bir haciz durumu da varsa beklemediğiniz bir anda aracınıza el koyulabilir. Bu durum hiç hoş olmamakla beraber maddi olarak da kişileri zorlayacaktır. Bu işlemleri yaptığınız takdirde zorlanmadan ve stressiz bir şekilde aracınız ile seyahat edebilirsiniz.

İkinci El Araç Alımında Haciz Riski

Araç alımı bazen ihtiyaç bazen ise sevilen modeller olduğunda alınır. Sadece araç için değil aldığınız her ürün veya eşyadan memnun kalmak istersiniz. Ben maddi olarak bir birikim yapılır hem de manevi olarak gelecek olan eşya için kendinizi hazırlarsınız. Tüm bunların hüsrana uğramaması için eşya veya araç alırken bazı kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Geç kalınmış kontroller sonrasında olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu da sizleri oldukça sıkıntılı bir sürece sokacaktır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda alacağınız herhangi bir şey için tedbirli olmanızda fayda olacaktır. Alınan düşük maliyetli ürünlerde aldığınız ürünün istediğiniz gibi olmaması veya kullanılabilir durumda olmaması, yüksek ücretler ödeyerek aldığınız eşyalardan daha az zarar verecektir. Araç alımlarında da çok dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle alacağınız araç 2. el ise daha da dikkatli davranılmasında fayda olacaktır. Alacağınız aracın borçlu olmaması ve üzerinde bir rehin veya haciz işleminin olmaması kontrol edilmesi gereken durumlar arasındadır. Oturduğunuz yerden ve yorulmadan bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. E hacizli araç sorgulaması ile aracınızın üzerindeki tüm risk gruplarını görüntüleyebilirsiniz. Hem araç satın alırken hem de aracınızı satarken mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Hacizli araç alımı hem maddi hem de manevi anlamda kişileri sıkıntıya sokan bir süreçtir. Araç alırken mutlaka bu kontrollerin yapılması gerekmektedir ki sonrasında bazı sorunları beraberinde getirmesin. Hacizli araçları bulamayan şirket veya kurumlar hacizli araç ihbarı sayesinde kayıp araçlara ulaşabiliyorlar. Çeşitli internet sitelerinde hacizli olan aracıların plakaları kurumlar tarafından paylaşılıyor ve siteye kayıtlı kişiler de denk geldikleri veya karşılaştıkları hacizli plakaların yerlerini bildiriyorlar. Bu bildirim karşısında kurumlar veya şirketlerin kişilere vermek üzere belirledikleri bazı ödüller bulunmaktadır. Internet sitesinde yayınlanan plaka ile kişilerin belirttikleri plakalar aynı ise belirtilen ödüllere sahip oluyorlar. Bu tür platformlar sayesinde hem mağdur olan kurumlar hızlıca plakalara ulaşıp mağduriyetlerini gideriyorlar hem de kişiler belirli miktarlarda ödül kazanabiliyorlar.

Yakalama Kararının Teyidi

Alacağınız ya da satacağınız aracın hacizli olup olmaması oldukça önemlidir. Aracın hakkında hacizli olup olmadığınız bilmiyorsanız aracın hacizli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim derseniz bu konu için tasarlanmış sitelerden araç plakası veya farklı bilgileri ile giriş yapıp alacağınız araç hakkında bilgi edinebilirsiniz. Böylelikle hem aldığınız aracı hem de sattığınız aracı gönül rahatlığıyla işleme koyabilirsiniz. Araç alımı yapmadan önce muhakkak bu bilgilerin alınması gerekmektedir. Aksi taktirde yarı yolda kalabilir veya başkalarını yarı yolda bırakabilirsiniz. Stressiz ve sorunsuz alışverişler için ne iki tarafında bu bilgileri teyit edip ona göre alim satım işlemi yapmalıdır. Aracınızda haciz işlemi var ise bu hacze kaldırma işlemi yapmanız gerekmektedir. Araç haciz kaldırma işlemi birkaç yol ile yapılabilir. Eğer borcunuzun varlığını kabul ediyorsanız ödeme yaparak haczi kaldırabilirsiniz. Maddi olarak borcunuzu ödeyecek durumunuz yok ise alacaklı kurum ile anlaşıp haczi kaldırabilirsiniz. Borcun varlığına itirazınız var ise yani dosyada veya isimde oluşan karışıklık nedeni ile tarafınıza yanlış bilgilendirme varsa haczin bulunduğu icra kurumuna başvurabilirsiniz. Alacaklı malınızı aldıysa ve belirlenen süre içinde satışa koymadıysa kanunen haciz işlemi aracınızdan düşecektir. Araç haczi ne zaman düşer sorusunu da öğrenmek isterseniz bu süre genellikle 6 ay olarak belirtilir. En önemlisi aracınızın tüm bakımlarının yapılıp satılmaya tamamı ile müsait olmasıdır. Bu durum alıcı ve satıcı arasında da anlaşmalı bir şekilde olabilir. Satıcının aracının üzerinde haciz işlemi uygulanmışsa bunu alacak kişiye bildirerek satacağı değerinde daha altında haciz işlemi için istenen miktardan düşerek o şekilde fiyat belirtir. Alıcı bu durumu kabul ederse de her iki taraf için anlaşmalı bir alışveriş meydana gelir. Satacağınız kişi bu durumu kabullenmiyor ise haciz işlemi yapan kurum ile anlaşıp kabul görülürse bir miktar avans ile de haciz işlemini durdurabilirsiniz. Bir kişiye üzerinde haciz kaydı olan araç satılır ise kişi trafikteyken araç yakalanabilir ve trafikten men edilir. Bu durum araç satın alan kişi tarafından oldukça zorlu bir durumdur. Bu süreçte kişi hem maddi hem de manevi anlamda yıpranma yaşar. Bu durumların olmaması için borcunuzu zamanında yatırıp bu tür sıkıntılardan uzak durabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI