MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Abonelikler İçin DASK Zorunluluğu Nedir, Ne Değildir?
20 Nisan 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Abonelikler İçin DASK Zorunluluğu Nedir, Ne Değildir?

Kiralık ya da kendinize ait bir mülk olması fark etmeksizin konutunuz için zorunlu deprem sigortası yaptırmalısınız. Zorunlu deprem sigortası ile deprem ve depreme bağlı durumlar sonrası meydana gelebilecek hasarlarınızın karşılanması ve konutunuzu güvence altına almanız mümkündür.  Deprem sigortası yaptırılmasının zorunluluğu konutunuz ile ilgili pek çok yerde yaptıracağınız işlem sırasında da karşınıza çıkmaktadır. Tapu işlemleri ve abonelik işlemleri bunlardan sadece birkaçıdır. DASK olmadan abonelik işlemlerinin yapılması mümkün olmamaktadır. Belediye sınırları içerisinde ikamet eden herkesten su, doğalgaz ve elektrik abonelikleri sırasında DASK poliçesi ya da poliçe numarası ve poliçe sahibinin T.C. Kimlik numarası istenmektedir. Abonelik için DASK gerekli mi sorusu pek çok kişi tarafından sorulup araştırılmaktadır. Zorunlu deprem sigortasının olup olmadığı abonelik işlemi yaptırılmak istenen ilgili kuruluş tarafından kontrol edilir.

 Kamu Hizmetleri İçin DASK Sigortası Zorunluluğu

Yaşadığımız ülkenin yüksek riskli deprem bölgesi olması nedeniyle deprem sigortası zorunlu hale getirilmiştir. Deprem her an olabilecek ve büyük kayıplara yol açabilecek yıkıcı bir doğal afettir. Depremin risklerine karşı konutunuzu korumak amacıyla zorunlu kılınan deprem sigortası yaptırılması gereken bir sorumluluktur. Konut sigortası gibi isteğe bağlı olmamasının nedeni deprem ve depreme bağlı oluşabilecek zararların oldukça büyük ve zorlayıcı olabilmesidir. Risklerin büyük ve fazla olması, sigorta yaptırmanın öneminin kavranması açısından kamu hizmetlerinde abonelik için DASK zorunluluğu aranmaktadır. Zorunlu deprem sigortası ile oluşabilecek zararları en aza indirebilmek mümkün hale gelir. Ayrıca zorlu durumlar karşısında güvencesiz ve yalnız kalmazsınız. Zorunlu deprem sigortasının yaygın hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Abonelik işlemlerinde DASK gerektiği gibi tapu dairelerinde de konut alım satım işlemlerinde ön şart olarak DASK aranmaktadır.

Abonelik İşlemlerinde DASK Sorgulaması

Zorunlu deprem sigortasının yaptırılıp yaptırılmadığına dair kontrolünü sağlayan su, elektrik ve doğalgaz abonelik işlemleri DASK poliçesi olmadan yapılamamaktadır. Abonelik işlemlerine DASK poliçe zorunluluğunun getirilmesinin nedeni deprem sigortasının öneminin anlaşılması içindir. Abonelik işlemleri sırasında farklı yöntemlerle DASK abone sorgulama işlemi yapılabilmektedir. DASK web servis uygulaması ile elektronik sorgulama, test.dask.gov.tr üzerinden sorgulama, poliçe aslı ile işlem yapma şeklinde teyit edilebilmektedir. Abonelik açtırırken DASK poliçesinde yazan adres ile abonelik istenilen konutun adresi örtüşmelidir. Zorunlu deprem sigortası intifa hakkı sahipleri, malikler ya da kiracılar tarafından yaptırılabilir. DASK poliçesini kiracı olan kişi yaptırır ise poliçede malike ait olan T.C. kimlik numarası belirtilmelidir. Kiracı konut için yaptırdığı zorunlu deprem sigortasını ev sahibinden tahsil edebilir ya da kiradan mahsup edebilir. Depreme karşı bir güvenceniz olmasını istiyorsanız zorunlu deprem sigortası yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Yalnızca Abonelik İçin Değil Depreme Karşı Güvence İçin DASK

Zorunlu deprem sigortası olmayanlar Yeni Afet Sigortalar Kanunu’na göre abonelik başlatamamaktadır. Özellikle kiralık konutlarda yaşayanlar için önemli olan elektrik, su abonelik işlemleri konutun DASK poliçesi yoksa yapılamıyor. Önceleri yalnızca tapu işlemleri için gereken zorunlu deprem sigortası artık abonelik işlemleri için de zorunlu olarak isteniyor. Abonelik işlemleri tapu işlemlerine göre daha sık yaptırılan işlemler olması nedeniyle deprem sigortası yaptıranların sayısı da arttırılmış olmaktadır. Deprem bilincini halka aşılamak ve depremin yıkıcı etkilerine karşı ilgili tedbirleri alabilmek için imkan oluşturan zorunlu deprem sigortası güvenli yaşam alanları için olmazsa olmaz bir sigortadır. Abonelik DASK ile mümkün olduğu için pek çok kişi bu nedenden ötürü zorunlu deprem sigortası yaptırmaktadır. Sigorta bedeli her yıl DASK tarafından azami teminat tutarını geçmeyecek şekilde mesken büyüklüğü ve yapı tarzına gibi kriterlere göre belirlenmektedir. DASK poliçesinin geçerliliği 1 yıl süreyle olmaktadır. Depreme karşı duyarlılık oluşması için olumsuz durumlar yaşanmadan önlem ve tedbirler alınmalı abonelik için DASK değil depreme karşı güvence altında olmak için deprem sigortası yaptırılmalıdır.

Deprem riskini tek başınıza yüklenmemek için sigortaladım.com adresinden hızlı ve güvenilir şekilde DASK sigortası yaptırabilirsiniz. Size uzman kadrosuyla dilediğiniz her an hizmet sunabilen sigortaladım.com bünyesinde farklı sigorta firmaları bulundurmaktadır. İhtiyacınız olan sigortayı yaptırmak için online form doldurarak sigorta teklifinizi alabilirsiniz. Müşterilerine uygun sigorta seçenekleri ile sigortaladım.com üzerinden aradığınız tüm detaylı bilgilere ulaşabilir, 7/24 müşteri hizmetleri desteği alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI