MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Seyahat Sigortasında Sigortalının Yükümlülükleri Nelerdir?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Seyahat Sigortasında Sigortalının Yükümlülükleri Nelerdir?

Seyahat sigortası sizi birçok tehlikeye karşı güvence alsa da bazı istisnai durumlar söz konusu olabiliyor. Bu bağlamda psikolojik rahatsızlıklar, intihar ve intihara teşebbüs, sigortalının bilinçli olarak hileli davranışları, salgın hastalıklar, aşı sertifikası, vize, pasaport ve bilet eksiklikleri gibi durumlar seyahat sigortası istisnaları arasında yer alıyor. Seyahat sigortası, sigorta şirketine bir yükümlülük getirirken, sigortalıya da seyahat sigortası yükümlülüğü adı altında bazı yükümlülükler getiriyor. Seyahat sırasında sigorta gerektirecek bir durum yaşanırsa sigortalının bu durumu ihbar etmesi ve 5 iş günü içerisinde yazılı bir şekilde sigortacıya bildirmesi isteniyor. Ayrıca bu durumun sigortalıda yarattığı sonuçların da doktor raporuyla sigortacıya bildirilmesi gerekiyor.

Genel anlamda seyahat sigortası kapsamında sigortalının üzerine düşen yükümlülükler ise ihbarın gerçekleştirilmesi, tedavi sürecine başlanması, gerekli önlemlerin alınması ve gerekli belgelerin eksiksiz olarak sigortacıya ulaştırılması şeklinde sıralanabiliyor. Hak sahibi kişilerin, sigorta teminatları içerisinde yer alan risklerden herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda, 5 (beş) iş günü süresi içinde sigortacı kuruluş veya bankaya yazılı ihbarda bulunmaları gerekiyor. Sigorta yaptıran kişi ya da hak sahipleri ile alakalı olan bildirimde, olayın vuku bulduğu yer, kazanın gerçekleştiği tarih ve kazanın sebepleri gibi bilgilerin ayrıntılı olarak iletilmesi isteniyor. Ayrıca tedaviyi üstlenen doktor tarafından kazaya ait tıbbi raporların da diğer belgelerle birlikte sigortacıya gönderilmesi büyük önem taşıyor.

Olası bir kaza anında sigortalının acil tıbbi yardım hizmetlerine bir an önce ulaştırılması ve hastanın iyileşebilmesi için gerekli olan tüm tedbirlerin hızlıca alınması gerekiyor. Tedavi süreci boyunca sigortalının en iyi şekilde tıbbi hizmetlerden yararlanmasından ve gerekli görülen durumlarda daha donanımlı bir sağlık kuruluşuna transfer edilmesinden sigortacı firma sorumlu oluyor. Seyahat sigortası teminatları içerisinde sıralanan hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için gerekli tüm evrakların sigortacıya eksiksiz ve zamanında teslim edilmesi zorunluluğu bulunuyor. Özetle hak sahipleri, tazminatın tespiti ile alakalı tüm belgeleri sigortacıya temin etmekle yükümlü oluyor.

Can ve mal güvenliğiniz için seyahat sigortanızı yaptırmayı ertelemeyin. Poliçenizi sigortaladim.com'dan almak ise artık çok kolay, ayrıntılı bilgi için hemen 444 9 832’yi arayın!

İLGİLİ BLOG YAZILARI