MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Alkollü Kaza Hasarını Trafik Sigortası Karşılar mı?
09 Şubat 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

Alkollü Kaza Hasarını Trafik Sigortası Karşılar mı?

Araç kullanmayı hayatının önemli bir bölümü olarak gören kişilerin mutlaka kendi ihtiyaçları ile uyumlu bir trafik sigortası paketi satın almaları önerilir. Ne kadar iyi bir sürücü olursanız olun trafikteyken başınıza her an çeşitli kazalar gelebilir. Söz konusu kazalar kimi zaman sizin hatanız kimi zaman ise karşı taraftakilerin hatası ile meydana gelir.      

Eğlenmeye ve iyi vakit geçirmeye giden kişiler bulundukları mekanlarda az veya çok miktarda alkol almayı sıklıkla tercih ederler. Ancak bu kişiler alkol aldıktan sonra araç kullanacaklarsa dikkatli olmaları ve az miktarda alkol tüketmeleri önerilir. Kaza riski yaratmasının yanında alkollü araç kullanmak cezai yaptırıma da tabidir. Bu nedenle mümkün olduğunca alkollü bir şekilde araç kullanmaktan kaçınmak şarttır. Alkol limitini aşan sürücülerin ehliyetine el konulması ve araç kullanımından men edilmesi gibi bazı cezalar belirlenmiştir. Alkol kullanmış olan bir sürücü trafik kazası yaparsa sigorta konusunda nasıl bir yol izleneceği de önceden çeşitli kurallar çerçevesinde belirlenmiştir.

Alkollü Kazada Trafik Sigortası Ödemeleri Nasıl Belirlenir?

Trafik sigortası yaptırmış olan sürücünün belirli bir oranda alkol aldığı kazalarda sigortanın masrafı karşılayıp karşılamayacağı akıllarda soru işareti yaratan bir durumdur. Bunun nedeni ise alkollü olarak araç kullanmanın trafik kuralları ile bağdaşmıyor olmasıdır. Ayrıca bu durum, sürücünün kendisinin ve arabadaki diğer kişilerin güvenliğini riske attığı bir hata olarak görülür. Ancak söz konusu trafik kazası direkt olarak alkollü sürücü nedeniyle gerçekleşmemiş olabilir. Sigorta şirketinin ne ölçüde devreye girmesi gerektiğinin anlaşılması için kazayla ilgili ayrıntılı bir inceleme yapılması gerekir.

Trafik sigortası genel şartları ve kasko sigortası genel şartları doğrultusunda bakıldığı zaman, alkollü kaza olayları sigorta şirketlerinin ödeme yapmayı fazla doğru bulmadıkları durumlardır. Diğer taraftan, sigorta şirketinin keyfi olarak ödeme yapmamak gibi bir hakkı yoktur. Sorunun çözülmesi adına sigorta şirketi kazayla ilgili rücu davası açarak uzman bir ekibin inceleme yapmasını sağlar. Araç sigortaları konusu daha detaylı olarak incelendiği zaman kasko ve trafik sigortası şartlarında bir fark görülür. Alkollü kazada kasko sigortası alkol kullanımını direkt olarak teminat dışında tutar. Trafik sigortası şartları ise kazada alkolün ne derece etkili olduğunun belirlenmesi sonucunda değişir.

Alkollü Kazada Sigorta Konusunda Kimler Karar Verir?

Alkollü kazada trafik sigortası konusunun belirlenmesi amacıyla uzman bir ekibin çalışması şarttır. İnceleme yapan ekipte hukukçular, trafik uzmanları ve nöroloji uzmanları yer almalıdır. Sigorta şirketinin herhangi bir ödeme yapmaması için kazada alkol unsurunun temel etken olduğunun kanıtlanması lazımdır. Aksi durumlarda sigorta şirketlerinin belirli oranda ödeme yapma yükümlülükleri vardır. Nöroloji uzmanları çeşitli incelemeler sonucunda sürücünün alkol kullanmış olmasının fiziksel olarak nasıl etki gösterdiğini tespit ederler. Böylelikle alkollü sürücünün trafik kurallarına aykırı davranıp davranmadığını anlarlar.

Alkollü Kazada Sigorta Kavramındaki Önemli Unsurlar Nelerdir?

Kazanın meydana gelmesine alkol dışında birçok şey sebebiyet verebilir. Karşı tarafın yanlış araç kullanımı, kendi aracınızdaki çeşitli arızalar ve yol sorunları gibi etkenler de kazanın oluşmasına neden olabilir. Eğer böyle bir etkenin kazaya neden olduğu tespit edildiyse sigorta şirketinin ödeme yapması söz konusudur. Alkollü kazada trafik sigortası konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, kazada alkolün bir miktar etkisi olsa bile başka etkenler de varsa sigorta ödemesi yapılacağıdır. Ancak kaza sadece alkollü sürücü nedeniyle olmuşsa sigorta şirketi ödeme yapmayı istememe hakkına sahiptir. Şirketin yapacağı ödeme, kendi aracınızda meydana gelen hasarı, karşı tarafın aracında oluşan hasarı ve üçüncü şahıslara verilen fiziksel hasar varsa tedavi giderlerini kapsamaktadır. 

Olası risk durumlarında güvende hissedebilmek için size en uygun kasko sigortası hakkında uzmanlarımızdan 444 9 832 üzerinden bilgi alabilir, kısa sürede sigortanıza sahip olabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI