13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

2019 Zamsız Trafik Sigortası Fiyatları

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sigorta şirketlerine yaptığı bildirimde 2019 yılında trafik sigorta bedellerine herhangi bir zam oranı uygulanmayacağını duyurdu. Zam dışında prim artışına gidilmeyeceğini ve sigortanın teminat limitlerinin de artırılmayacağını bildirdi. Eğer sigorta poliçenizin süresi dolduysa, yasal yaptırımları da olan zorunlu trafik sigortasını zamsız fiyatlarla yenileyebilirsiniz. Uzun yıllardır ilk kez zamsız olarak açıklanan trafik sigortası bedelleri, sigorta firmalarının zam beklentilerini de cevapsız bıraktı. Türkiye genelinde yapılan fiyat dağılımlarını tek tek belirleyen bakanlık, sürücülerin hasar geçmişlerine göre bedeller belirledi. 2018 yılında %5 oranına kadar artış gösteren trafik sigortası bedelleri sigorta noktalarını sevindirmişti. Enflasyon oranlarından dolayı sigorta firmaları bu yıl da %1.5 oranında artış bekliyordu. Fakat 2019 yılı için ortaya çıkan rakamlar yalnızca sürücüleri sevindirdi. 

Zamsız Fiyatlar Sadece 2019'un İlk Altı Ayında Geçerli Olacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı duyuruda 2018 yılı fiyatlarının Ocak 2019 ve Haziran 2019 tarihleri arasında geçerli olacağını bildirdi. Belirlenen fiyatlara göre 2019 yılında araç başı maddi teminat bedeli 36.000 TL olarak hesaplanırken, kaza durumunda 72.000 TL olacağı da belirtildi. Bugüne kadar hiç hasarlı sürüş yapmamış olan sürücüler için belirlenen fiyatlar, ilk defa trafiğe çıkacak araç ve sürücülere göre daha düşük fiyatlar gösteriyor. 2017 yılında belirlenen artışlar her ay %1.5 olarak belirlenmişti. Bu artışlar 2018 yılında da devam etti. Her zaman olduğu gibi şehirlerdeki trafik oranına göre artış gösteren sigorta bedelleri, İstanbul'da daha yüksek fiyatlar gösterirken Rize, Konya, Antalya gibi trafiğin azaldığı şehirlerde düşük fiyatlar sergiledi.  

Artış Yalnızca Azami Prim Bedelini Etkiledi

Sigorta kurumları tarafından bu yılın toplanan prim bedelleri hasar bedellerini karşılamaya yetmedi. Sigorta firmalarını olumsuz yönde etkileyen zamsız fiyatlar, trafikte zararı 75 milyon TL'ye kadar yükseltti. Yıl sonuna kadar zararın 100 milyon TL seviyesine yükselmesi bekleniyor. Bakanlık yaptığı duyuruda Aralık dönemi fiyatlarına %1.5 değerinde yalnızca yasal azami prim zammı yapılacağını bildirdi. Buna göre trafik sigortası bedellerine %1.5 yasal azami zam dışında hiçbir zam yapılmadı. Son olarak 2018 yılı fiyatlarının geçerli olacağı 2019 yılı poliçe fiyat tekliflerini, şimdiden değerlendirmeniz öneriliyor. 2019 yılının ilk altı ayı sonrasında fiyatların nasıl bir uygulama ile belirleneceği konusu ise henüz netlik kazanmadı.

Sigortaladim.com'dan trafik sigortası ürünleri için hemen uygun fiyat teklifleri alabilir, zorunlu trafik sigortanızı zamsız fiyatlarla yenileyebilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi almak için tek dokunuşunuz yeterli!

İLGİLİ BLOG YAZILARI