Whatsapp ikon Whatsapp'dan yaz
blog blog

Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?

19 Ekim 2023
Yazar: Eda Durgel

2007 yılında İşletme Fakültesinden mezun olan Eda Durgel 2020 yılında da İstanbul Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. 15 yılı aşkın süredir sigorta sektörünün güçlü markalarının pazarlama ve satış bölümlerinde yöneticilik görevi üstlenen Eda Durgel sigortaladım.com markası kuruluş yıllarından itibaren şirketin satış, pazarlama fonksiyonlarında etkin bir rol oynamıştır. Şu anda şirketin ürün yönetimi ve iş zekası ekiplerinden sorumlu müdür olarak Pazarlama Bölümünde çalışmaya devam eden Eda sigorta şirketleri ile doğru ürünü, doğru müşteriye doğru şekilde sunulması gibi bir çok konularda etkin rol oynamaktadır. 

Araç değer kaybı, bir aracın değerinin; kazalara, deformasyona, hasarlara ve benzeri türden nedenlere bağlı olarak azalmasıdır. Söz konusu kayıp, aracın yeniden satılması ya da takas edilmesi durumunda değerinin azalmasını ifade eder. Kasko sigortaları, bu tarz hallerde aracınızda oluşabilecek değer kayıplarını ya da olası zararınızı önleyebilir. Fakat araç değer kaybının kasko sigortasıyla telafi edilmesi, çok büyük oranda poliçe içeriği ve sigorta şirketinin politikalarıyla ilişkilidir.

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı; bir aracın değerinin zamanla, kaza, hasar ya da onarıma bağlı olarak azalması durumudur. Aracın yeniden satılmasında, oluşan değer kaybı nedeniyle maddi zarar meydana gelebilir. Araçlarda değer kaybına neden olan durumlar genel hatlarıyla şu şekildedir:

  • Aracın bir kazaya karışması değerini etkiler.

  • Aracın onarılması ya da bazı parçalarının değiştirilmesi değerini azaltabilir.

  • İkinci el piyasasında oluşan arz ve talep dengesi aracın değerini etkiler.

  • Aracın yaşı, kilometresi ve kaza raporları da aracınızın değeri üzerinde belirleyicidir.

Aynı zamanda araç değer kaybı, sigorta işlemlerinde de son derece etkili bir unsurdur. Sigorta priminin miktarı, yaşanan değer kaybına bağlı olarak düşebilir. Araçlarda meydana gelen değer kayıpları, çoğunlukla bir uzman eşliğinde belirlenir. Dolayısıyla bu durumun raporlandırılması son derece önemlidir.

Kasko Sigortasının Araç Değer Kaybı Teminatı

Kasko sigortasının araç değer kaybı teminatı, çoğunlukla poliçe kapsamında yer almaz ve ek teminatlar kapsamında yer alır. Bu teminatın temel amacı; olası bir kaza, darbe ya da deformasyon sonucunda araçta oluşabilecek değer kaybını telafi etmektir. Değer kaybı teminatı kapsamında ortaya çıkan hasar ya da zararın bir bölümü veya tamamı sigorta şirketi tarafından kapsanır. Kasko sigortasının araç değer kaybı teminatı, sigorta firmasının politikalarına ve poliçenin içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Aracınızın değerini, www.sigortaladim.com/arac-deger-kaybi-hesaplama üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Değer Kaybı Raporu

Kasko poliçenizde araç değer kaybının önlenmesine ilişkin detaylar yer alıyorsa, kaza ya da olumsuzluk hallerinde yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Değer kaybı raporu, kasko sigortası kapsamında aracınızdaki değer kaybını tazmin etmek adına en önemli bileşendir. Değer kaybı raporu, bir uzman tarafından hazırlanır ve aracınızda meydana gelen maddi değişiklikleri raporlandırır.  

Değer kaybı raporu, oldukça detaylı bir içeriğe sahiptir. Çoğunlukla bir kaza sonucunda hazırlanır. Araç bilgileri, kaza detayları, değer kaybının hesaplanması, onarım geçmişi, değer kaybına neden olan durumlar, değer kaybının miktarı gibi zararınızın tazmin edilmesinde önem arz eden detaylar değer kaybı raporunda yer alır.  

Değer Kaybı Talebi

Değer kaybı talebi, kaza sonrasında ortaya çıkan maddi hasarın karşılanması adına hukuki sürecin devam ettirilmesinde araç sahibi tarafından yapılır. Araç kasko sigortası poliçesinde bu teminatın bulunması halinde, başvuruda bulunarak değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz. Değer kaybı talebinin işleyiş süreci şu şekildedir:

  • Öncelikli olarak kaza ya da maddi hasarı belgelerle birlikte sigorta şirketine bildirmelisiniz.

  • Sigorta şirketi tarafından gönderilen uzman tarafından değer kaybı raporlandırılır.

  • Değer kaybı talebini hazırlamalısınız. Talep dilekçesi, mektup ve diğer ek belgeler talep dosyasında yer alır.

  • Belgeleri sigorta şirketine sunmanız gerekir.

  • Bu aşamaların tamamlanmasıyla birlikte sürecin sigorta şirketi tarafından onaylanmasıyla paralel olarak söz konusu maddi hasar tazmin edilir.

Sigorta Şirketi ile İletişim

Sigorta şirketi ile iletişim kurmak, araç değer kaybının belirlenmesinde en önemli unsurdur. Özellikle kaza ya da benzeri türden maddi hasar oluşan durumlarda, anlık olarak hızla sigorta şirketi ile iletişime geçilmelidir. Burada sigorta şirketinden hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğine dair bilgi alabilir ve uzman desteği talebinde bulunabilirsiniz.

Değer Kaybı Tazmini

Değer kaybı tazmini, kasko sigortanızda araç değer kaybına ilişkin ek teminatların bulunması halinde sigorta firması tarafından yapılır. Sürecin son basamağında yer alan bu işlem sonucunda aracınızda meydana gelen hasarın, poliçe kapsamında belirtilen limitler dahilinde ödemesi tarafınıza gerçekleştirilir. Bununla birlikte olası bir sorunla karşılaşmanız halinde hukuki yollara başvurarak değer kaybı nedeniyle aracınızda oluşan maddi hasarın tazmin edilmesine ilişkin haklarınızı koruyabilirsiniz.

sigortaladim.com üzerinden hemen aracınız ve ihtiyaçlarınız için en iyi sigorta teklifini alın. Farklı sigorta şirketlerini karşılaştırın ve taleplerinize uygun çözümlerden cazip fiyat teklifleriyle yararlanın!

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Yeniden Değerleme Oranı 2024
Konut Sigortası Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Hesaplanır?
Konut Sigortası Hasar Tespiti Nasıl Hesaplanır?
Lityum İyon Pil Hakkında Bütün Bilgiler
Trafik Sigortasında Bakıcı ve Bakım Gideri
Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir? Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam