06 Temmuz 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Sigorta Şirketleri Uyarıyor

Son dönemlerde yaşanılan döviz kurlarındaki dalgalanmaların ve özellikle de kurdaki artışların ilerleyen günlerde kasko sigortasına da yansıyabileceği vurgulanıyor. Kasko sigortasında %30’lara varan zamlar olabileceği belirtilirken trafik sigortası primleri hakkında ise düşüş yaşanmayacağı da söylentiler arasında yer alıyor.

Kasko Sigortasındaki Artış %30’lara Ulaşabilir

Her sektörde olduğu gibi döviz kurlarındaki artış sigorta sektöründe de olumsuz etkiler yaratıyor. Araç yedek parçalarındaki maliyetlerin artışı sigorta şirketlerine ek bir yük olarak yansıyor. Yedek parçaların genellikle yurtdışı kökenli olması, döviz kurunda artış olduğunda fiyatının da yükseldiği anlamına geliyor. Dövizin yükselmesi özellikle kasko sigortası ücretlerinde ciddi artışlar meydana gelmesine neden oluyor. Şimdilerde %5’lik bir artışın söz konusu olduğu kasko sigortası primlerinin önümüzdeki günlerde %15 ile %30 arasındaki bir değere yükselebileceği ön görülüyor.

Trafik Sigortası Primlerinde Düşüş Yaşanmayabilir

Ülkemizde trafik sigortasının zorunlu olarak yapılması gerekiyor. Trafik sigortası ve kasko sigortası primlerinin artması, vatandaşın her iki sigortayı birden yaptırabilmesini engelliyor. Araç sigortası dendiğinde trafik sigortası ve kasko sigortası olmak üzere akla 2 sigorta çeşidi geliyor. Kasko sigortası primlerindeki artış nedeniyle araç sahipleri kasko sigortası yaptırmaktan vazgeçebiliyor. Döviz kurundaki artış ile birlikte yükselen kasko sigortası primlerinde artış beklenirken trafik sigortası primlerinde bir artış olmayabileceği belirtiliyor. Ancak trafik sigorta primlerinde düşüşlerin yaşanmayabilir olması konusunda da araç sahiplerinin dikkatli olması gerektiği söyleniyor.

Sigorta Şirketlerinin Maliyetleri Artıyor

Sigorta şirketleri kurdaki dalgalamalar nedeniyle sigorta fiyatlarında %30 civarında artış yaşanabileceğini vurgulayarak bu artışın kalıcı olmasının sigorta sektörüne maliyet artışı getireceğini belirtiyor. Sigorta şirketlerine yaklaşık olarak 2 milyar lira maliyet getiren bu %30’luk artış, şirketlerin karlılığını da düşürüyor. Türkiye Sigorta Birliği’nin verileri kullanılarak yapılan hesaplamaya göre; sigorta şirketlerinin 2016 yılında ödedikleri kasko ve trafik sigortası maliyetleri, şimdilerde döviz kurunun artışını takiben yaklaşık 1,2 milyar artış gösteriyor. Trafiğe çıkan araçlar için büyük bir öneme sahip olan kasko sigortası, maliyetli olmasına rağmen aracın tam olarak güvenliğini sağlamış oluyor. Aracınızı sadece kaza durumunda değil park halindeyken ya da çalıntı gibi özel durumlarda da koruyan kasko sigortası ile olumsuz durumların üstesinden kolayıkla gelebilirsiniz çünkü yasal olarak zorunlu olmasa da kasko sigortası yaptırmak, araç sahiplerinin bütçesine katkı sağlayarak olası problemlerin önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Avantajlı kasko sigortası hakkında bilgi almak ve en uygun kasko ve trafik sigortası yaptırmak için Sigortaladim.com’dan teklif alabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI