09 Mart 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

Fark Yok Sigortası Nedir, Fiyatları Nelerdir?

Çalışma hayatında olan bireylerin hastalık ve ameliyat gibi zorunlu durumlarda yaptırdıkları güvence sağlık sigortasıdır. Devletin her bireye tanıdığı sosyal güvenlik hakkı bazı firmalar tarafından geniş kapsamlı olarak kullanılır. Tedavi ve tanı konulma aşamasında yapılan tüm teşhisler sigorta kapsamı içine girer. Her sigorta şirketi kendi bünyesinde belirlediği koşullarda bireylerin tüm masraflarını ya tamamen ya da belli oranlarda karşılar. Siz de fark yok sigortası ile hem kendinizin hem de eşiniz ve çocuklarınızın sağlığını koruma altına alabilirsiniz. Poliçe dahilinde olan tüm hastanelerde ödeyeceğiniz fiyatlandırma sadece 12 TL muayene ücreti olarak size yansır. Sağlık harcamalarının yüksek maliyeti göz önüne alındığında bu sigortaya ödenecek küçük miktarlarla daha kapsamlı hizmet alabilirsiniz. Anlaşmalı sağlık kurumları ve özel hastanelerde hiçbir fark ücreti ödemeden istediğiniz tedaviyi olma fırsatını sunan sigorta kaliteli sağlık hizmeti almanıza destek olur. Deneyimli ve konusunda uzman doktorların bulunduğu SGK anlaşmalı özel kurumlardan dilediğiniz zaman yararlanma imkânı bulabilirsiniz. Sunulan hizmeti daha detaylı ve standartların üzerinde alabilmek için siz de cüzi bir fark ödeyerek kapsamlı sigortadan faydalanabilirsiniz. Çalışma hayatınızın başlangıcından itibaren size tanımlanan sigortayla hem ayakta hem de yatarak yapılan tedavilerde hiçbir fark ücreti ödemeden yararlanabilirsiniz. Size imzalatılan poliçede yer alan tüm tedavi giderleri, muayene ve tetkiklerin ödeme aşamasında oluşan tüm masrafları sigortanız üzerinden karşılayabilirsiniz. Siz de farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini inceleyerek bütçenize uygun koşullara sahip olan primlerle tedavi ve ilaç masraflarından kurtulabilirsiniz.

Fark Yok Sağlık Sigortasının Kapsamı

Geniş bir aralıkta yapılan poliçelerle sağlık kurumlarındaki tüm tedaviler size ekstra maliyet olarak yansımaz. Tamamlayıcı sigorta yaptırmak için cüzi miktarda prim farkı ödeyerek tüm hastane ve sağlık kurumlarında geçerli olan ayrıcalıklara kavuşabilirsiniz. Hem kendiniz hem de eşiniz ve çocuklarınızı kapsayan bu sigortayla teşhis ve tüm tahlillere para ödemesi yapmazsınız. Hastanelerde fiyat farkı ödemek istemeyen bireysel kullanıcılar uygun fiyat alternatifleriyle tam sağlık güvencesine kavuşur. Özel hastanelerde herkese tanınan SGK kapsamını daha kaliteli bir seviyeye çıkarmak amacıyla fark yok tamamlayıcı sağlık sigortası ilavesi yaptırarak hem zamandan hem de maliyetten kazanç sağlayabilirsiniz. Uygun ödeme seçeneği sunan sigorta ile yatarak ve ayakta tedavilerde teminat içine dahil olan tüm fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Sigorta poliçenizin üzerine küçük taksitlerle eklenebilen bu detaylı hizmetten SGK tarafından sigortalı olan tüm aile bireyleri faydalanabilir. Estetik amaçlı yapılan tedaviler eğer sigorta kapsamında ise fark alınmadan poliçeniz üzerinden devam eder. Ayrıca diyetisyen giderleri de poliçe kapsamı dahilindeki ödemelerden karşılanır. Tüm ödemelerinizi kredi kartınıza taksit yapma imkânı sunan sigorta şirketleri peşin ödemelerde bir indirim uygulamaz. Her kullanıcı için tek tek prim ödemesinin yapıldığı sistemde aile indirimi gibi ekstra fırsatlar bulunmaz. Siz de tüm aileniz için yaptıracağınız sigorta sayesinde sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Fark Yok Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Tüm aile bireylerinin yararlanabileceği poliçe için aranan ilk şart SGK kaydının olmasıdır. Poliçe yaptıracak kişinin 60 yaşının altında olması da gereken koşullardan birisidir. Eğer 56 yaşında poliçe yaptırmaya başlarsanız otomatik olarak 60 yaşından sonra yenileme işlemi yapılmaz. Poliçeniz 55 yaş ve altından önce yapılmaya başlandığı takdirde yenileme işlemi 60 yaş üzerinde de devam eder. Yeni doğan bebekler için 14 günü doldurdukları andan itibaren poliçe başlangıcı yapılır. Anlaşma yapılan tüm hastane ve sağlık kurumlarında geçen poliçelerin geçerlilik süresi yapılan tarihten itibaren bir yıl olarak belirlenir. Poliçe yapılmadan önce süregelen bir hastalığınız varsa bu kapsamda o tedavilerde yapılan masraflar karşılanmaz. Poliçe primlerinin düzenli  ödenmesi sırasında size verilen makbuzlar ile vergi indiriminde oluşan avantajlardan yararlanabilirsiniz. Fark yok sigortası nedir diye internette yapılan sorgulamalarda bu soruyla birlikte en çok yurt dışında yapılan tedavi giderlerinin karşılanıp karşılanmadığı merak edilmektedir. Poliçe kapsamı sadece ülke sınırları içerisinde yapılan tedavilerde kullanılır. Ayrıca düzenli kullanılan ilaçlar, tedavi giderleri arasında yer almadığı için poliçe kapsamından sayılmaz. İlaç dışında gözlük, gözlük camı ve diş tedavi giderleri de fark yok poliçesinin karşılayamadığı kalemler arasında yer alır. Siz de tüm kriterlere uyan bir sigortalı iseniz uygun fiyat ve taksit fırsatlarıyla tüm ailenizdeki bireylere özel  poliçe yaptırarak sağlığınıza yatırım yapabilirsiniz.

Fark Yok Sigortası Hangi Kuruluşlarda Geçerli?

SGK anlaşmalı tüm sağlık kurumlarında geçerli olan fark yok sağlık sigortası size tedavi aşamasında çeşitli avantajlar sunar. Bu kapsamda tedavi sürecinde sigorta şirketinden alınan onayla ödeme yapmadan tüm işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Eğer fark ücretini kendiniz öderseniz sonrasında yaptığınız masrafları sigortadan geri alabilme şansınız olmaz. Sigorta poliçenizi bilginiz dahilinde istediğiniz zaman sonlandırma seçeneğiniz mevcuttur. Hizmet alımlarında ödenecek prim miktarı yaşınıza, yaşadığınız şehre ve ne kadar süredir SGK'lı çalışan olduğunuza göre değişkenlik gösterir. Ayrıca primlerin belirlenmesinde hizmet alma kriterlerini de göz önünde bulundurulur. Her çalışan için tek tek yapılması gereken poliçelerde tüm ailenin bir arada yaptırma imkanı bulunmaz. Bu sebeple poliçelerde aile indirimi gibi bir durum söz konusu değildir. Aktif çalışma hayatınız sonlandığında aynı poliçenin kapsamını farklılaştırarak devam ettirebilirsiniz. Burada önemli olan sigorta başlangıcının olmasıdır. Poliçenizin başlama tarihinden önce gelişen tüm hastalıklarınızın ilerleyen dönemlerdeki tedavi giderleri kapsama alanı dışında kalır. Bu süreçte kullanmak zorunda olduğunuz ilaç giderleri de sigorta karşılamadığı için size geri ödenmez. Kısaca fark yok sadece yatarak ve ayakta tedavi masraflarının dışında teşhis ve muayene ücretlerinin ödenmesi üzerine kurulu bir sistemdir. Siz de bütçenize ve koşullarına uygun poliçeyi seçerek tüm hastane ve kuruluşlarda geçerliliği olan fark yok sigortasından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Sağlığa yapılacak en iyi yatırım fark yok sigortası alarak oluşabilecek tedavi masraflarını düşünmemektir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI