13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Havuzdan Ödenen Tazminat 300 Milyon'a Yaklaştı

Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında kurulan Riskli Sigortalılar Havuzu'ndan yılın ilk 3 ayında 157.2 milyon Türk Lirası tazminat ödendi. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayından itibaren ödenen miktarın 290.5 milyon Türk Lirası olması sonucu ile bu yıl havuzdan ödenen tazminat miktarı 300 milyon Türk Lirası'na ulaşmış oldu. 

Yapılan hesaplamalara göre 2012 yılının sonunda Zorunlu Trafik Sigortası'nda sigorta şirketleri yaklaşık 1.3 milyar lira zarar etmişti. Zararın telafisi için ise sigorta primleri artmaya başladı. Trafik sigortasında en çok zarara yol açan araç çeşidinin ticari araçlar olması nedeniyle bahsedilen prim artışı da en çok bu araç sahiplerine yansıdı.Tüm bu gelişmeler üzerine 2015 yılında Hazine Müsteşarlığı ticari araçlar için tavan fiyat uygulamasını yürürlüğe koydu. Sigorta şirketlerinin trafik dalında ettiği zarar 2.5 milyon dolara yaklaşınca şirketler de diğer araçların primlerini yükseltme yoluna gitmişti. Fakat primlerin yükselmesi araç sahipleri tarafından tepki gördü ve Hazine Müsteşarlığı bunun sonucunda yeni önlemler alma yoluna giderek trafik sigortasında uzun yıllardır süren serbest tarifeyi sonlandırdı.

11 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile 12 Nisan 2017 tarihinden geçerli olmak üzere “Riskli Sigortalılar Havuzu” kurulması kararı alındı ve sigorta sektöründe oldukça farklı bir döneme ilk adım bu şekilde atıldı. Yönetmeliğin değişmesi sonucu Hazine Müsteşarlığı'nın hasar sıklığını yüksek olarak belirlediği araç gruplarındaki hasarın trafik sigortası lisansına sahip tüm şirketlere dağıtılması kararlaştırılmıştı. Bu düzenleme aynı zamanda riskin belli başlı şirketler üzerinde yoğunlaşmasını ve riskli gruplarda bulunan araçların sigortasız kalmasının da önüne geçmeyi hedeflemişti. Kanunen yaptırılmak zorunda olsa da Zorunlu Trafik Sigortası bazı araç sahipleri tarafından yaptırılmıyordu. Fakat Riskli Sigortalılar Havuzu'nun devreye girmesi ile trafik sigortasının ortalama primleri azaldı ve Zorunlu Trafik Sigortası'na erişim herkes için daha kolay hale geldi.

Özellikle günün büyük bölümünü yollarda geçiren ve dolayısıyla hasar oranı yüksek olan taksi, otobüs, minibüs, kamyonet, kamyon ve iş makinesi gibi araçlar 1, 2 ve 3. basamakta bulunuyor. Yürürlüğe konan yönetmelikte, ödenen hasarların ve primlerin yarısının tüm sigorta şirketleri arasında denk biçimde dağıtılacağı, geriye kalan yarısının ise sigorta şirketlerinin trafik sigortasından son üç yılda aldıkları pay oranında dağıtılacağı belirtiliyor.

Sigorta sektörü hakkında ülkemizdeki ve dünyadaki tüm gelişmelerden hızla haberdar olmak için ve trafik ve kasko sigortası ihtiyaçlarınız için sigortaladım.com yanınızda!

İLGİLİ BLOG YAZILARI