25 Nisan 2020 / Cumartesi Sigortaladım Editörü

YDS Başvurusu Ne Zaman?

ÖSYM’nin düzenli olarak gerçekleştirmekte olduğu Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı yani kısaca YDS merkezi olarak yapılan yabancı dil sınavıdır. Sınav başvuru tarihleri 2020 yılı için YDS1 ve YDS2 şeklinde iki kez gerçekleşecektir. YDS1 için sınav tarihi 12 Nisan 2020 Pazar günü olarak belirlenmiştir. YDS1 başvuru tarihleri 19- 26 Şubat arasında yapılmakta olup bu tarihler arasında başvurusunu yapmayanlar için 10 Mart tarihinde geç başvuru hakkı tanınmaktadır. YDS1 sonuçları 7 Mayıs’ da ÖSYM’nin kendi sitesinde ilan edilecektir. Sonbaharda yapılacak olan YDS2 için sınav tarihi 25 Ekim 2020 olarak belirlenmiştir. YDS2’ ye girecek olan adayların 4-14 Eylül tarihlerinde başvuruları gerçekleşecek olup 24 Eylül tarihinde de 1 gün olmak üzere geç başvuru hakkı adaylara tanınmaktadır. YDS2 sonuçları ise 19 Kasım tarihinde ilan edilecektir.

YDS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YDS başvuruları elektronik ortamda internet üzerinden yapılacaktır. Sınava girecek olan adayların ÖSYM internet adresinde yer alan Kılavuz ve aday başvuru formunu incelemesi ve forma bu adresten ulaşması gerekmektedir. Ek olarak posta yoluyla kılavuz dağıtımı veya başka yerlerde satışı olmayacaktır. ÖSYM sisteminde adayların kayıtlı ve güncel bir fotoğrafının bulunması şarttır. Fotoğrafı bulunan adaylar YDS başvuru tarihleri arasında kendileri https://ais.osym.gov.tr internet sayfası üzerinden başvurularını gerçekleştirebilir veya bir başvuru merkezinde başvurularını yapabilirler. Fotoğrafların güncel olmaları şart olmakla birlikte fotoğrafı olmayan adaylar başvurularını bir başvuru merkezinde yapacaklardır. Fotoğrafınızın geçerli olması son 50 ay içerisinde çekilmiş ve ÖSYM’nin kabul etmesi koşuluna bağlıdır. Fotoğrafların başvuru merkezinde çekilmiş olmaları da geçerlilik şartlarındandır.

Başvurularını merkezlerde yapacak olan adayların kendilerine yakın merkezleri bulabilmeleri ve başvurularını gerçekleştirebilecekleri merkezleri inceleyebilmeleri için ÖSYM’nin internet adresine bakmaları yeterlidir. Adayların başvuru formunu doldurmaları ve yönergeleri dikkatli bir şekilde okuyarak formda yer alan tüm sorulara doğru bir şekilde cevap vermeleri gerekmektedir. Adaylar, başvuru formunda yer alan sorulara cevap verirken kılavuzda yer alan yönlendirmelerden yardım alabilirler. Adayların engellilik veya sağlık problemleriyle ilgili özel durumları olması halinde bunu dolduracakları formda belirtmelidir. Sağlık durumlarına dair olan engel bilgi formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması adayın sorumluluğu kapsamındadır. Bu ve benzeri tüm bilgilerin tam ve doğru şekilde doldurulması yalan beyan içermemesi önem arz etmektedir aksi takdirde adayların sınav süreleri göz önüne alınmaksızın YDS sonuçları ve adayın elde ettiği tüm haklar geçersiz sayılacaktır.

Eksik ve yanlış bilgilerin düzeltilmesi, bu yönde yapılan itirazların incelenmesi gibi bir durum söz konusu olmayacağından aday beyanlarından tamamen kendisi sorumlu olacaktır ve lehine olan elde ettiği tüm hakları kaybedecektir. Adayların doldurdukları formlarda iletişim bilgilerini eksiksiz doldurması, haberleşmeyi gerektiren olası durumlar ve bilgilendirmelerin tarafına ulaşabilmesi için de ayrıca önem arz etmektedir.

YDS'ye Kimler Başvurabilir?

YDS 2020 yılında yapılacak olan 80 soruluk yabancı dil tespit sınavına girmek için başvuru yapan adayların bazı nitelikler taşıması gerekmektedir. Çoğunlukla lisans öğrenimini tamamlayan ve yüksek lisans programlarına girmek isteyen adaylar yabancı dil yeterliliklerini belgelemek için bu sınava girmektedir. Bunun yanı sıra doçentlik, doktora, sanat alanlarında da yeterliliğini kanıtlamak için adaylar YDS’ ye başvurmaktadır. Lisans öğrenimlerini henüz tamamlamayan ancak son sınıfta veya bir önceki sınıfta öğrenim gören öğrenciler de yüksek lisans veya doktora başvuruları için bu sınava girme hakkına sahiptir. Tıp lisansını veya diş hekimliği lisansını tamamlayan ve uzmanlaşmak amacıyla TUS/ DUS sınavlarına girecek olan öğrenciler de dil yeterliliklerini belgelemek için sınava girmektedir.

Kamuda görev yapmak ve kamu çalışanı olmak isteyen KPSS adayları, çalışmak istedikleri kurumların dil yeterliliğini kanıtlamalarını talep etmesi üzerine de sınava girerek düzeylerini belgeleyebilirler. Yalnızca kamu personeli adayları değil halihazırda kamu kurumunda çalışan ve dil tazminatı talep eden veya yurtdışında yer alan bir kurumda görev alacak olan ve benzeri sebepleri dil bilgisi düzeylerini kanıtlamak ve ölçmek isteyen adaylar da bu sınav için uygun aday kriterini taşımaktadır.

Herhangi bir sınava hazırlanmayan veya bir kamu kurumunda çalışmayan yalnızca yabancı dil düzeyini ölçmek isteyen kişilerden de üniversite veya yüksek okul mezunu olan adaylar sınava girme hakkına sahiptir ve aday kriterlerini taşımaktadır. YDS kaç yıl geçerli sorusunun cevabı ise 5 yıl olarak belirlenmiştir. Adaylar YDS sınav tarihleri adayların sınava girdikleri tarihten itibaren başlayarak 5 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Bununla birlikte adaylar bir dönem boyunca yalnızca seçtikleri bir yabancı dilden sınava girme hakkına sahiptir. Yabancı dil bilginizi tespit etmeye yarayan YDS konuları, adayların tercihine göre İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Arnavutça, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Gürcüce, Hollandaca, Macarca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Ukraynaca, Boşnakça dillerinden biri seçilerek yapılacaktır.

YDS Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

YDS hazırlık aşamasında başvuru yapılırken gerekli evraklar adayların başvurularını merkezler aracılığı ile mi yoksa bireysel olarak internet ortamından mı yaptıklarına göre değişebilmektedir. Sınav başvuru merkezlerinde yapılacak olan başvurular için adayların merkezlere bizzat gitmeleri gerekmektedir.

Şahsi olarak yapılan başvurular resmi günlerde ve mesai saatleri arasında yapılmaktadır. Adayların fotoğrafları başvuru merkezinde ÖSYM’nin koşullarına uygun olarak çekilmektedir. Bizzat başvurusunu yapan adayın yanında mutlaka kimliğinin ispatı için nüfus cüzdanı, T.C kimlik kartı, T.C kimlik kartı çıkartma esnasında kart verilene kadar geçici olarak kullanılabilen imzalı ve barkodlu geçici kimlik belgeleri, pasaport (geçerlilik süresinin dolmamış olması gereklidir) veya KKTC kimlik kartı belgelerinden birinin olması gerekmektedir. Adayların kimlik kartlarında yer alan fotoğrafların kolayca tanınabilir olması ve kimliklerin üzerinde soğuk damga bulunması gerekmektedir.

Engelli adayların sağlık durumlarında bir değişiklik olması halinde sağlık kurulundan alınan detaylı bir dilekçe ve doldurulan engel bilgisi formunun olması gerekmektedir. Adaylar başvuru sonrası oluşan kayıt belgesini kontrol etmeli ve daha sonra lazım olması halinde bu belgeleri muhafaza etmelidir. YDS tarihleri içerisinde sınava giren adayların yanlarında sınav dönemine ait sınav giriş belgelerini, kimliklerini gösteren yukarıda sayılan belgeleri yanlarında getirmek zorundadır. Adaylar, öğrenci kartlarını veya meslek gruplarına ait kartlarını kimlik tespiti için kullanamamaktadır.

YDS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

YDS sınav ücreti konusu da sınava girecek adayların en merak ettiği sorulardan birisi. Normal başvuru tarihleri aralığında yapılan ödemelerde ücret 130 TL iken başvuru tarihlerini kaçırmış ve geç başvuru yapan adaylar 195 TL geç başvuru ücreti ödeyecekler. Adaylar, ödeme işlemlerini farklı kanallardan gerçekleştirebilmektedir. ÖSYM’nin sayfasında yer alan ödeme sisteminden kredi kartınızı kullanarak ödeme işlemini online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı bankaların internet bankacılığı aracılığıyla da online ödeme gerçekleştirebilirsiniz. (Başvurusunu KKTC’den yapacak olan adaylar hariç). Akbank, Albaraka Türk, Finansbank, Kuveyt Türk, Halkbank, ING Bank, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Bankası internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarını kullanarak ödeme yapabileceğiniz bankalarda. Bununla beraber Ziraat Bankası hariç olmak kaydıyla bu bankaların ATM ve sayılan bankaların şubelerinden de YDS sınavı ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI