13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Katılım Sigortacılığının Altın Yılı

Yardımlaşma esasına dayanan katılım sigortacılığı, günden güne artan potansiyeli ile 2018 yılının yükselen yıldızı olarak büyümesini sürdürüyor. Faiz hassasiyeti nedeniyle standart sigorta ürünlerine sıcak bakmayan kişiler için dayanışma temelinde kazanç sağlayan alternatif bir sigorta modeli olan katılım sigortacılığı, Hazine Müsteşarlığı'nın hazırladığı usul ve esas yönünden düzenlemeler içeren bir yönetmeliğin yayınlanmasının ardından potansiyelini hızla genişletiyor. Değişik bireylerin bir araya gelerek içlerinden zarara uğrayan katılımcıların zararlarını tazmin etmesi üzerine kurulu olan katılım sigortacılığı ile toplanan paralar, yardımlaşma sandığı adı verilen bir havuzda birikerek zararı olan katılımcılara aktarılarak zararlar tazmin ediliyor.

Faizsiz sigortacılıkta dönüm noktası

Katılım sigortası ürünlerinin hızla büyümesi ile 2018 yılında en yüksek potansiyeline ulaşacağına dikkat çeken uzmanlar, insanların birikimlerini faizsiz fonlarda değerlendirme eğiliminin arttığını ve sektörün geçen yıl %30 oranında büyüdüğünü söylüyor. Katılım sigortacılığı yönetmeliğinin 2017 yılında yürürlüğe girmesi ile bir dönüm noktası yaşandığını vurgulayan sektör yetkilileri, sigortacılığın tanımını ve işleyişini net bir şekilde ortaya koyan bu yönetmelik ile standartların belirlendiğini ve faizsiz sigortacılığın yeni bir döneme girdiğini; 2018 yılında büyümenin artarak devam etmesine kesin gözüyle bakıldığını belirtiyorlar. Katılım sigortacılığında 2021 yılında 2,5 milyarlık prim üretilmesi ve bugün %3 olan payın 2021 yılında %6,2 'ye yükselmesi hedefleniyor. Dünya üzerinde 308 şirketin hizmet verdiği katılım sigortacılığı pazarında, dünya çapındaki prim üretimi ise 23 milyar doları geçmiş durumda olduğu için Türkiye'de konulan hedeflere birkaç yıl içinde ulaşılması bekleniyor.

Dünyada 1970 yılından beri uygulanan bir model olan katılım sigortacılığı, yönetmelikle çerçevesinin netleşmesi sonrasında yabancı yatırımcıların Türkiye'ye gelmesine de katkı sağlıyor. Şirket ve katılımcılarının hak ve çıkarlarını koruyan bu yönetmelik ile şirketlerin çalışmalarının faizsiz finans ilkelerine uygunluğu denetleniyor ve yardımlaşma sandıklarında toplanan birikimler, gerekli şartlar sağlanarak faizsiz finans araçlarında değerlendirilerek katılımcılara aktarılıyor. Mudarebe, vekalet ve karma gibi farklı modellerle işleyen katılım sigortacılığı sistemi, geleneksel sigortacılığın aksine sigortalılar ve şirket arasında birebir ilişki yerine sigorta şirketinin katılımcılar ardına sigortacılık faaliyetlerini yürütmesi ve risk paylaşımı esası üzerine temelleniyor.

Ekonominin yeni güç kaynağı

Sektörün ve ülke ekonomisinin yıllarca fayda sağlayacağı katılım sigortacılığı, İstanbul'un finans merkezi olması adına önemli bir rol oynuyor. Katılım sigortacılığında oluşacak fonlar ile sigorta sektörünün ekonomiye olan katkısının artarak İstanbul'un yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmesi amaçlanıyor. Uzmanların öngörüleri doğrultusunda bu yıl içinde hem yabancı sermaye desteği ve artan talepler ile sektör büyüyecek, hem de sigorta ihtiyaçlarını tereddütleri ve inançları nedeniyle karşılayamayan büyük bir kesimin, sigorta güvencesine girerek olası zararlarının karşılanması sağlanmış olacak. Sigortaladim.com güvencesi ile katılım sigortacılığı hakkında bilgi veya teklif almak için bize ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI