29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Parsel Sorgulama Nedir ve Neden Gereklidir?

Parsel, imar yasalarına uygun bir şekilde ayrılıp sınırlandırılmış olan arazi parçalarına verilen isimdir. Parsel sorgulama nedir sorusunun cevabı ise vatandaşların kendilerine ait olan veya satın almayı düşündükleri parsel ile ilgili bilgilere ulaşmak için yaptığı işlemdir. Bu sorgulama, gayrimenkul ve taşınmazların yer aldığı parselin konumu hakkında yapılır. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü aracılığı ile gerçekleştirilen parsel sorgulama, herhangi bir kuruma gitmeye gerek duymadan vatandaşların dilediği yerden aradığı parsel hakkında bilgilere hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşması için gereklidir. Zaman ve mekandan bağımsız olarak gerçekleştirilebilen bu sorgulama, kadastro müdürlüklerinde bulunan teknik bilgileri tapu verileriyle eşleştirerek ortaya çıkarılan bilgileri kısa bir süre içerisinde vatandaşa sunar. Kaliteli ve konforlu bir deneyim sunan parsel sorgulama sistemi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü; satın almayı düşündüğünüz ev, tarla, bahçe, arazi ve benzeri taşınmaz malları kontrol edebilmeniz için internet üzerinden ulaşabileceğiniz parsel sorgulama programı geliştirerek hizmetinize sunmuştur. Uluslararası standartlarda hazırlanan harita servisleri ile ihtiyaç duyduğunuz bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilmenizi sağlayan bu sistem, farklı platform seçenekleriyle karşınıza çıkar. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi, e-Devlet ve mobil uygulama üzerinden gerçekleştirebileceğiniz parsel sorgulama işlemi; birkaç basit adım ile kolay bir şekilde yapılabilir.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi üzerinden sorgulama işlemi yapmak için buraya tıklayabilir, ardından aşağıdaki adımları izleyerek sorunsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz:

 • Sayfaya girdikten sonra karşınıza çıkan şartları kabul edin.
 • Şartları kabul ettikten sonra açılan yeni sayfada sol tarafta yer alan il, ilçe, mahalle, ada parsel gibi lokasyon bilgilerini girin.
 • Dilerseniz lokasyon bilgilerinin yer aldığı idari bölümünün yanındaki taşınmaz no ile de hızlı bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.
 • Bilgileri girdikten sonra sorgula butonuna basın ve kısa bir süre içerisinde aradığınız parsel bilgilerine ulaşın.

e-Devlet üzerinden parsel sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabı ise diğer platformlarda olduğu gibi oldukça basittir. Farklı kategorilerde birçok bilgiye ulaşmanızı sağlayan e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilmek için Öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Tapu Bilgileri Sorgulama sayfasına gitmelisiniz. Ardından gerekli bilgileri sisteme girerek sorgulama işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilir, dilerseniz aradığınız parseli harita üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Parsel Sorgulama Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Parsel sorgulama işlemini gerçekleştirdiğiniz sistem hakkında bilinmesi gereken bazı noktalar bulunur. Gerekli bilgileri girerek saniyeler içerisinde sorgulamanızı yapabildiğiniz bu sisteme uygulama üzerinden de giriş yapılabilir. Parsel sorgulama uygulaması nasıl kullanılır sorusunun cevabı üç basit adım ile sizlere sunulur:

 1. TKGM Parsel Sorgu uygulamasını App Store veya Google Play üzerinden akıllı cihazınıza ücretsiz bir şekilde indirin.
 2. İdari, adres, koordinat ve harita üzerinden sorgu seçeneklerinden birine tıklayın.
 3. Gerekli bilgileri girerek sorgula butonuna basın ve saniyeler içerisinde aradığınız parsel ile ilgili detaylı bilgiye ulaşın. 

Uygulama üzerinden yapılan sorgulamaların çeşitli kriterlere göre gerçekleştirilebileceği görülür. İdari sorgu; il, ilçe, mahalle, ada ve parsel hiyerarşisi içerisinde karşınıza çıkar. Adres sorgu, girdiğiniz adrese göre sorgulama işlemini gerçekleştirir. Harita üzerinden sorgulama ise harita üzerinde seçtiğiniz koordinatlara göre yapılır. Bu sorgulamalar sonrasında parsel sorgulama öznitelik bilgisi ve koordinat bilgisi gösterilir. Öznitelik bilgilerinin ne olduğu merak konusu olan bir diğer noktadır. Parsellerin öznitelik bilgileri; il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgileri, yüzölçüm bilgisi, pafta bilgisi, mevki bilgisi ve nitelik bilgisidir. Uygulama üzerinden ulaştığınız bu bilgileri ve koordinatları Pdf, Geo Json ve Kml formatında indirebilme imkanı bulabilirsiniz. Uygulama içerisinde bulduğunuz parsellere rota servis sağlayıcılarıyla rotalama da yapabilirsiniz. TKGM uygulaması üzerinden yapabileceğiniz diğer işlemler ise şunlardır:

 • Tapu başvuru sorgulama
 • İsme göre tapu kaydı sorgulama
 • Başkasına ait tapu kaydı sorgulama
 • Parsel ve ada sorgulama
 • 3D ve detaylı parsel sorgulama

Parsel Sorgulama Hakkında Her Şey

Parsel sorgulama nasıl kullanılır, farklı platformlar üzerinden nasıl gerçekleştirilir ve bu konu hakkında merak ettiğiniz her şey sigortaladim.com’da. Uygulama üzerinden gerçekleştirilen parsel sorgulama güncelleme ile yeni özellikleri deneyimleyebilir, kaliteli bir deneyimin kapılarını aralayabilirsiniz. Güncellemeyle birlikte sizlere sunulan pasif parsel görüntüleme, favori parselleri harita üzerinde görüntüleme, taşınmaz Id üzerinden sorgulama seçenekleri ve performans iyileştirmeleri ile zenginleştirilmiş bir sorgulama deneyimi yaşayabilirsiniz. Yeniliklerden hemen şimdi yararlanmak için uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.

TAKBİS, e-Devlet ve TKGM uygulaması üzerinden gerçekleştirebileceğiniz sorgulama işlemi; satın almak istediğiniz arazi hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızı sağlar. Mekansal Gayrimenkul Sistemi ve tapu ve kadastro bilgilerinin uyumlu hale getirilmesi ve detaylı kontrolleri ile ortaya çıkan bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilmenize imkan tanır. Akıllı cihaz ve internet ile kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu sorgulama sayesinde dilediğiniz yerde ve dilediğiniz zamanda tapu verileri ile eşleştirilmiş olan teknik bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Parsel sorgulamayla ilgili merak ettiğiniz tüm detayları öğrenmek için hemen bizimle iletişime geçebilir, isterseniz sigortaladim.com Müşteri Hizmetleri ile birlikte istediğiniz parsel sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI