Başa Dön

Bizi Takip Edin

11 Şubat 2020 / Salı

Seyahat Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Seyahat sigortası hem yurt içi hem de yurt dışı gezilerinizi güvenle geçirmenize yardımcıdır. Olası riskleri teminatlandıran seyahat sigortası poliçelerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunur. Bu maddeleri gözden geçirerek karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı önleminizi alabilir, rahat ve sorunsuz bir seyahat için güvenle sigortanızı yaptırabilirsiniz. 

  • Seyahat sigortası fiyatları, şirketten şirkete değişse de genel hatlar hemen hemen aynıdır. Devlet tarafından genel şartlar belirlendiği için poliçeler arasında farkı oluşturan kalemler de ek teminatlardır. Ek teminatları dikkatle inceleyerek en iyi seçimi yapabilirsiniz. 
  • Seyahat sigortanızın kapsamı içine mallarınız da giriyorsa, eşya kaybı durumunda sigorta şirketi hemen bilgilendirilmeli ve işlemler başlatılmalıdır. 
  • Seyahat sigortası sağlık sigortası değildir. Ani ve acil durumları kapsar, sigorta teminatları içine ek bedellerle, acil durumlar dışındaki sağlık sorunları için sağlık sigortası da ekletilebilir. 
  • Yurt dışı seyahat sigortalarında iki seçenek vardır. 100 günlük teminat ve seyahat başına 60 gün ile sınırlı güvence ilk seçeneği oluşturur. İkinci alternatifte ise toplam süre limiti olmamakla beraber seyahat başına sınır 90 gündür. Seyahatlerinizi planlarken sigorta kapsamını dikkate almalı, sigortanın geçerliliği için yurda giriş yapmalısınız. 
  • Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde ulaşım yolunuz farklılık gösterebilir. Deniz, kara, hava ve demir yolu ile yapacağınız geziye özel teminatları seyahat öncesi inceleyerek poliçenize ekletebilirsiniz. 
  • Yurt dışı gezilerinde elle yazılan poliçeler bazı ülkelerin ilgili konsolosluklarınca kabul görmeyebilir. Yine bazı konsolosluklar belgelerin kendi dillerinde olmasını da isteyebilir. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için sigorta belgelerinin Schengen veya diğer vize işlemlerinde bilgisayar çıktısı halinde ve erken teslimi önemlidir. Poliçenizin başka dillerde kopyalarını da onaylatmanız gerekebilir, bürokratik işlemler doğal olarak zaman kaybı yaratabilir. 
  • Seyahat sigortası zorunlu mu bilgisi vize evraklarının teslimi öncesi alınmalıdır. Aksi takdirde sigorta yaptırılmadığında vize reddi gerçekleşebilir. 
  • Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınızda 24 saat içinde sigorta şirketinize bildirmeniz gerekir, bildirmediğinizde ödemeniz reddedilebilir. 
  • Seyahat sigortası hesaplama işlemleri yapılırken muafiyetli ve muafiyetsiz iki seyahat sigortası alternatifi bulunur. Sigortaların primleri arasında fark görülür. Muafiyetli sigortalarda belli miktardaki giderin altındaki harcamalar ödeme teminatı kapsamına girmez. Bu durumlarda sigortalının kendisinin para ödemesi gerekebilir. 

Siz de seyahat sigortası için ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun seyahat sigortası tekliflerini sigortaladim.com üzerinden yapabilirsiniz. Birkaç dakikada ilgili formu doldurarak hemen online seyahat sigortası için teklifleri görüntüleyebilir, en iyi sigorta şirketleri içinden dilediğiniz seçerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR