MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Araç Çalınması Durumunda Kasko Bedeli Nedir?
30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Araç Çalınması Durumunda Kasko Bedeli Nedir?

Günlük hayatta her bireyin daha güvenli bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlayan taşıtlar bireylerin güvenlik noktasında kendilerini daha emniyetli hissetmeleri açısından isteye ağlı kasko seçenekleri ile daha kapsamlı bir performansa sahip oluyor.

Zorunlu trafik sigortasının aksine araç sahiplerinin güvenliğini koruma altına alıp meydana gelebilecek kazalarda ya da hasarlarda haddi kayıpları gidermeyi hedefleyen kasko seçenekleri kapsamının genişletilebiliyor olması sebebiyle de emniyet açısından yüksek konfor sağlamaktadır. İsteğe bağlı olarak yapılan kasko araçlarınızın trafikte yaşayacağı kazalarda hasarını gidermek adına tercih edilmektedir. Özellikle kalabalık şehirlerde araç yoğunluğu ok olduğundan kaza oranı da yükseliyor. Bu durum aracınızla seyahat halindeyken kaza yapma riskinizi yükselttiğinden sizler de isteğe bağlı olarak yaptırılan kasko seçeneklerini değerlendirebilir ve kendi bütçenize uygun seçeneği belirleyip poliçe süreci boyunca güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Kasko yalnızca trafik esnasında meydana gelen kazalara karşı değil aynı zamanda çalınma ya da çalınmaya teşebbüs durumlarında da kullanıcıların maddi kaybını gidermeyi hedeflemektedir. Poliçe kapsamı dahilinde kaybı gidermek adına geliştirilen kaskoların en temel özelliği arasında yer alan çalınmaya karşı maddi kaybı onarma maddesi doğru adımlar izlendiğinde kısa sürede sonuca ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Araç Çalınması Halinde Ne Yapılmalı?

Metropollerde ve büyük şehirlerde oldukça sık rastlanan durumların başında gelen gasp ve hırsızlık araçlarınızın da güvenliğini tehlikeye atıyor. Aracınızın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi halinde size maddi kaybı onarma olanağı sunan isteğe bağlı kasko ile aracınızı güvence altına alabilecek ve meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı önceden önlem alma fırsatı elde edebileceksiniz. Peki araç çalınması durumunda kaskodan yararlanmak adına izlenmesi gerekilen adımlar ne olmalıdır? Öncelikle yapmanız gereken aracınızın çalındığına dair ilgili kurumlara polis veya jandarmaya haber vermek olmalı. Ardından uygulanan prosedür dahilinde sigorta şirketinizle iletişime geçerek işlemleri başlatabilirsiniz. Aracınızın çalındığı tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde sigorta şirketini ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu sürenin aşan sürücülerin sigorta tarafından tazminat ödemesi yapılmadığından aracınızın çalınması halinde 5 iş günü içerisinde anlaşmalı olduğunuz sigorta şirketi ile iletişime geçmelisiniz. Aracınızın 30 gün içerisinde bulunamaması durumunda sigorta şirketi aracın çalındığı günkü rayiç bedeli ile ödeme yapma zorunluluğuna sahiptir. Bu noktada aracınızın kasko bedeli oldukça etkilidir.

Araç kasko değer listesi her ay değişim gösteren ve araçların değeri hakkında sigortalıya ve sigorta şirketine bilgi veren bir listedir. Bu liste her yıl değişim gösterdiğinden çalınma durumunda sigorta şirketinin ödeyeceği tutar da güncel araç kasko değer listesi üzerinden belirleniyor. Kasko değeri öğrenme her yıl TSB tarafından yayınlanan liste ile daha kolay bir hal aldı. Siz de çalınma durumuna karşın araç kasko değerinizi öğrenmek adına listeye göz atarak fiyat bilgisi edinebilirsiniz.

Kasko Bedeli Hesaplama ile Avantajlardan Yararlanacaksınız

Aracınızın çalınması durumunda polise ve sigorta şirketine gerekli evrakların gönderilmesi ile birlikte başlayan süreç 30 gün boyunca devam etmektedir. 30 gün içerisinde aracı bulunan sürücü aracını kabul etmek zorunluluğuna sahiptir. 30 günlük bu süreçte aracın bulunmaması durumunda araç sahibi aracının bulunmadığına ilişkin belge ile polise giderek aracının bulunmadığını belgelemek zorundadır. Aynı zamanda gerekli evraklar eş zamanlı olarak sigorta şirketi ile de paylaşılmalıdır. 30 günün ardından aracı bulunmayan araç sahipleri sigorta şirketi tarafından aracın çalındığı tarihteki araç değeri üzerinden tazminat alma olanağına sahip oluyor. Örneğin araç sahibi aracını 8 ay önce sigortalatmışsa ve o süreçte aracın değeri 120.000 ise bu değer göz önünde bulundurulmadan, aracın çalındığı tarihteki araç değeri baz alınıyor. Bu noktada hem sigortalının hem de sigorta şirketinin baz aldığı araç kasko değer listesi aracınızın güncel değerini hesaplamanız noktasında kolaylık sağlamaktadır.

Her ay güncellenen bu liste kesinlik sunmamakla birlikte bir tavsiye niteliği taşımaktadır.  Bu listede belirlene değerler çeşitli faktörler doğrultusunda değiştiğinden en doğru fiyat bilgisini sigorta şirketleri üzerinden alabilirsiniz. Online bir şekilde kasko değeri sorgulama olanağı sunan sigorta şirketleri ile gerekli bilgileri doldurarak aracınızın güncel değerini öğrenebilirsiniz.

Çalınma Durumuna Karşı Sorunsuz Çözüm İmkanı!

Araçlarınızın çalınması halinde gerekli işlemleri gerçekleştirmek artık daha kolay bir hal alıyor. Emniyet ve sigorta şirketi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirebileceğiniz bu işlemler sayesinde aracınızın bulunmasına ya da bulunmaması durumunda tazminat işlemlerinin gerçekleşmesine olanak sağlayabileceksiniz. Araç çalınma durumunda direkt olarak ilgili kurumlara haber vermeniz işlemlerin de daha kısa süre içerisinde gerçekleşmesine imkan tanıyacaktır. Aracınızın alındığı tarihten itibaren ilk 5 gün içerisinde polise ve sigorta şirketine haber vermemeniz durumunda sigorta şirketinin tazminat ödemesinde yararlanamazsınız. Aynı zamanda aracınızın çalındığı esnada kontakta anahtar bırakmak da sigorta şirketinin ödemeyi reddetmesine neden olan etkenlerden biridir. Aracın anahtarını kontakta unutmak ya da aracın içinde unutmanın yanı sıra araç anahtarının zor ve şiddet kullanılmaksızın ele geçirilmesi durumu da sigorta şirketinin ödeme yapmamasına neden olan etkenler arasında yer alıyor. Aracınızın güvenliğini sağlamak ve hırsızlığa karşı önlem almak adına sizler de aracınızın araç kasko bedeli sorgulama işlemlerini online olarak gerçekleştirebilir ve her yıl yenilenen kaskonuz ile güvenli yolculuğun keyfini çıkartabilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek adına sigortaladım.com’u tercih ederek avantajlardan yararlananın.

 

İLGİLİ BLOG YAZILARI