13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Katılım Sigortacılığı İçin İlk Veriler Açıklandı

2017 yılının sonunda yürürlüğe giren Katılım Sigortacılığı Yönetmeliği, sigortacılık için yeni verilere ışık tutuyor. Alandaki ilk verilerin düzenlenmesinin ardından Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ilk ayın sigorta verilerine dayalı analiz sonuçlarını sektör profesyonelleri ile paylaştı. 2018 yılının Ocak ayı performanslarının değerlendirildiği raporda katılım sigortacılığının yılın ilk ayında 109 milyon 474 bin lira değerinde prim ürettiği belirtildi. Katılım sigortacılığında farklı türdeki poliçelerden kaydedilen primler, 7 adet sigorta şirketi tarafından elde edildi. Hem özel hem de kamu şirketlerinin bulunduğu listede birinci sırayı rakiplerine büyük fark atan Neova aldı. 

Katılım Sigortacılığında Büyük Pay Neova'nın

Tekafül sigortacılığı olarak da anılan alanda pazar payının büyük kısmını %74 pay ile Neova Sigorta oluşturdu. Toplamda 80 milyon 820 bin lira prim üreten Neova'yı; 23 milyon 326 bin lira ile Doğa Sigorta, 3 milyon 579 bin lira prim ile Katılım Emeklilik ve Hayat takip etti. Kamu girişimi olan Ziraat Sigorta, 753 bin lira prim elde ederken Vakıf Emeklilik ve Hayat 566 bin lira prim üretti. Bereket Emeklilik ve Hayat ise 4 bin lira prim üreterek listenin son sırasında kendine yer buldu. 

Trafik Primleri Başı Çekiyor 

Sigorta sektöründeki tüm primlerin yüzde 4 gibi önemli bir payını hayat branşları oluşturarak toplamda 4 milyon 234 bin lira prim üretimine sahip oldu. Prim toplamının %96'sı ise hayat dışı branşlarda kaydedildi. Geleneksel sigorta alanında olduğu gibi katılımcı sigorta modelinde de alanın büyük pasta payını trafik primleri oluşturdu. Trafik primleri 53 milyon liraya ulaşırken %50 pay ile diğer paketlere büyük fark attı. Kasko primleri %14 pay ile 15 milyon prim üretti. Yangın ve doğal afetler sigortaları %10 payla yalnızca 10 milyon lira prim üretimi gerçekleştirdi. 

Katılım Sigortacılığının Farkı Nedir? 

Klasik modelden farklı olarak tekafül sigortacılığı ya da katılım sigortacılığı denilen formda dayanışma formülleri ile sigorta çözümleri üretiliyor. Farklı bireylerin birleşerek grup içinde zarara uğrayan kişinin hasarını tazmin etmesine dayalı olan güvence modeli, yardımlaşma esasıyla çalışıyor.  Katılım sigortacılığı kapsamında toplanan paralar risk fonunda biriktiriliyor, katılımcılar arasında zarara uğrayan poliçe sahibi hasarımı fondaki teminattan aldığı tazminat ile gideriyor.

İLGİLİ BLOG YAZILARI