13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Sigorta Şirketlerinden Yapay Zeka Hamlesi

Dünyada yaygınlaşan "Sanayi 4.0" dönüşümünden sigorta şirketlerinin payına yapay zekâ teknolojisi düştü. İş dünyasının her alanında olduğu gibi sigorta şirketleri de gelirinde artışa gitmenin yollarını arıyor. Dünyada iş gücünün yeni teknolojiler ile paralel olarak değişimi de araştırma şirketleri tarafından sürekli inceleniyor. Her sektörde olduğu gibi sigortacılık sektöründe de bu değişimi konu alan araştırmalar yayınlanmaya devam ediyor. Bu araştırmalardan biri olan Gelecek İşgücü Anketi'ne göre sigortacılık sektöründe gelir artışının yolu yapay zekâ kullanımından geçiyor. Bu potansiyel gelir artışını kullanabilmek için sigorta sektörü mensuplarının "Uygulamalı İstihbarat" olarak adlandırılan insanlar ve makineler arası işbirliğinden faydalanması gerekiyor. 

Raporda yapay zekânın insan zekâsı ile birleştiğinde kazancın katlanma ihtimalinden bahsediliyor. Sigorta şirketleri yapay zekâ sayesinde karmaşık sorunları çözme, yeni ürünler geliştirme ve yeni pazarlara girme gibi konularda eskiye nazaran farklı beceriler kazanarak 2022 yılına kadar ortalama %17 gibi bir gelir artışı sağlayabileceğinden bahsediliyor. Ayrıca riskin oldukça fazla olduğu sigortacılık sektöründe işlerin büyük çoğunluğunun insanlar tarafından yapılması da hata oranını artıran bir faktör olarak öne çıkıyor. Yapay zekânın sigorta şirketleri tarafından kullanımının artması sonucu insana dayalı hataların azalacağı ve bu doğrultuda gelirin de artacağı düşünülüyor. Kapitalizmin genişlemesindeki en önemli özelliklerden olan yeni pazarlar yaratma konusunda da yapay zekânın sigorta şirketlerine yardımcı olacağı konuşuluyor. Her sektörde olduğu gibi sigorta sektöründe de yenilenme, büyüme gibi konularda yapay zekâ önümüzdeki yıllarda şirketlere çok daha fazla fayda sağlayacak gibi duruyor. 

Yapay zekânın sigorta sektöründeki olumlu etkileri yalnızca sigorta şirketleri için geçerli değil. Yapay zekâ sayesinde hayatımıza girecek olan yeni teknolojiler sigortadan faydalanan müşteriler için de yeni deneyimleri beraberinde getiriyor. Raporun ortaya çıkmasına katkı sağlayan Ravi Malhotra da bunu daha fazla şeffaflık, daha hızlı yüklenme kararları gibi örneklerle açıklıyor. Ayrıca müşterilerin yanı sıra hizmet süreçleri için yeni seçenekler kullanacak olan brokerların da sektördeki yapay zekâ etkisinden faydalanacağını düşünüyor. Yapay zekânın getireceği yeni ürün ve hizmetler konusundaki farklılaşmanın da müşteriler açısından sigorta şirketinin tercih edilme sebebi olabileceği konuşuluyor. Müşteri beklentilerini anlayan, kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri konusunda öne çıkarak müşteri memnuniyetini artıran şirketler önümüzdeki dönemde rakiplerinden farklılaşarak öne çıkacak gibi gözüküyor. 

Ülkemizde ve dünyada sigortacılık sektörüne dair önemli gelişmeleri kaçırmamak, sigorta hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak ve sigorta gereksinimlerinize uygun teklif almak sigortaladım.com'u takip edebilir, bize ulaşabilirsiniz. 

İLGİLİ BLOG YAZILARI