13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

2018'de BES'e Girecekleri Neler Bekliyor?

2017 yılında zorunlu hale gelen Bireysel Emeklilik Sigortası; bilinen adıyla BES, yaşam standartlarının emeklilik boyunca da devam edebilmesini amaçlıyor. 1 Ocak 2017'de 45 yaş altında olan ve 1000 kişiden fazla çalışanı bulunan özel sektör şirketlerine zorunlu kılınan BES, sonraki güncellemelerle daha geniş kapsamlı bir hale getiriliyor. 

Bireysel Emeklilik Zorunlu Mu?

Otomatik katılım olarak da bilinen BES'in ikinci etabının 1 Nisan 2017'de aktif hale getirilmesiyle birlikte 250-999 çalışanı bulunan özel sektör ve tüm memurlar, otomatik bireysel emeklilik sistemi içinde yer bulmuş oluyor. Özel sektör çalışanları ve memurlar dahil olmak üzere bu dönem sonunda toplam 4,1 milyon kişinin BES'e girişi sağlanmış bulunuyor. 

1 Temmuz 2017'de tekstil ve hazır giyim sektörü başta olmak üzere taşımacılık, eğitim, inşaat ve sağlık gibi oldukça geniş kapsamlı bir iş sahasında yürütülen çalışmayla, çalışan sayısı 100-250 kişi arasında olan işletmelerde zorunlu hale getirilen uygulama toplam 2,2 milyon kişiyi sisteme dahil etmiş bulunuyor. 2017'nin kapanışını sağlayan bu yeni düzenlemelerle birlikte yıl boyunca toplam 8,5 milyon kişi otomatik katılım sistemi ile güvence altına alınmış oluyor. 

2018 Yılında Çalışanları Neler Bekliyor?

BES uygulamasının başladığı 2017 yılının başından bu yana sisteme giren çalışanların bir kısmı cayma hakkını kullanarak sistem dışına çıkarken, devam eden kitle için faizli ve faizsiz tasarruf fonları, birikimleri değerlendirmeyi sürdürüyor. Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından denetlenen BES, en güvenli yatırım araçlarından birini oluşturuyor. Bununla birlikte, katılımın ertesi günü ya da sonraki süreçte, sistemden ayrılmak isteyenlere ödemiş oldukları maaş kesintileri iade ediliyor. Emeklilik hakkı kazanabilmek için 10 yıllık prim ödemesi ve 56 yaşını doldurmak yeterli oluyor. 

Bütünü bu avantajları ile birlikte otomatik bireysel emeklilik sistemi, 2018 yılının gelmesiyle birlikte bir takım yenilikleri de beraberinde getiriyor. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanıyor:

  1. 2018 yılının ilk ayında BES sistemine giriş yapanlar için ilk prim kesintileri şubat ayı maaşlarından yapılıyor.
  2. Her ay maaş esas prim tutarının %3'ü BES sistemine aktarılıyor.
  3. 2018 yılında iş veren katkısı bulunmuyor. 
  4. Sisteme kayıt oldukları tarih itibariyle ertesi gün çıkanlara da 2 ay sonra cayma haklarını kullananlara da ödemiş oldukları primler iade ediliyor.
  5. Memurlar için yapılan düzenlemeye göre, devlet %25 katkı payı ile destekleme sağlıyor. Ayrıca, sistemde kalmaya devam eden memurlar için 2. ayın sonunda 1000 TL ek katkı payı devlet tarafından ödeniyor. 
  6. BES'liler faizli ya da faizsiz fonlarda birikimlerini değerlendirmeyi tercih etme hakkı kazanıyor.  

Siz de avantajlı BES fırsatlarından yararlanmak ve eşsiz tekliflerle karşılaşmak için web sitemizden başvurabilir, size özel teklifler alabilirsiniz. 

İLGİLİ BLOG YAZILARI