13 Şubat 2020 / Perşembe Sigortaladım Editörü

Trafik Sigortası Fiyatları Dengelendi

Trafik sigortası, en temel anlamıyla araç sigortasıdır. Türkiye’de tüm araç sahipleri trafik sigortası yaptırmakla yükümlüdür. Bu sigorta olmadan trafiğe çıkan araç sahiplerine cezai bedel uygulanır ve aracın trafiğe çıkması için yapılması gerekenler zaman alır. Dolayısıyla trafik sigortasının gereklerini yerine getirmemek araç sahibine hem maddi hem de manevi açıdan zarar olarak geri döner.

Trafik sigortası sona ermiş olan ya da bu sigortası olmayan araçlar görüldükleri yerde işleme tabi tutulur ve bağlanır. Trafikten men edilme işlemi sonrasında aracın tekrar trafiğe çıkması işlemleri ise uzun ve meşakkatlidir.
Trafik sigortası yaptırmak bu denli önemli olduğundan, fiyatları bu bağlamda en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Değişkenlik gösterebilen bu fiyat skalası Sigorta Birliği Merkezi’nin (SBM) de belirttiği üzere yeni yılda belli bir banda oturdu. 

Trafik Sigortası Primlerine Yönelik Beklentiler

SBM verileri, trafik sigortası ortalama fiyatlarının yeni yılın ilk üç ayında 540 ila 580 TL arasında seyrettiğini ortaya koyuyor. Bu verilerin detaylarına inildiğinde trafik sigortası primlerinin yeni yılın birinci ayında ortalama 578 TL ile başladığı görülüyor. Bu başlangıcı takiben, yılın ikinci ayı 556 TL, üçüncü ayı da 556 TL seviyelerinde tamamlandı. Bu net veriler göz önüne alındığında ise nisan ayına 678 TL ortalama fiyatı ile başlamış olan trafik sigortası primlerinin ilk üç aydaki fiyat aralığına ulaşması bekleniyor.

Araç kullanımının yaygın olduğu Türkiye’de geçtiğimiz iki yıl, trafik sigortasının durumu gündemi hayli meşgul etmişti. Oranların belli bir seviyede dengelenmesi bu anlamda son derece fazla önem arz ediyor. Geçmiş yıllara bakıldığında, 2016 yılının mayıs ayındaki ortalama fiyatın 682 TL olduğu görülüyor. 2017 yılının trafik sigortası ortalama primleri ise 438 TL ila 628 TL aralığında seyretmişti.

Trafik Sigortası Yaptırmanın Önemi

Trafik sigortasına yönelik poliçe yenilemeleri son derece önemlidir. Bu, en nihayetinde araç sahibini korumayı amaçlar. Kaza durumunda hem karşı tarafta hem de üçüncü kişilere yönelik meydana gelen hasarlar trafik sigortası tarafından karşılanır. Bu noktada belirtilmek gerekir ki kaza durumunda suçlu taraf olunup olunmaması fark etmeksizin trafik sigortası meydana gelen kaza hasarlarını karşılamayı kapsar. Küçük çaplı kazalarda maddi kayıp çok olmasa da büyük kazalarda ödenmesi gerekebilecek meblağlar ağır olabilmektedir ve trafik sigortası, kişiyi zora sokabilecek bu miktarları karşılayarak tarafları büyük bir yükten kurtarır.

Sigortaladim.com’da trafik sigortası primlerine yönelik detaylı bilgi edinebilir, merak ettiklerinize yönelik soruların yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz. 

İLGİLİ BLOG YAZILARI