MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Araba Yıkarken Kullanılacak Malzemeler
08 Haziran 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Araba Yıkarken Kullanılacak Malzemeler

Araba yıkamak sanıldığının aksine çok da kolay bir işlem değil. En ufak bir hatada arabanızda oluşan çizik ileride satım gibi bir durum olduğunda sizlerin karşısına büyük bir sorun olarak çıkabilir. Bu yüzden arabanızı yıkarken kullandığınız teknikler, kullandığınız ürünler ve diğer türlü işlemler oldukça önem taşır. Bu noktada öncelikle kesinlikle araçlar için özel olarak üretilen malzemeleri kullanmanız önemli. Sizlere de yazımızda bunlardan bahsettik. Araba yıkama püf noktaları, araba yıkama aparatları, araba yıkama şampuanları, araba yıkama deterjanları hakkında bu yazımızda sizleri bilgilendirdik ve aklınıza gelebilecek olan soruları yanıtladık. Ayrıca yazımızda cila işlemi hakkında da bilgiler bulabilirsiniz.

Oto Şampuanı

Aracınızı ev için özel üretim olan deterjanlarla veya kimyasallarla yıkamanız oldukça yanlış bir adım olacaktır ve de son zamanlarda en çok yapılan hatalardan biri de bu olarak karşımıza çıkar. Bu gibi durumlar araca büyük ölçüde zarar verir ve daha sonra satışını yapmak istediğiniz aracın raporlarında karşınıza çıkarak araç değerini düşürür. Bu yüzden araba yıkama işlemi için özel olarak üretilmiş olan araba yıkama şampuanı kullanmanız gerekmektedir. Bu oto şampuanlar normal ve cilalı şampuan olarak fark göstermekte. Cilalı şampuanların köpük oranı normal şampuanlara oranla oldukça azdır. Ancak genel yargıların aksine köpük oranının az olması daha az temizliyor gibi bir anlam çıkarılmamalıdır.

Araba yıkama deterjanı içeriğindeki bileşenler farklılık göstermektedir ve araç yapısına uygun olarak geliştirilmiştir. Cilalı oto şampuanlar temizliğin yanı sıra aracınızda parlak bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır. Ancak bunu seçmek de oldukça önem taşıyor. pH derecesine dikkat etmek oto şampuan alırken oldukça önemli bir nokta. Ellerinizi ve de arabanızı tahriş edecek derecelerden kaçınarak nötr pH derecesinde bulunan oto şampuanları tercih etmelisiniz. Şampuanlarınızı araba yıkama süngeri ve araba yıkama fırçaları ile birlikte kullanabilirsiniz. Araba yıkama bezi de kullanım olarak alternatif sağlayabilir. Aynı zamanda bu şampuanı kullanırken araba yıkama eldiveni takıyor olmanız kimyasallardan dolayı ellerinizde oluşabilecek tahriş durumunu engeller.

Basınçlı Yıkama Makinesi

Basınçlı yıkama makinesi arabalarında derinlemesine temizlik isteyenlerin kullandığı bir araçtır. Kolay olarak oto yıkama bölgelerinde ve de benzin istasyonlarındaki oto yıkama bölgelerinde bu araca ulaşabilir, kullanımını sağlayabilirsiniz. Bireysel olarak kendiniz de bu aracı edinebilirsiniz. Basınçlı yıkama makinesinin esas amacı derinlemesine temizlik sağlamaktır. Birçok farklı alanda kullanılır ve bu alanlardan biri de araç temizliğidir.

Basınçlı yıkama makinesinin sağladığı basınç gücü sayesinde araç üzerindeki kalıplaşmış toz, toprak, kir gibi kalıntılar kolaylıkla atılır. Yüksek basınçla birlikte çalışır. Kullanım esnasında basıncın sağladığı güç kişide denge sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden dikkatli olunması gereklidir. Kullanım esnasında dengeyi sağlamak oldukça önemlidir. Basınçlı yıkama makinesi yanı sıra bireysel olarak aracınızı yıkarken araba yıkama hortumları da kullanılabilir. Bu da farklı bir opsiyondur. Ancak basınç mutlaka normal hortumlardan daha iyi derecede temizlik sağlayacaktır.

Araç İçi Temizleyici

Aracınızın dışı kadar içinin de nasıl yıkandığı oldukça önemli. Sonuçta sürüş tecrübesini araç içerisinde ediniyorsunuz. Ve de insan kullanımından dolayı araç dışı kadar araç içi de hasar görüyor. Bunun önüne geçmek ve düzenli olarak bakım yapmak oldukça önemli. Araba yıkama malzemeleri dendiğinde bu durum araç içini temizlemeye yarayan malzemeleri de kapsıyor. Araç içi temizlemede jel ya da sprey olarak birçok farklı formatta temizleyici kullanabilirsiniz. Ufak farklarla hepsi hemen hemen aynı sonucu verecektir.

Araç içlerinde kapılar, torpido, tavan ve taban halısı ve kapı içlerinde kullanabileceğiniz bu temizleyicilerin uygulaması da oldukça önem taşıyor. Ürünü kirli bölgeye püskürtüp bir süre bekledikten sonra bir fırça yardımıyla iç mekanda oluşan katılaşmış kirleri temizlemelisiniz. İlk adım olarak bunu yaptıktan sonra bir bez yardımıyla uygulamayı yaptığınız bölgeyi silebilirsiniz. Bu temizleme adımında mikrofiber bez ya da hepimizin aşina olduğu sentetik sarı bezleri kullanabilirsiniz. Mikrofiber bezler oldukça ince yapıya sahip olduklarından dolayı normal toz bezlerine oranla sıfır hasar gösterirler. Bu yüzden kullanımı son zamanlarda artış göstermektedir. Sizler de mikrofiber bezleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede çizilme gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

Araba yıkama teknikleri göz önüne alındığında arabanıza bu bezler ne kadar hasar vermiyor olursa olsun silme aşamasında nazik davranmanız gerekiyor. Herhangi sert bir hareket çizilme yapabilir. Aynı zamanda bu araç içi temizleyici sıvıların elektrikli eşyalarla temasından kaçınmanız gerekmekte. Bu gibi durumlar olumsuz sonuçlar doğurabilmekte. Bu gibi temizleyici sıvıları koltuklar üzerindeki lekelerde de kullanabilirsiniz. Büyük ölçüde lekeleri yok edecek olan bu sıvılar arabanızı ilk gün gibi kullanmanızı sağlayacak, o hissiyatla arabanızı kullanmanıza olanak verecek. Arabanıza verdiği hoş koku ile birlikte bu araç içi temizleyiciler sizlerin kullanımını rahatlatacak. Sıvı opsiyonlarının yanı sıra köpük opsiyonunu da tercih ederek temizlik sağlayabilirsiniz.

Oto Cilası

Cila, arabadaki boyayı kaplayan bir işlemdir. Günümüzde pasta ve cila işlemleri birbiriyle karıştırılmakta. Pasta işlemi boyayı kaldırır. Bunun yanı sıra cila işlemi boyanın üstüne yapılır. Arabanızda daha canlı bir görünüm istiyorsanız belirli aralıklarla cila işlemini yaptırmanız gerekebilir. Çizilme gibi durumları örtmek için de bu işlemi kullanabilirsiniz. Arabanızı yıkadığınızda gördüğünüz parlaklık sizlere yeterli gelmiyorsa arabanızın daha parlak görünmesi amacı ile cila işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu cila işlemini yaptırdığınız kişinin tecrübeli olması oldukça önemlidir. Elde olmayan bir şekilde işlem sırasında aşınmalar veya çizilmeler meydana gelebilir ve bu da durumu daha kötüye götürebilir. Aracınızı daha sonra satışa çıkarmak istediğinizde ekspertiz raporunda bu tür işlemler mutlaka açığa çıkacak ve aracınızın değerinin düşmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda yeni ilaçlara bu işlemin yapılması pek tavsiye edilmez. Zaten gerek de yoktur. Gerek görüldüğü takdirde yapılabilir.

Aracınızın boyasının üstüne rengini belirginleştirmek ve parlatmak için yapılan cila uygulaması sadece ufak bir katman olarak araç üzerinde bulunur. Genelde cila işleminden önce pasta işlemi yapılmaktadır. Pasta işlemi boyanın kaldırılmasıdır. Bu noktada cila işlemine başlamadan önce aracın kalıntı kalmaksızın temizlenmesi gerekiyor. Bir bezle arabanın yüzeyi temizlendikten sonra iyice kuruması beklenmelidir. Kuruduktan sonra cila işlemine başlanılır. Cila uygulandıktan sonra bir müddet kuruması için beklenmeli ve sonra tekrar temiz bir bezle silinmelidir. Bu noktadan sonra aracınız artık pırıl pırıl bir görünüme kavuşmuştur ve ilk gün gibi bir kullanım sağlayabilirsiniz. Cilanın kullanım süresi elbette bulunmakta. Cila genelde ilk yaptırıldığındaki parlaklığını ikinci ay sonunda kaybeder. Bunun en büyük nedeni maruz kaldığı güneş ışığı ve yıkama işlemleridir. Bu yüzden belirli aralıklarla bu işlemi tekrar etmeniz gerekebilir. Cila aracınızı tozdan korur ve boyayı da inceltmez. Bu nedenle iki veya üç ayda bir cila işleminizi yenileyebilirsiniz. Pasta işleminin sıklıkla yenilenmesi ise araçta hasarlara neden olabilir. Bundan farklı olarak cilanın iki üç ayda bir uygulanmasında sakınca görülmemektedir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI