28 Aralık 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

Araçlarda ÖTV/KDV Hesaplaması Yapmak Hakkında Bilgiler

Araç satın almak isteyen herkesin ÖTV ve KDV kavramlarını ve hesaplamalarını bilmesi gerekir. Araç ÖTV KDV hesaplama yapmak hakkında bilgiler ve daha fazlası sigortaladim.com’da sizlerle buluşur. ÖTV’nin açılımı Özel Tüketim Vergisi olarak karşınıza çıkar. 2002 senesinde Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında yürürlüğe giren ÖTV, araç satın alırken ödenmesi gereken bir vergi çeşididir. KDV’nin açılımı ise Katma Değer Vergisi’dir. Ürün veya hizmet alanın ürün veya hizmet verene ödediği bir vergi çeşidi olan KDV, tüketim vergisi olarak da bilinir.  Aracın markası, modeli ve özelliklerinin yanı sıra araç fiyatını etkileyen bir diğer unsur ise vergilerdir. Aracın satış fiyatını doğrudan etkileyen önemli bir unsur olan vergiler, KDV ve ÖTV’dir. Araç ÖTV hesaplama, aracın motor silindir sayısı ve vergisiz satış fiyatına göre yapılır. Bu sebeple ödemeniz gereken ÖTV değeri aracınıza göre değişkenlik gösterebilir. Araç KDV hesaplama ise ÖTV hesaplaması sonrasında yapılır. Araç fiyatına ÖTV eklendikten sonra KDV hesaplamasına geçilir. Bu hesaplama yapılırken motor silindir hacmi ve aracın satış fiyatı gibi unsurlar önem arz etmez. ÖTV ve KDV hesaplamalarınızı kolay ve hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız buraya tıklayabilir; araç türü, motor silindir hacmi ve araç satış fiyatı bilgilerini girerek saniyeler içerisinde vergi değerlerini öğrenebilirsiniz.

Araçlarda ÖTV ve ÖTV İndirimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ulaşım söz konusu olduğunda en sık tercih edilenler araçlardan biri olan otomobiller, belirli vergilere tabii tutulur. Özel tüketim vergisi, kısaca ÖTV, araç fiyatını doğrudan etkilediği için araç satın almak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği konular arasındadır. Araç ÖTV oranı hesaplama için bilinmesi gereken vergi oranı ve diğer bilgiler; 12 Ağustos 2021 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan 4373 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre şu şekildedir:

  • 1600 cm3’e kadar silindir hacmi olan ve vergisiz satış tutarı 92.000 TL’ye kadar olan otomobiller için ÖTV oranı %45’tir.
  • 1600 cm3’e kadar silindir hacmi olan ve vergisiz satış tutarı 92.000-150.000 TL arasında olan otomobiller için ÖTV oranı %50’dir.
  • 1600 cm3’e kadar silindir hacmi olan ve vergisiz satış tutarı 150.000 TL üzeri olan otomobiller için ÖTV oranı %80’dir.
  • 1600 cm3 ile 2000 cm3 arasında silindir hacmi olan ve vergisiz satış tutarı 170.000 TL’ye kadar olan otomobiller için ÖTV oranı %130’dur.
  • 1600 cm3 ile 2000 cm3 arasında silindir hacmi olan ve vergisiz satış tutarı 170.000 TL üzeri olan otomobiller için ÖTV oranı %150’dir.
  • 2000 cm3 üzeri silindir hacmi olan ve vergisiz satış tutar sınırı koyulmayan otomobiller için ÖTV oranı %220’dir.

Araçlara uygulanacak ÖTV oranlarının devlet tarafından belirlendiği bilinmektedir. Araç ÖTV indirimi hesaplama konusunda ise bazı özel kişilere uygulanan muafiyetler söz konusudur. ÖTV ödemeden araç satın alabilecek olan kişiler, yüzde 90 veya üzeri engelli olanlardır. Bu muafiyetten yılda bir kere faydalanılabilir. Muafiyet indiriminde sınır ise 330.800 TL tutarındadır. ÖTV hesaplama ve indirimleri hakkında detaylı bilgi için hemen şimdi Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Araçlarda KDV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sıfır araç KDV hesaplama işlemleri, araç satın almayı düşünen kişiler tarafından merak konusu olur. KDV hesaplamasını yapabilmek için öncelikle araç bedelinin üzerine önceden hesaplanmış olan ÖTV’nin eklenmiş olması gerekir. Bu hesaplamalarda aracın satış bedeli veya motor silindir hacmi gibi unsurlar önemli değildir. ÖTV eklendikten sonra ulaşılan tutarın üzerine yüzde 18’lik bir araba KDV oranı eklenir. Bu sayede istenilen araç satış bedeline ulaşılır. Bu hesaplama işlemleri, sıfır araçlar için geçerlidir. İkinci el araç alım satım işlemlerinde yapmanız gereken KDV işlemleri ise sıfır araçlardan farklıdır. Taraflardan birinin vergi mükellefi olması gibi bazı durumlarda gerekli olan bu işlemler, yapılan ticaretin vergilendirilmesi açısından önemli bir rol oynar. Vergi mükellefi olmayan kişiler arasında yapılan alım satım işlemlerinde ise bu hesaplamaların yapılmasına gerek kalmaz. Taraflar kendilerinin belirlediği araç değerleri üzerinden alım satım işlemlerini gerçekleştirir. Vergi mükellefi olanlar ve ticaretle uğraşanlar ise ikinci el araç alım satım işlemlerinde yüzde 18 oranıyla KDV hesaplamasını yapar ve hesaplanan değerdeki vergi borcunu öder.

Sigortaladim.com ile ÖTV/KDV Hesaplaması Yapmak Çok Kolay!

İster sıfır araç ÖTV hesaplama ister KDV hesaplama işlemlerini gerçekleştirmek istiyor olun sigortaladim.com ile bu hesaplamaları yapmak çok kolay! Buraya tıklayarak hemen şimdi hesaplama aracına ulaşabilirsiniz. Hesaplama aracına ulaştıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

  1. Aracınızın türünü seçin. Otomobil, motosiklet, otobüs, minibüs, elektrikli motoru da olan veya sadece elektrikli motoru olan seçenekler içerisinden birine tıklayınız.
  2. İkinci adımda aracınızın motor silindir hacmini seçmeniz gerekir. Aracınızın türüne göre karşınıza çıkan motor silindir hacmi seçenekleri içerisinden uygun olana tıklayınız.
  3. Son olarak aracınızın satış fiyatını girin. Ardından ‘Hesapla’ butonuna tıklayın.

Yukarıda yer alan üç basit adımı takip ederek aracınızın ÖTV ve KDV’sini zahmetsiz bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Aracınızın vergi değerlerini hesapladıktan sonra kaskosunu yaptırarak aracınızı güvence altına almak istiyorsanız ‘Teklif Al’ butonuna tıklayarak size özel hazırlanan tekliflere göz atabilirsiniz. Uygun ürün, uygun fiyat ve hızlı satın alma avantajları sunan sigortaladim.com ile aracınızın sigortacılık işlemlerini sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI