13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

6 Adımda Aracınıza Bahar Bakımını Tamamlayın

Araç bakımı, mevsim geçişlerinde sıklıkla yapılan uygulamaların başında gelir. Özellikle zor şartların kendini yoğun biçimde hissettirdiği kış mevsiminden bahar aylarına geçişte yapılan bahar araç bakımı, araç sahiplerinin ihmal etmemesi gereken bir uygulamadır. Yağışlı havalar, aşırı soğuklar nedeniyle zor şartlar altında kullanılan aracınız doğal olarak yıpranır. Bahar aylarına girerken aracınızın bakımı noktasında bazı adımlar atmanız gerekir. Bahar bakımı kapsamında yapılan işlemler, aracınızın performansını artırır ve ömrünü uzatır. İhmal edilen veya ertelenen bahar bakımı daha ciddi masraflarla karşılaşmanıza neden olabilir. Peki, bahar araç bakımı kapsamında neler yapılır?

Kış Lastiklerinin Değişimi 

Kış lastikleri, daha uzun süreli kullanım için mevsim geçişlerinde değiştirilmelidir. Özellikle bahar aylarına girerken bu lastiklerin değişimi ihmal edilmemelidir. Çünkü 10 derece ve üzeri sıcaklıklarda kış lastiği kullanımı, fren mesafesini uzatırken viraj kabiliyetinin de azalmasına yol açar. Sıcaklıkla birlikte lastik basıncı da artar. Bu durumda kış lastiklerinin performansı düşer. Kış lastiği değişimi, aracınızın sürüş performansı yanında yakıt performansını da doğrudan etkileyen bir işlemdir. Kış lastiğinin sıcak havalarda kullanılması yakıt masrafınızı yaklaşık %10 civarında artırır. Dolayısıyla bahar mevsimine girerken kış lastiği değişimi vakit geçirmeden yapılmalı. 

Hava Filtresi Temizliği

Bahar araç bakımı kapsamında yapılması gereken bir diğer önemli işlem hava filtresi temizliğidir. Zorlu kış şartlarında tıkanan hava filtreleri mevsim geçişinde temizlenmelidir. Yağmur, kar, çamur gibi faktörler nedeniyle hava filtresinin tıkanması durumunda yakıtın tamamının yakılacağı bir oksijen salınımı gerçekleşmez. Bu durum, motorun güç kaybı yaşamasına yol açar. Hava filtresi temizliği yakıt tüketimi açısından da çok önemlidir.

Aracınızın hava filtresi kirlendiğinde ya da tıkandığında motora alınan havanın filtreden geçişi zorlaşır. Aracınızın motoruna yeterli miktarda hava girmezse motor çekişi düşer ve araç daha fazla yakıt harcar . Hava filtresi temizlenirken, filtreye temizleyici bir sprey sıkılır. Yaklaşık 15 dakika filtre içinde biriken kirin akması beklenir ve filtre soğuk su ile durulanrak kendi halinde kurumaya bırakılır. Son aşamada ise filtre, yağlama spreyi ile yağlanır.

Hidrolik ve Motor Yağı Kontrolü

Aracınızda motor sistemi dışında temel hareket ve güç sağlayan kısım hidrolik sistemidir. Bahar araç bakımını yaparken özellikle fren hidroliğinin yağ değişimi konusunda hassas davranmalısınız. Fren hortumunda bir kaçak mevcutsa fren hidroliğinizde azalma meydana gelebilir. Fren hidroliği azalırsa fren tepki süresi uzar, direksiyon pompası zarar görebilir. Tüm bunlar sürüş güvenliğini tehlikeye atar. Bu sebeple hidrolik yağının durumu aracınızın bahar bakımında mutlaka kontrol edilmelidir. 

Bahar araç bakımı için önemli bir diğer nokta da motor yağının durumudur. Motor yağının temel işlevi, motor üzerindeki parçaların üzerinde bir tabaka halinde bulunarak sürtünmeyi en aza indirgemesidir. Mevcut sürtünmenin az olması tekerleklerin daha çabuk dönmesini sağlayarak güç kaybına mani olur. Bunun yanında içeriğindeki temizleyiciler sayesinde motor yağı, motoru pas ve kirden koruyan bir işleve sahiptir. Baharda ve sonrasında sıcaklıktan dolayı motor yağı daha fazla ısınır. Bundan dolayı bahar mevsimine girmeden motor yağınızı değiştirmeniz önem taşır.

Yıpranan Aksamlara Bakım

Kışın yoğun biçimde kullanılan araç aksamlarının da bakımları ihmal edilmemelidir. Kış mevsimi süresince olumsuz ve sert hava koşullarında fazla mesai yapan ve dolayısıyla yıpranan cam sileceklerini muhakkak temizlemeli ve eğer aşırı bir yıpranma varsa kesinlikle değiştirmelisiniz. Aksi takdirde yıpranan silecekler ön camınızda leke ve çizilmelere yol açabilir. Kış aylarında yağmur ve yoldan gelen kirli sular nedeniyle sıklıkla kullandığınız cam suyu püskürtme sisteminin de bahar aylarına geçişte gözden geçirilmesi gerekebilir. 

Klima Bakımı

Mevsim değişimleri sırasında ve sonrasında sürüş performansınızı ve konforunuzu etkileyen unsurlardan biri de aracınızın klimasıdır. Bundan dolayı bahar araç bakımınızda klimanızı da bakımdan geçirmeniz gerekir. Polen filtresini ve klima gazını da yetkili bir serviste kontrol ettirmelisiniz. Aracınızın klima gazı eksikse, sıcak havalarda klimanızın soğutma performansı düşer ve klimanızdan istediğiniz verimi alamazsınız.

Boya Hasarlarının Onarımı

Kış mevsimi boyunca kar yağan bölgelerde yollar kaymayı engellemek için tuzlanır. Tuzlu yollarla temas eden araçların alt kısımlarında paslanma meydana gelebilir. Aynı biçimde aracınızın fren sistemi de tuzlu yollardan olumsuz yönde etkilenmiş olabilir. Beklenmedik hava değişimlerine bağlı olarak dış yüzeyde boya hasarları da oluşabilir. Bu sebeple aracınızın bahar bakımını yaparken arabanın altının iyice temizlenmesi ve dış yüzey için cila uygulanması da gerekli işlemler arasında yer alabilir.

Kasko Sigortası Olmadan Yola Çıkmayın!

Mevsim geçişlerinde aracınızın tüm bakımlarını yaptırsanız dahi, kazalara ve kazaların neden olabileceği maddi risklere karşı da önleminizi almalısınız. Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kaza durumunda sadece karşı tarafın risklerini kapsam içine alır. Bu nedenle zorunlu trafik sigortasına ek olarak kasko sigortası da yaptırarak kaza durumunda kendi risklerinizi de güvence altına almanızda fayda var. Kasko, zorunlu trafik sigortasının kapsamadığı riskleri de kapsayarak sizin olası hasarlarınıza karşı teminat oluşturur. Dilerseniz kasko poliçenize ek teminatlar ekleyerek sigortanızın kapsamını genişletebilirsiniz.  

Aracınıza kasko yaptırarak trafikteki kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olabilir, güvenle yolculuk yapabilirsiniz. Sigortaladım.com'u ziyaret ederek farklı sigorta şirketleri tarafından sunulan poliçe tekliflerini karşılaştırabilirsiniz. Size sunulan alternatif ödeme seçeneklerini de değerlendirerek kasko sigortanızı rahatlıkla online olarak satın alabilirsiniz. 

 

İLGİLİ BLOG YAZILARI