MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Özel Sağlık Sigortası Nedir?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Geleceğinizi daha güvenli hale getiren özel sağlık sigortası, olası kaza veya hastalık durumlarında sigortalının sağlık giderlerini karşılayan özel bir hizmet seçeneği olarak biliniyor. Tedavi alternatiflerinin kullanımına bağlı olarak belirlenen tüm sağlık giderleri poliçe üzerinde yazan limit dahilinde karşılanıyor. Ayrıca poliçenin kapsamını ihtiyaca göre seçilen çeşitli ek teminatlar ile genişletebilmek de mümkün oluyor. "Özel sağlık sigortası nedir" ve "Poliçede hangi teminatlar yer alır" gibi aklınıza takılan pek çok sorunun cevabı için aşağıda yer alan bilgileri inceleyebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Sigorta poliçesi kapsamında yer alan teminatlar 2 gruba ayrılıyor. Yatarak tedavi ve ayakta tedavi olarak uygulanan hizmet kapsamı, güvence sahibi olan sigortalıyı olası risk durumları karşısında maddi anlamda koruyor. Hastaya uygulanacak olan cerrahi operasyonlar yatış gerektiriyorsa ortaya çıkan masraflar yatarak tedavi teminatı kapsamında değerlendiriliyor. Kemoterapi, radyoterapi, yoğun bakım, ameliyat, suni uzuv, refakatçi ve oda giderleri gibi çeşitli masraflar bu teminat limitleri dahilinde karşılanıyor.

Fizik tedavi, muayene, röntgen ve tahlil gibi yatış gerektirmeyen birtakım tetkik masrafları ise ayakta tedavi teminatı içerisinde yer alıyor. Üstelik sigorta poliçenizi limitsiz olarak imzalamanız durumunda birtakım ek teminat imkanlarından da faydalanabiliyorsunuz. Limitsiz poliçenin sağladığı olanakların başında şüphesiz doğum sigortası geliyor. Gebelik kontrolü, bebek muayenesi ve bebeğin sağlık sorunlarından doğan tüm masraflar özel sağlık sigortası doğum teminatları sayesinde gideriliyor.

Özel Sağlık Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Genel ve özel şartlara sahip olan özel sağlık sigortasının pek çok yönden yararları bulunuyor. Sigorta sahibi kişilere sağladığı faydalar ve avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Özel hastane ve doktor seçme şansı

Ekonomik seviyede olan tedavi giderleri

Hastanın kendini maddi ve manevi açıdan rahat hissetmesi

Sağlık hizmetlerinden hem yurt içinde hem de yurt dışında yararlanabilme

Kaliteli sağlık hizmeti

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

Yüksek miktarlardaki masrafları ödeme yükümlülüğünden kurtaran özel sağlık sigortasının fiyatları sigorta şirketi ve hastane seçimine bağlı olarak farklılaşıyor. Aldığınız sağlık hizmetleri, ek teminatlar ve poliçe limitleri dahi fiyatın değişmesini etkileyen hususlar arasında yer alıyor.

Özel sağlık sigortası fiyatları ayrıca sigortalının kişisel bilgilerine göre de değişiklik gösterebiliyor. Örneğin: Hastanın daha önce geçirmiş olduğu kronik bir hastalığı söz konusuysa ve hastalığına bağlı teminatlardan yararlanmışsa ödeyeceği fiyat direkt olarak yükseliyor. Çünkü fiyat belirlenirken yaşamış olduğu bu hastalığın yeniden tekrarlama olasılığı göz önünde bulunduruluyor.

Özel Sağlık Sigortası Primleri

Zaman kaybı yaşatmadan ayrıntılı bir şekilde tedavi olabilme imkanı veren özel sağlık sigortası, normal şartlarda daha pahalı olan sağlık giderleri daha düşük primler ödeyerek kapatmanızı sağlıyor. Özel sağlık sigortası primleri, birtakım etkenlere bağlı farklılık arz edebiliyor. Poliçeye eklenen teminatlar ve katılım payları prim üzerinde etkili olan başlıca faktörler arasında göze çarpıyor. Yani poliçenize ekleyeceğiniz güvence sayısı artış gösterdikçe sigorta primleriniz de doğrudan yükseliyor. Ama şirket tarafından sunulan sigorta teklifi bütçenizi aşıyorsa poliçenizi kendi ihtiyaçlarınıza ve gelir düzeyinize göre yeniden şekillendirme şansınız bulunuyor. 

Sigorta poliçesinde etkili olan fakat sigortalı kişi tarafından kontrol altına alınamayan diğer hususlar ise şunlardır:

Hastanın cinsiyeti

Yaş durumu

Yaşadığı il ve ikametgah adresi

Sağlık poliçesinin bulunup bulunmaması

Poliçeden tek kişiyi veya diğer aile fertlerini baz alması

Sigortalının geçmişte geçirdiği hastalıklar

Alkol- sigara kullanımı

Sigortalı olan kişinin boy ve kilo ölçüleri

Düşük primler ödeyerek özel sağlık sigortasından faydalanmak için siz de hemen Sigortaladim.com üzerinden sağlık sigortası başvuru formunuzu doldurabilir ve daha güvenilir yarınlara başlangıç yapabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI