20 Nisan 2020 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Seyahat Sağlık Sigortası Tekliflerini Değerlendirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sevdiklerinizle beraber unutamayacağınız bir yolculuğa çıkmak istediğinizde valiz hazırlama, rota belirleme ya da oda kiralama gibi planların yanında güvenlik ihtiyacı unutulabilmektedir. Seyahat sağlık sigortası ile seyahatiniz boyunca güvende hissedebilir, yolculuğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Hakkında Bilinmeyenler

‘Seyahat sağlık sigortası nedir? sorusu, yolculuğa çıkan her kişinin haberdar olması gereken sorulardan bir tanesidir. Seyahat sağlık sigortası, hem yurtiçi, hem de yurt dışı seyahatlerinizin süresi kadar kolayca yaptırabileceğiniz, yolculuğunuz boyunca sizi güvence altına alarak olası sağlık problemlerine karşı korumayı amaçlayan bir sigorta çeşididir. 18 yaşından büyük olan herkesin yaptırabileceği bu sigortayı, 18 yaşından küçük bireyler bir yakını yardımıyla yaptırabilir. Seyahat sağlık sigortanız gideceğiniz ülkeye giriş yaptıktan hemen sonra başlar, çıkış yaptığınızda da sona erer. Seyahat sağlık sigortanızın süresi yolculuk süreniz ile ilişkilidir. En az 1 hafta, en çok 1 yıl olmak üzere belirli gün ve süreler için yaptırabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mu?

Seyahat sağlık sigortası nasıl yaptırılır, zorunlu mu gibi soruların cevabı, seyahat edecek her kişinin bilgi sahibi olması gereken konulardan biridir. Öncelikle seyahat sağlık sigortasının zorunlu olup olmaması, seyahat yerine göre farklılık gösterir. Yurtiçinde herhangi bir bölgeye yapacağınız seyahatlerde seyahat sağlık sigortası zorunluluğu bulunmaz fakat yaptırılması tavsiye edilir. Bunun dışında, yurt dışında bir ülkeyi ziyaret edeceğiniz zaman seyahat sağlık sigortası yaptırmanız zorunlu hale getirilmiştir. Bununu sebebi, Schengen vizesi talep eden tüm ülkelerin vize başvurusu sırasında seyahat sağlık sigortası poliçesini de görmek istemeleridir. Özetlemek gerekirse, vizenizi ıslak imzalı seyahat sağlık sigortası poliçesi olmadan alamazsınız. Yurt dışında başınıza gelebilecek olası kaza ya da hastalık durumlarında sağlık hizmeti almak epey maliyetlidir. Bu sebeple seyahat sağlık sigortası, zor durumda kalmanızı engelleyerek tatilinizin keyfini çıkarmanıza yardımcı olur. ‘’Seyahat sağlık sigortası nereden alınır?’’ sorusunun cevabı en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Sigortanızı dilediğiniz sigorta şirketi aracılığı ile yaptırabilir, size en uygun seyahat sağlık sigortası fiyat, poliçe ve teminatlarla yolculuğunuzu güvence altına alabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Seyahat sağlık sigortası genel şartları kapsamı arasında, olası kaza ya da hastalık durumlarına karşı tedbir almak, muayene ücretleri ve iyileşme süreci için ilaç temini gibi durumlar mevcuttur. Aynı zamanda, acil bir durumda hastaneye geliş ya da çıkış nakil ihtiyacınızın da karşılanması sigorta şirketiniz tarafından sağlanır. Dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi ise, yapacağınız her işlem için sigorta şirketinizi bilgilendirmek olmalıdır. Örnek olarak nakil işlemi yapıldığında durumunuz hakkında kısa bir bilgi, hangi hastaneye sevk edildiğiniz, şu an nerede olduğunuz hakkında 5 günü geçirmeyecek şekilde sigorta şirketinizi bilgilendirmeniz gerekir. Böylece sigorta şirketiniz sizin nerede ve hangi işlemleri yaptırdığınızdan haberdar olarak sağlık hizmetinin en doğru şekilde tamamlanmasına yardımcı olacak, kurumla iletişim halinde olarak sizi mağdur etmeyecektir. Yurt dışına çıkarken Seyahat sağlık sigortası ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bunun dışında bavul güvenliği, refakatçi temini gibi geniş ek teminatları poliçenize ekletebilir, çok daha kapsamlı bir sigortaya sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi ve teminatların esnekliği ile ilgili sigorta şirketiyle görüşmeniz tavsiye edilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Seyahat sağlık sigortası ücretleri, seçmiş olduğunuz poliçe, ek teminatlar, seyahat edilecek ülke ve kalma süresi gibi kriterlere göre farklılık gösterebilir. Her sigorta şirketinin bu kriterler baz alındığında ücretleri farklı olacağından, seyahat sağlık sigortası temin etmeden önce gideceğiniz ülkeyi, kaç gün kalacağınızı, hangi teminatları temin edeceğinizi belirlemeniz, daha sağlıklı ve güvenli bir yolculuk geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu duruma ek olarak, yurt dışında temin ettiğiniz her sağlık hizmeti belgesini saklayarak ülkeye döndüğünüzde sigorta şirketine iletmeniz gerekir. Sigorta şirketi, bu belgelere göre ödemeniz gereken miktarı belirler ve sigortalama işleminiz sonuçlanmış olur. Sigortaladım.com ile en uygun seyahat sağlık sigortası fiyatı, poliçesi ve geniş ek teminat seçenekleriyle dilediğiniz tatili güvenle tamamlamanıza yardımcı olur. Dilerseniz sayfamız üzerinden şimdi form doldurabilir, bütçe dostu tekliflerimizin sizlere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sigortaladım.com, üstün teknolojik altyapısı ve uzman kadrosuyla size her alanda hizmet etmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

İLGİLİ BLOG YAZILARI