26 Mayıs 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

2021’de Aracınızın Tüm Bakım İhtiyaçlarını Tamamlayın

Bütün araçların belirli zaman aralıklarından ve yapılan kilometreden sonra araç bakımlarının yapılması gerekir. Araç ilk 15 bin kilometreden sonra bakıma sokulmaktadır. Bu süre aracın markasına veya yakıt türüne göre değişiklik göstermektedir. Araçların bakımının zamanında ve doğru bir şekilde yapılması, araçların arızalanma ihtimalini azaltmak ile birlikte kişilerin can güvenliklerini de korumaktadır. Bakımı zamanında yapılmış bir aracın arızalanma ihtimali, bakımı aksatılan bir arabaya göre daha düşüktür. Bakım aynı zamanda aracın değerini de yükselten bir olaydır. Böylece ilerde arabasını satmak isteyen kişiler iyi bir ikinci el arabaya sahip olmuş olacaktır.

Araçlara yapılan periyodik bakımları, aracın modeline veya markasına bağlı olmaksızın motor, fren sistemi, fan sistemi ve ön takım kontrolleri temel alınarak yapılır. Fren balatalarının kontrolünü yapmak, lastiklerin olması gereken şişkinlikte olmasını sağlamak, kaportayı ve şaseyi kontrol etmek, antifriz ölçümünü yapmak, aracın performansını önemli ölçüde etkilemektedir. Araçta güvenli, konforlu ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşamak için araç sigortası yaptırmak da oldukça gereklidir. Bu noktada kasko fiyatları da kişiler tarafından doğal olarak merak edilmektedir. Sigortadan sigortaya değişiklik göstermekle birlikte fiyatlar; aracın model ve markasına, üretim yılına, motor hacmine, sonradan eklenen aksesuarlara, elektronik cihazlara ve aracın kaza geçmişine göre farklılık gösterir. Kasko ve zorunlu deprem sigortasının yapılmasıyla birlikte gönül rahatlığıyla trafiğe çıkılabilir.

Kasko Yaptırın

Nüfusun artmasıyla birlikte trafiğe çıkan araç sayısı da haliyle artış göstermiştir. Kalabalıkla birlikte gelen trafik yoğunluğu da birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Trafik yoğunluğunda kişiler ne kadar dikkatli olsalar da yoğunluktan bazı kuralları ihlal edebilir ve bunun sonucunda istenmeyen kazalar meydana gelebilir. Bu noktada devreye giren kasko sigortası, arabaları belirli olumsuzluklardan koruyan ve zorunluluğu olmayan bir sigorta türüdür.

Kişiler belirlenmiş kasko ücretleri ödeyerek herhangi bir kaza durumunda araçta meydana gelecek çok daha ciddi maddi zararlardan doğan ve karşılanması gereken fiyatların önüne geçmiş olurlar. Örneğin, kazanın durumuna göre değişecek olan miktar bir yıllık sigorta priminden çok daha yüksek olabilmektedir. Bu yüzden sürücülerin her durumu göz önünde bulundurarak araçlarını sigortalatması mantıklı olacaktır. Bununla birlikte kasko yaptırmak birçok farklı sigortaların da varlığını beraberinde getirmektedir. Bunlar arasında ferdi kaza sigortası ve seyahat araç destek sigortası bulunmaktadır. Ayrıca kişiler, kasko ile birlikte bütçelerini de koruma altına aldıklarını unutmamalıdır.

 

Kasko Kapsamı

Patlama, yanma, parçalanma gibi durumlar

Sel, deprem, çığ, heyelan gibi doğal afetler sonucunda meydana gelen hasar

Çalınma veya çalınma tehlikesinde oluşacak hasar

Üçüncü kişiler tarafından verilen hasar

Kasko Kapsamı Dışındaki Durumlar

Anahtarın araba üzerinde bırakıldığı hırsızlık olayları

Bakımın aksatılması

Alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında yapılan kazalar

Nükleer yakıtların neden olduğu yangın sebepli kazalar

Aracın taşıyamayacağı yükle yüklenmesi sonucu oluşan kazalar

 

Olası Hasar Anında Yapılacakları Önceden Belirleyin

Olası bir hasar durumunda kişilerin ilk yapması gereken, kasko sigorta şirketini zaman kaybetmeden aramasıdır.  Her zaman ulaşılabilecek sigorta acil yardım hattından kişiler diledikleri hasar ihbarını kolaylıkla yapabilirler. Hasar ihbarından sonra kişilere sigorta tarafından bir dosya numarası verilmektedir. Bu dosya numarası, mevcut hasarla ilgili bütün yazışmalarda ve gerekli görüşmelerde kullanılmaktadır.

Dosya numarasının tüm süreç boyunca bilinmesi ve gerekli evrakların en kısa sürede temin edilmesi işlemleri hızlandıracaktır. Gerekli evraklar; poliçe fotokopisi, hasar tarihi, hasar detayları, acente ve poliçe no, kaza tespit tutanağı, araç kullanıcılarının ehliyet ve ruhsat fotokopisi, hasara ait fotoğraflar, alkol raporu, tahmini hasar tutarı, sigortalı kişinin telefon bilgisi, ifade tutanakları, rehinli veya ipotekli araçlarda bankadan alınacak belgeler olarak sıralanabilir.  Hasarın tazmin edilmesi için süre kısıtlamasının beş iş gününü kapsadığı da unutulmamalıdır.

Hasarsızlık İndirim Oranlarına Bakın

Hasarsızlık indirimi, sigorta şirketlerinin en çok üzerinde durduğu konulardan birisidir. Poliçe primlerini %65 oranında azaltabilmektedir. Poliçe alınmadan önce bu indirimi etkileyen durumların göz önünde bulundurulması da gerekir. Çünkü bu durumlar, sigortadan sigortaya farklılık göstermektedir. Hasarsızlık indiriminde rol oynayan durumları bilmek, poliçe yenilenmesinde pirim farklılıklarını meydana getirecektir. Hasarsızlığı etkilemeyen durumların önceden bilinmesi, poliçe alımında kişilerin yararına olacaktır. Bu durumlar genel olarak %100 rücu durumu, cam kırılması, radyonun çalınması veya mini hasarlar olarak düşünülebilir. %100 rücu durumu, araç sahibinin değil tamamen karşı tarafın kusurlu olduğu durumdur. Bu gibi durumlarda sigorta sahibi hem indirim hakkını kaybetmemiş olur hem de hasar tazminatını alır. Ancak bu durumların meydana gelebilmesi için sigorta sahibinin hatasız olduğu resmi evrak ile kanıtlanmalıdır.

Radyonun çalınması veya camın kırılması durumunun hasarsızlık indirimini etkilemesi sigortadan sigortaya göre değişkenlik göstermektedir. Bazı sigortala,r bu durumların maddi hasarlarını karşılayıp, hasarsızlık sigortasını korurken bazıları ise tam tersini uygulamaktadır. Mini hasar durumu da genellikle farklılık taşısa da birçok sigorta hasarsızlık indirimini bu noktada korumaktadır. Hasarsızlık indiriminin dışında da indirimlerin bulunacağı unutulmamalıdır. Bu indirimlerden birisi, araç sahibinin kaza anında oluşmuş maddi hasarın bir kısmını karşılamayı teklif ettiği durumlarda devreye girmektedir. Buna muafiyet indirimi denilmektedir. Bu durumla karşılaşıldığında otomatik olarak kasko bedeli de düşmüş olacaktır. Bununla birlikte kaza durumunda meydana gelen hasarı kişi tek başına ödemeyi teklif ettiğinde hasarsızlık indirimi kaybedilmemektedir. Sigortaladim.com aracılığıyla aracınız için gerekli olan tüm sigorta seçeneklerini değerlendirebilir ve ihtiyacınıza özel sigorta poliçesini oluşturabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI