Whatsapp'dan yaz
blog blog

15 Yaş Üstü Araç Kasko Değer Listesi Nedir? Nasıl sorgulanır?

26 Mayıs 2023
Yazar: Ahmet Nihat Gürsoy
Ahmet Nihat Gürsoy, 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi ve Pazarlama bölümünde tamamladı.
Profesyonel iş hayatına 2004 yılında bankacılık sektöründe başlayan Ahmet Nihat Gürsoy, 2005 yılında sigorta sektörüne geçiş yaparak 2015 yılına kadar çeşitli şirketlerin bankasürans ve iş ortaklıkları kanallarının yöneticiliğini yaptı. 
2015 yılında sigortaladım.com’un kuruluşunda yer alan Ahmet Nihat Gürsoy, sigortaladım.com bünyesinde Satış ve Operasyon Direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir.
 

Olası kazalar, doğal afetler veya aniden gelişen çeşitli olumsuz durumlara karşı mal sahipleri, mal varlıklarını maddi açıdan güvence altına almak adına birtakım yollara başvururlar. Korunması gereken mal varlıklarından birisi de her an risk altında olan motorlu taşıtlardır. Ulaşım araçları günlük hayatta mesafeleri kısaltmada ve zamandan konforlu bir şekilde tasarruf sağlamada etkili rol oynar. Motorlu taşıtlar seyir halindeyken veya durağan haldeyken her an olumsuz bir durumla karşı karşıya kalma riskine sahiptir. Meydana gelebilecek olan bu olumsuz durumları çeşitlendirecek olursa eğer; çarpma, kaza, deprem, sel, yangın gibi örnekler verebiliriz. Araçların hasar alması kullanıcı kaynaklı olabileceği gibi üçüncü şahıslar veya müdahale edilemeyen doğal sebeplerden kaynaklı da olabilir. Motorlu taşıt sahibi olan herkes trafik sigortasını yaptırması zorunlu kılınır. Trafik sigortanız, bir kaza anında karşı tarafın zararını karşılayarak sizi büyük bir yükten kurtarabilir. Trafik sigortasına ek olarak yaptırması zorunlu olmamakla birlikte mal sahibinin seçimine bırakılan araç kaskosu seçeneği de kullanıcılara sunulur. Aracını her açıdan maddi olarak güvence altına almak isteyen tüm kullanıcılar araçlarını kaskolatmayı tercih ve tavsiye ederler. Araç kaskosunu trafik sigortasından ayıran en önemli özelliği olası olumsuz durumlarda sizin maddi zararınızı karşılıyor olmasıdır. Araçların kasko değer listesi her ay düzenli olarak Türkiye Sigortalar Birliği tarafından güncellenerek halkın erişimine sunulur. Bu kasko değer listesindeki fiyatlandırmalar birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu değer listesi araçlarda 15 yaş ile sınırlandırılır. 15 yaş üstü araç kasko işlemlerinin prosedürü diğerlerine göre daha farklı bir şekilde işlemektedir.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, kasko poliçesinin oluşturulmasına yardımcı olduğu gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi ücretlerinin belirlenmesinde de etkili olur. Aynı zamanda aracın belli kriterler bazında mali ederini ortaya koyan kasko değer listesi her ay güncel ve herkesin erişimine açık olabilecek şekilde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin resmi sayfasından erişime sunulur. Açıklanan bu kasko değer listesi düzenlenirken aracınızın yılı, modeli, tipi ve piyasa değeri gibi farklı unsurlar değerlendirilir. Özellikle aracın çıkış yılı en önemli etkenlerden birisidir. İkinci el ve sıfır araç arasındaki değer farkı da ücrette kendisini belli eder. Yeni bir araç için belirlenen kasko fiyatı eski model bir araca göre çok daha fazladır. Bunun en temel sebeplerinden birisi yaşı ileri olan araçların arızalanmaya daha fazla meyilli olmasıdır. Bunun yanı sıra eski araçlar için bakım masraflarıyla birlikte onarım masrafları da bir hayli fazla olur. Mal sahibinin ayrıca belirttiği istekler varsa bunlarda karşılıklı görüşme ve anlaşmalar neticesinde poliçeye eklenebilir. Araçların kasko değer listesinde yer alabilmesinin önemli şartlarından bir diğeri ise 15 yaş sınırıdır. 15 yaşını dolduran araçlar bu listede yer almazlar. 15 yaşından büyük araca sahip olanlar için kaskolama işlemleri, sigortalanmak istenen aracın sahibi ve sigorta şirketi arasında gerçekleşecek anlaşmalarla yapılabilir. Bu şekilde belirlenen kriterleri dikkate alarak sizler de aracınızın kasko değerini sorgulayabilir ve TL bazında öğrenebilirsiniz.

15 Yaş Üstü Araçlar Kasko Değeri Sorgulama Nasıl yapılır?

Eğer sahip olduğunuz aracınız artık 15 yaşını doldurduysa ve siz de mal varlığınızı güvence altında tutmaya devam etmek istiyorsanız “15 yaş üstü araç kasko yapılır mı?” diye merak ediyor olabilirsiniz. 15 yaşını geçmemiş araçları kasko değer listesinden aratarak kolayca bulabilirsiniz. Ama 15 yaşını geçen araçları bu listede bulmak mümkün değildir. Araçların yaşları ilerledikçe arıza verme olasılıkları arttığı gibi bakım masrafları da doğru orantılı olarak artış gösterir. Bu sebeple bu araçlar için daha farklı ve özel kaskolama işlemleri uygulanır. Bu işlemler, aracını kaskolatmak isteyen şahıs ve sigorta şirketi arasında değerlendirilir. Bu kaskolama işlemlerini etkileyen bazı belli başlı faktörler bulunur. Buna örnek olarak; aracın yaşı, modeli, tipi, motor hacmi verilebilir. Ayrıca aracın bir hasar geçmişi varsa bu da kaskolama işlemi yapılırken göz önünde bulundurulur. Araç sahibinin ikamet ettiği şehrin yapısı da dikkat edilmesi gerekilen etmenler arasında yer alabilir. Şehirdeki ortalama suç, hırsızlık oranları da aracın çalıntı, kaza gibi tehditlere karşı ne derece risk altında olduğunu belirler. Suç oranı yüksek olarak belirlenen şehirlerde kasko bedeli daha yüksek tutulur. Bu etmenlere ek olarak; araç sahibinin yaşı, eğitim durumu, meşgul olduğu mesleki durumu da 15 yaş üstü araç kasko değer listesini etkileyen unsurlar arasında verilebilir.

Araç Kasko Sigortasının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Sahip olduğunuz aracınıza kaskolama işlemi yaparak olası olumsuz durumlarda maddi zararınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Poliçenin gerektirdiği teminatların da farkında olmak gerekir. Teminatlar sigorta yaptırmak isteyenin istekleri çerçevesinde de şekillenebileceği gibi değindiği belli başlı hususlar vardır. En yaygın olarak karşınıza gelen trafik kazalarını ilk sırada söylemek mümkündür. Seyir halindeyken veya durağan haldeyken gerçekleşmesi fark etmeksizin gelişen kaza, çarpma, vurma gibi durumlarda kasko, maddi hasarınızı karşılar. Aracın hırsızlar tarafından çalınması veya bir kısmının zarar görmesi gibi durumlar, önüne geçilmesi mümkün olmayan doğal afetler de kaskoya dahil durumlar arasındadır. Yangın, deprem, sel, erozyon gibi doğa olaylarını da listeleyebiliriz. Aracınız bunlar ve daha fazlası gibi olumsuz durumlarda maddi hasara uğradığında kasko zararınızı karşılamakla yükümlüdür. Daha güvenceli bir hayat için aracınızın kaskolu olması avantajdır. Eğer aracınız 15 yaşını doldurduysa sigorta ile karşılıklı anlaşmalar neticesinde bu avantajlardan yararlanmak adına aracınızı kaskolatmanız faydalı olur. Daha fazla arıza vermesi muhtemel olan araç yaşı büyük olan araçlar için 15 yaş üstü kasko değer listesi de büyük önem arz eder. Sizler de malınızı güvence altına almak için kaskolama işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Kasko Sigortası

Hemen Kasko Teklifi Al

Trafik Sigortası

Hemen Trafik Teklifi Al

Editörün Seçtikleri

Benzer İçerikleri Gör

Güncel İçerikler

Kasko Sigortasıyla Aracınızı Hangi Risklerden Koruyabilirsiniz?
Kasko Sigortası ile Yanlış Park ve Çalıntı Araç Risklerine Karşı Nasıl Güvence Altına Alabilirsiniz?
Kasko Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortasıyla Nasıl Telafi Edebilirsiniz?
DSG Şanzıman Nedir? Avantajları ve Kronik Problemleri Nelerdir?
Seyahat Sağlık Sigortası Yapılması Zorunlu Olan ve Türkiye'ye Vize Uygulayan Ülkeler Hangileridir?

Hata tepsit ettik!

Sigorta danışmanımız en kısa sürede size ulaşacaktır!

Tamam