MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Araç Döşemelerinin Bakımı Nasıl Yapılır?
26 Mayıs 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Araç Döşemelerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Artan araba modellerinin yanı sıra araç aksesuarı olan döşemelerde o denli çeşitlidir. Her geçen gün artan çeşitliliği ile döşeme türleri arabaların görünümü güzelleştirerek fark yaratmayı sağlıyor. Bu farklı araç döşemesi modelleri sayesinde orijinal görünümler ortaya çıkmaktadır. Bu noktada alıcılara oldukça fazla çeşit sunulmaktadır. Kumaş olsun deri olsun değişik kumaş tipleri bulunmaktadır. Bu farklı kumaşları avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bir döşeme türü olan kumaşlar sıcak havalarda terlemeyi önler, soğuk havalarda sıcaklık hissi verir. Bunların yanı sıra kumaş döşemeler kaygan olmadığı ve daha dayanıklı olduğu için çokça tercih edilmektedir. Bir diğer araç içi döşeme türü ise deri döşemelerdir. Deri döşemeler ise çok daha kaliteli görünür, toz tutmaz ve dolayısıyla temizliği kolaydır.

Araç Döşemeleri Nasıl Temizlenmelidir?

Bu döşemeler düzenli olarak temizlenmeli ki hem aracın içi temiz kalsın hem de çok daha uzun ömürlü olarak bu döşemeler kullanılsın. Bu nedenle döşemeler sürekli temizlenmeli ve havalandırılmalı. Bu sayede döşemelerden çok daha uzun seneler verim sağlanabilir. Araç döşeme temizliği düzenli olarak yapıldığında aracın değerinin de korunmasını sağlar. Daha sağlıklı bir araç kullanımı için bu döşemeler temizlenmeli. Tozlanma ve lekelenme gibi durumlar, küçük şekillerde olduğunda farkına varılmayabilir ancak uzun vadede bu durum kötü bir görüntüye sebep olur. Bakımsız bir görünüme sebebiyet vermemek açısından bu durumlara hızlı bir şekilde müdahale edilerek temizlenmeli. Araç döşemesi temizliği kullanılan kumaşa göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle en doğru temizleme yöntemi kullanılmalı ki döşemeler yıpranmasın. Bununla beraber kullanılan temizlik malzemeleri de son derece önemlidir. Bilinmeyen bir malzeme ile yapılan temizlik döşemelerin yapısını bozarak temizlemekten ziyade berbat etmeye sebep olabilir. Bu sebeple her kumaşın farklı temizlik malzemeleri bulunmaktadır. Bu nedenle temizlik malzemesi döşemeye tamamen uygulanmadan önce döşemenin küçük bir bölümünde denenmelidir. Burada bir hasar oluşmazsa temizliğe devam edilebilir. Böyle temkinli ilerlemek çok daha sağlıklı bir temizlik yapılmasını sağlar. Aksi takdirde döşemeler zarar görebilir. Yanlış bir temizlik malzemesi seçimi temizlikten ziyade araç döşeme tamiri yapılmasına da sebebiyet verebilir.

Araç döşemesi nasıl temizlenir denildiğinde ise dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Burada ev için kullanılan temizlik malzemeleri araç temizliği için uygun olmayabilir. Bunlara dikkat edilerek her yer için aynı ürünlere başvurulmamalı. Otomobildeki döşemenin dokusu ve yapısı farklı bir malzeme olduğu için ev temizliği için kullanılan ürünlerin burada kullanılması uygun olmayabilir. Bunun yanı sıra araç içi evlere göre çok daha dar alanlar olduğu için kullanılan temizlik malzemesi bu dar alanda sağlığa zara verebilir. Zehirlenmeye varana kadar sonuçlar doğurabileceği için kullanılan kimyasallar son derece önemlidir. Bu nedenle yalnızca araç temizliği için kullanılabilen ürünler tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra bagaj gibi yerlerde göz ardı edilememeli. Bilhassa aracın en önemli yükünü kaldıran bagajlar en çok kirlenen yerlerdir.

Araç Döşemesinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç döşemesinin temizliği yapılırken ilk başta aracın tamamı koltuklar, halılar, paspaslar süpürülerek temizlenir. Sonrasında ise döşemeler yıkanır, silinir ve ardından durulanır. Böylelikle mantar ve bakteri oluşumu engellenmiş olur. Bu temizlik işlemi ile döşemeler kirlerden arındırılmış olur. Daha sonra ise iç mekânda varsa lekeler ve tozlanmalar silinerek temizlenir. Kötü kokuya sebebiyet verebilecek kirler temizlenmiş olur. Bir sonraki adım ise tavanın temizlenmesidir. Araç içerisindeki hava sürekli olarak tavana nüfuz ederek burada birikmektedir. Bu nedenle tavanların temizliği de aksatılmamalıdır. Tüm bunların yanı sıra eğer araç döşeme yıkama işlemi kumaş döşemeler için geçerlidir, deri döşemeler için ise yıkamanın yanı sıra silme işlemi önerilir. Deri dokusu ve yapısı bozulmaması amacıyla bu tavsiye edilirken deriye zara vermeyen antibakteriyel ürünlerle silinmelidir. Burada kullanılan ürünün deriye zara vermemesi son derece önemlidir. Yapılan tüm bu temizlik işlemleri sayesinde içerideki kötü koku yok olur, koltuklar deri ise çok daha parlak görünür, tavanlar sağlıklı bir yapıya dönüşür, pedallar temizlenerek araç kullanımı daha kontrollü hale getirilir. Bu noktada araç zemin temizliği de son derece dikkat edilmesi gereken noktalardır. Zeminde bulunan pedallar temizlenmediği takdirde çamurlu bir pedal sonucu ayak pedaldan kayabilir ve kazaya sebebiyet verebilir. Araç zemini temizlenirken dökülen bir kahve veya herhangi bir içecek sonrası bölge ılık suyla değil soğuk suyla temizlenmelidir. Ilık su kirin buraya tutulmasına sebep olacağı için temizlik işlemini de zorlaştıracaktır. Kan lekesi oluşumunda da keza ılık su asla kullanılmamalı. Kan lekesi son derece kuvvetli bir leke olduğu için temizliği de o denli zordur. Bu sebeple deterjan ve soğuk su karışımı lekenin üzerine sürülerek bu lekeler çıkarılabilir. Zeminde bulunan halıları bir klasik olan sirke ile temizlemek hem derinlemesine temizliği sağlar hem de bakterilerin öldürülmesini sağlar. Sert kıllı bir fırça ile bu zeminde bulunan halılar temizlenmelidir. Bilhassa halının en dip noktalarına biriken kirlere müdahale edilmelidir. Burada oluşan mikrop ve bakteriler hastalığa sebep olabilir. Bunu önlemek amacıyla paspas ve halı temizliği atlanmaması gereken aşamalardan biridir.

Deri ve Kumaş Döşemelerin Bakımı

Bu farklı malzemeden oluşan döşemelerin bakımı ve temizliği de farklı olmaktadır. Son derece değişik materyallerden üretilen bu döşemelerin temizliği tamamen ayrışmaktadır. Biri için uygun olan temizleme biçimi diğerine zarar verebilir. Bu sebeple temizleme işlemini döşemenin türüne göre yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Tek tip bir temizleme yönteminden söz edilemez. Burada kumaş bir döşemeyi temizlemek için kullanılan malzemeler ve yöntemler daha hassas olan derilerin yapısında bozulmaya sebep olabilir. Keza deri döşemeyi temizlemek için kullanılan yöntemler kumaş temizliği için yeterli olmayabilir. Burada temizlik kumaşın cinsine göre yapılmalıdır. Araç deri döşeme temizliği arabanın çok daha bakımlı ve kaliteli görünmesini sağlar. Hem sağlık hem de estetik bir görünüm için temizlik aşaması aksatılamamalı. Deri döşemeler temizliği kumaş koltuklara göre daha zahmetlidir. Sık sık süpürge ile temizlemek uzun uğraşlı bir temizliğin oluşmamasını sağlar. Kısa aralıklarla süpürmek burada daha zahmetli işleri önler. Deri döşemeler güneşten etkilendiği için temizlik yapılmadan araç gölge bir bölgeye alınarak döşemeler korunmalıdır. Temizleme işlemi sırasında yumuşak kıllı fırçalar kullanılmalı ki deri dokusu zarar görmesin. Bunlardan ziyade mikro fiber bezlerde temizlik için tercih edilebilir. Kumaş döşemeler temizlenirken ise genellikle yıkama işlemi tercih edilir. Hem daha basit hem de sıradan ürünlerle dahi yapılabildiği için kumaş döşemeleri temizlemek daha kolay ve masrafsızdır. Ancak unutulmaması gereken bir şey ise deri koltuklar silinerek dahi temizlenirken lekeler kumaş döşemelere çok kolay tutunmaktadır. Temizliğe başlamadan önce aracı ve döşemeleri tamamıyla süpürmek tozları azaltarak temizliği kolaylaştırır. Temizleme işlemi sonrasında bu döşemeler iyice kurutulmalı. Aksi takdirde rutubet oluşmasına ve kötü bir kokuya sebebiyet verir. Tüm bu temizlik işlemleri yapılırken araç bagaj döşemesi de aksatılmamalı. Çoğu zaman kirli ürünlerin yükünü kaldıran bagajlarda daima temiz tutulmalı ki içerisine konulan başka eşyalar kirlenmesin.

İLGİLİ BLOG YAZILARI