13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Sigorta Sektörü 9 Ayda 20 Milyar ₺'den Fazla Tazminat Ödedi

Emeklilikten, otomobile, risklerden, kıymet verilen eşyalara kadar hemen her alanda yerini alan sigorta sektörü, Türkiye'de ve dünyada büyümeye devam ederken aynı oranda yükümlülüklerini de yerine getirmeyi sürdürüyor. Alışılagelmiş alanlar içerisinde avantajlı yenilikler ve ilave alanlar geliştiren sigorta şirketleri, açıklanan verilere göre 2017 yılının üçüncü çeyreğinde toplam 21 milyar TL'lik tazminat ödemesi gerçekleştirdi. Ülke ekonomisinde güvence ve istikrarın önemli bir mihenk taşı olan sigorta sektörü, tazminat ödemelerinde 2016 yılı üçüncü çeyreğine kıyasla %22 artış gösterdi. 

Hayat Sigortası Yükselişte 

Tazminat ödemelerinin büyüklüğü gibi sigorta prim üretimi de yükseliş gösteriyor. Bu anlamda hayat sigortasına dönük ilginin de yoğunluğu göze çarpıyor. 2016 yılının üçüncü çeyreğine oranla yüzde 49,2'lik bir artışın olduğu hayat sigortası prim üretimi, toplamda 5 milyar TL seviyesine ulaştı. Hayat sigortası branşındaki yükselişin yanı sıra diğer branşlarda da yine geçen yılın 3. çeyreğine oranla prim üretimindeki artış, sigorta sektöründeki büyümeyi işaret etti. Hayat dışı sigorta branşlarında 2017 yılı üçüncü çeyreğindeki toplam prim üretimi 28,4 milyar TL büyüklüğe ulaşırken, yüzde 10,4 oranında bir büyüme kaydetti. Bu değerlerle sigorta sektörünün toplam prim üretimi de 33,4 milyar TL düzeyini gördü. Bankaların kredi hacimlerinin büyümesi hayat sigortasının yükselişini hızlandırırken, hayat sigortası dışında kalan branşların daha düşük bir büyüme gerçekleştirmesinde, bu alanda büyük pay sahibi olan trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulaması etkili oldu. 

BES Gücünü Koruyor

Bireysel Emeklilik Sistemi anlamına gelen BES verileri de, bu alanda yükseliş olduğunu gösteriyor. 6 Aralık 2017 tarihi itibariyle BES'te yer alan katılımcı sayısı 6,9 milyona ulaşırken, sistemin toplam fon miktarı da devlet tarafından yapılan katkılarla birlikte 75,9 milyar TL olarak gerçekleşti. Bireysel emeklilik sisteminde bu yıl başlayan otomatik katılım uygulamasında ise sisteme yeni dahil olan 7,9 milyon çalışandan 3,5 milyon kişi sisteme devam ederken yüzde 54 oranında cayma gerçekleşti. Bu 3,5 milyon kişinin toplam fon rakamı ise 1,6 milyar TL değerine ulaştı. Sigorta, reasürans ve emeklilik alanında faaliyet gösteren şirketlerin toplam aktif büyüklüğü, 2017 yılı üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 24 artış göstererek 143,8 milyar TL olurken, şirketlerin toplam öz sermaye büyüklüğü de 20 milyar TL seviyesine geldi. Dönem içinde toplam net karı 2,7 milyar TL olan sektör şirketlerinin bu karının 1,5 milyarlık kısmını hayat ve emeklilik şirketleri, diğer 1,2 milyar liralık kısmını ise hayat sigortası dışı şirketler oluşturdu.

İLGİLİ BLOG YAZILARI