30 Aralık 2021 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Aracınızı Uzun Yola Hazırlamanın 5 Püf Noktası

Keyifli bir tatil veya heyecan dolu bir macera yaşamak için aracınızla uzun yola çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Aracınızı uzun yola hazırlamak için sizlere sunacağımız 5 püf nokta, güvenli ve sorunsuz bir yolculuğu kaçınılmaz kılar. İşte sizlere özel sunulan 5 püf nokta:

  1. Uzun yola çıkmaya karar verdikten sonra vakit kaybetmeden araç muayenenizi yaptırın. Aracınızın eksiklerini gerekli bakımları yaptırarak tamamlayın.
  2. Zorunlu trafik sigortanızı yaptırmadıysanız veya yenilemediyseniz hemen gerekli işlemleri yaptırın.
  3. Aracınızı ve bütçenizi maddi zararlara karşı güvence altına almak için araç kaskonuzu mutlaka yaptırmış olun.
  4. Aracınızın içerisine ilk yardım çantası ve yolculuk sırasında ihtiyacınız olabilecek su ve gıda maddelerini koymayı unutmayın.
  5. Son olarak uzun yola çıkmadan hemen önce aracınızı kontrol edin ve herhangi bir sorun olup olmadığından emin olun.

Yukarıda sizler için hazırlanmış olan 5 püf noktaya dikkat ederek kusursuz bir yolculuğun kapılarını aralayabilir, olası tehlikelere karşı önleminizi alabilirsiniz. Araç bakımı nedir, aracım için hangi sigortaları yaptırmalıyım ve daha birçok sorunuzun cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Uzun Yola Çıkmadan Önce Mutlaka Yaptırmanız Gereken Araç Muayenesi

Araç muayenesi, uzun yola çıkmadan önce mutlaka yaptırmanız gereken bir uygulama olarak karşınıza çıkar. Bu uygulama, aracınızın trafiğe çıkmak için güvenli olup olmadığının tespit edilmesini sağlar. Aracınızın eksiklerini ve yapılması gereken bakımları belirler. Belirli zaman aralıklarında yaptırılması zorunlu olan bu muayeneyi, uzun yola çıkmadan önce özel muayene adı altında da yaptırabilirsiniz.

Araç muayenesini yaptırmak için TÜVTÜRK sitesi üzerinden online randevu almanız gerekir. Plaka numarası ve muayenenin yapılmasını istediğiniz şehiri seçerek kolay bir şekilde randevu alabilirsiniz. Dilerseniz TÜVTÜRK çağrı merkezinden de randevu oluşturabilirsiniz. Araç muayenesine giderken yanınızda bulundurmanız gereken evrakların ruhsat, trafik sigortası ve egzoz gazı ölçüm muayene belgesi olduğunu unutmamalısınız. Silecek suyundan fren balatalarına kadar aracınızın içerisinde detaylı bir muayene yaptırabileceğiniz bu uygulama sayesinde uzun yolculuk öncesinde aracınızın eksiklerini öğrenebilir, küçük sorunların yolculuğunuza olumsuz etki etmesinin önüne geçebilirsiniz.

Araç Bakımı ile Yolculuk Öncesinde Aracınızın Eksiklerini Tamamlayın

Araç bakımı, aracınızın performansını yüksek seviyede tutmak ve uzun yolculuk öncesine eksikleri tamamlamak için ideal bir seçim olur. Uzun yolculuğa çıkmadan önce periyodik araç bakımınızın tarihini öne çekebilir, aracınızın ihtiyaç duyduğu bakımların alanında uzman personeller tarafından profesyonel bir şekilde yaptırılmasını sağlayabilirsiniz. Araç bakımı ne zaman yapılır sorusunun cevabının aracın markası, modeli ve kullanımına göre değişkenlik gösterdiğini unutmamalısınız. Uzun yolculuk öncesi ise araç bakımı için ideal zamanlamalardan biri olacaktır.

Aracın önemli parçalarının ve sistemlerinin kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlayan araç bakımında yolculuk sırasında sorun teşkil edebilecek bölümler de kontrol edilir. Motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi ve yakıt filtresi değişimi mutlaka yapılır. Lastik bakımı, uzun yolculuk öncesinde önem arz eden bir diğer noktadır. Daha sağlıklı bir sürüş için bakımı yapılan lastikler ile birlikte aracınızda yedek lastik bulundurmanız da uzun yolculuk öncesi tavsiye edilen bir diğer öneridir. Akü bakımı, ateşleme bujisi kontrolü, fren sistem kontrolü, far ve aydınlatma kontrolleri, egzoz sistemi kontrolü ve süspansiyon sistemi kontrolü; araç bakımlarının olmazsa olmazları arasında karşınıza çıkar. Bu bakım ve kontroller sayesinde aracınız eksikleri tamamlanmış bir şekilde kusursuz bir yolculuğa çıkmak için sizleri bekler.

Güvenli Bir Yolculuk İçin İhtiyacınız Olan Araç Sigortaları

Uzun yolculuklar, karşınıza çıkabilecek olası tehlikeleri de beraberinde getirir. Bu tehlikelere karşı önlem alarak sorunsuz bir yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz. Araç sigortaları, güvenli bir yolculuk için ihtiyacınız olan yol arkadaşı olur. Yasalar çerçevesinde yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası nedir, aracım için başka hangi sigortaları yaptırabilirim diye merak ediyorsanız doğru adreste olduğunuzu bilmelisiniz. Trafik sigortası, yolculuğunuz sırasında olası bir kazada üçüncü şahıslara ve diğer araca verebileceğiniz maddi zararları güvence altına alır. Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanız yasak olduğundan yolculuğunuz öncesinde sigortanızı yenilediğinizden emin olarak polis çevirmelerinde sorun yaşama ihtimalini geride bırakabilirsiniz. Olası bir kaza tehlikesine karşı aracınızı koruma altına almak istiyorsanız trafik sigortasını yaptırdıktan sonra kasko sigortasını da yaptırmanız gerekir. Kasko sigortası  aracınızı hırsızlık, yanma, çarpma gibi çeşitli kazalara karşı maddi güvence altına alır.

Poliçede belirtilen teminatlar doğrultusunda aracınızı koruma altına alan araç sigortalarını tercih ederek uzun yolculuğunuza endişesiz bir şekilde çıkabilir, güvenli ve sorunsuz bir yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz. Araç sigortası hakkında tüm işlemlerinizi sigortaladim.com ile gerçekleştirebilir, size özel trafik ve kasko sigortası tekliflerini hemen şimdi görüntüleyebilirsiniz. Araç sigortası sorgulama, yenileme ve merak ettiğiniz tüm konular hakkında detaylı bilgiyi 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri’ni arayarak öğrenebilirsiniz. Arabanızı uzun yolculuğa hazırlamak için yapmanız gereken kontrol, muayene, bakım ve sigorta çeşitlerinin yanı sıra uzun ve keyifli bir yolculuğun vazgeçilmezi olan müzik listesini hazırlamayı unutmayın. Sevdiklerinizle birlikte favori şarkılarınızın yer aldığı müzik listesini önceden oluşturabilirsiniz. Yolculuğunuz sırasında nerelerde mola verebileceğinizi araştırarak yol güzergahınız üzerinde bulunan doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Güvenli bir yolculuk için aracınızla ilgili yaptırmanız gereken sigortalar ve daha fazlası için doğru adres sigortaladim.com.

İLGİLİ BLOG YAZILARI