MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Koruyucu Cam Nasıl Takılır?
26 Mayıs 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Koruyucu Cam Nasıl Takılır?

Telefonlarınızda yer alacak çizilme ve kırılmaları en aza indirgemeyi hedefleyen koruyucu camlar, özellikleri ile kullanıcılarını etkilemeye devam ediyor. Dokunmatik büyük ekranlara sahip olan telefon modelleri, günlük hayatta sıklıkla elde kullanılan ürünlerdir. Düşme ve darbe olasılığı yüksek olan bu ürünleri koruyucu cam yardımı ile koruyabilir ve kaza esnasında alınabilecek hasarları en aza düşürebilirsiniz. Böylece telefonlarınızın ekranlarını yüksek fiyatlara değiştirmek zorunda kalmaz ve orijinal camlarınızı uzun süre boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Temperli cam olarak da bilinen koruyucular sayesinde telefon üzerinde yer alabilecek hasarların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ekranlarınızın uzun süreli kullanımını sağlayabilmek amacı ile bu filmleri tercih edebilir ve telefonunuz için uzun ömürlü bir kullanım oluşturabilirsiniz.

Koruyucu Cam Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Telefonlar günlük hayatta çok sık kullanılan teknolojik ürünlerdir. Bu ürünler ne kadar sağlam camlardan oluşuturulsa oluşturulsun, darbe esnasına kırılma olanakları yüksektir. Bu yüzden telefonlarınızın üzerine uygulayacağınız ekran koruması için özel olarak geliştirilmiş filmler sayesinde çizilmelerin ve kırılmaların önüne geçebilirsiniz. Düşme ve çarpma gibi durumlarda başınıza gelebilecek olumsuz durumlara karşı geliştirilen bu koruyucular, akıllı telefonlarınızın daha uzun bir ömre sahip olmasına yardımcı oluyor. Bu tür olumsuzluklara karşı koruma olarak kullanabileceğiniz ekran koruyucu cam, sizlere daha güvenilir bir kullanım ortamı oluşturuyor. Sürekli olarak maillerinizi kontrol ettiğiniz, uygulamarı kullandığınız ve haberleşmek için tercih ettiğiniz telefonlarınızın başına bir durum gelmesini önlüyor. Sürekli elde dolaşan telefonların günlük hayatta bu kadar çok kullanılması beraberinde pek çok riski getiriyor. Özellike düşürme riskini ortaya çıkaran bu ürünlerde çeşitli kazaların önüne geçebilmek amacı ile bu tür koruyucu malzemeler kullanabilirsiniz. Şeffaf yapıdan oluşan ekran koruyucuları, pek çok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Telefonlarınızda Gorilla Glass ekranına sahip olmanıza rağmen, ekran koruyucular telefonunuzda tercih etmeniz gereken malzemeler arasında yer alıyor. Gorilla Glass tip ekranlar, yalnızca bir noktaya kadar koruma sağlamaktadır. Bu yüzden ağır darbelere karşı özel olarak ek bir güvenlik katmanı kullanabilir ve telefonlarınızın daha sağlıklı bir kullanım ortamına sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz. Ekran koruyucu ne işe yarar diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı oldukça basittir. Telefonlarınızın ve benzeri hassas camlı araçlarınızın hasar almasını engelleyen bir ek katmandır. Ürünleriniz için ekran koruyucularınızı özenle seçmeniz gerekiyor. Böylece telefonunuz için gerekli olan güvenliği karşılayabilirsiniz. Piyasada hem plastik hem de camdan oluşan ekran koruyucular bulunuyor. Temperli camdan oluşan ekran filmleri, üstün koruyucu yapıları ile rahat bir kullanım oluşturmaktadır.  Son dönemlerde sıklıkla kullanılan bu ürünler, yüksek dayanıklılıkları sayesinde telefonunuz veya diğer araçlarınız için gerekli önlemi anlıyor. Ayrıca telefon ekranına daha yakın görünüm sağlayarak direkt olarak ekrana dokunuyormuşçasına bir his uyandırıyor. Böylece telefonunuzun daha uzun bir süre boyunca yeni kalmasını sağlayabilir ve ekranınızın zarar görme olasılığını azaltabilirsiniz.

Koruyucu Cam Takmadan Önce Yapılması Gerekenler

Telefonların en çok korunması gereken bölgeleri, hassas yapıdan oluşan ekranlarıdır. Ekran koruyucu film sayesinde telefonunuzun üzerinde gerçekleşebilecek hasarları en aza indirgeyebilirsiniz. Ekran koruyucuların birçok farklı modeli ve özelliği bulunmaktadır. Önemli olan ürününüz için doğru ekran koyucuyu seçebilmektedir. Markası ve modeli fark etmeksizin tüm telefonlarda ekran koruyucunun kullanılması, telefon ömrünün daha uzun olmasına yardımcı olur. Normal darbelere karşı daha dayanıklı olan bir cam türü olan kırılmaz camlar, yüksek sıcaklara ve darbelere karşı özel olarak geliştirilmiştir. Kırılsa bile ne telefona ne de kullanıcıya zarar veren bu ürünler, sert bir yapıdan oluşmaktadır. Cep telefonunuza veya tabletinize ekran koruyucu yapıştırmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat ettiğiniz takdirde, koruyucu filminizi kusursuz ve düzgün şekilde yapıştırabilirsiniz. Ekran koruyucunuzu takmadan önce telefon veya tablet ekranınızı özel olarak geliştirilen mendiller yardımı ile temizlemeniz gerekmektedir. Bu işlem koruyucunun altında herhangi bir toz partikülü kalmasını engellemek amacı için gereklidir. Ekranı iyice ıslak yapıdaki mendille sildikten sonra kuru bir mikrofiber bez yardımı ile kurulamalısınız. Ekran üzerinden hiçbir toz ve partikül kalmadığından emin olduktan sonra ekran koruyucunuzu takma işlemine başlayabilirsiniz. Bazı ekran koruyucu ürünlerinin içerisinden yapışkanlı bir bant çıkabiliyor. Bu bantı ekranınıza yapıştırıp çektiğinizde direkt olan ekran üzerinde yer alan her partikülden arınabilirsiniz. Telefon ve tablet gibi elektronik aletlerin yanı sıra saat camı koruyucu ürünlerini yerleştirmeden de önce ekranın temizlendiğine dikkat etmiş olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yapıştıracağınız ekran koruyucuyu sökmek zorunda kalabilirsiniz. Telefon ekranının her daim ilk günkü gibi temiz kalmasını sağlayan bu ürünler, telefonunuzun hasara açık olan cam bölgesini korumak amacı ile geliştirilmiştir. Ekran koruyucular arasında 9H sertliğe sahip modeller bulunmaktadır. Bu modeldeki filmler, askeri seviyede koruma sağlar. Bunun anlamı en sert kalemle dahi çizilemeyecek seviyeden oluşmasıdır. Farklı dayanıklık eşiklerine sahip olan koruyucular, telefonunuz için üstün koruma sağlamaktadır. Tozsuz ve temiz bir yüzey üzerinde telefonunuzu bezler ile temizledikten sonra ekran koruyucularınızı cihazlarınızın üzerine yerleştirebilirsiniz.

Koruyucu Camın Takılması

Telefon ve benzeri cihazların ekranları kırılganlık oranı yüksek yapıdan oluşmaktadır. Hassas yapılarını film koruyucular ile kolayca koruyabilirsiniz. Temiz bir yüzey üzerinde ekran koruyucunuzu kendiniz yapıştırabilirsiniz. Çeşitli darbelere ve farklı sıcaklıklara karşı dokunmatik ekranınızın korunmasını sağlayan bu ürünler, cihazlarınıza uzun ömürlülük kazandırmaktadır. Telefon ekranını iyice temizlediğinize emin olduktan sonra ekran koruyucunuzu takma işlemine başlayabilirsiniz. Telefon camı koruyucu basit işlemler takip edilerek kolayca uygulanabilmektedir. Koruyucunuzu yerleştirdiğiniz alanı iyice temizlemenin ardından filmin yüzeyini kontrol edin ve doğru noktalardan tuttuğunuza emin olun. Ardından koruyucuyu filtresini çıkarmadan önce ekran üzerine yerleştirerek doğru hizalarda olup olmadığına dikkat edin. Dilerseniz bu aşamada bant yardımı ile sabitlemeler yapabilirsiniz. Ekran koruyucuyu uygulamak basit ama sabır isteyen bir iş olarak karşınıza çıkıyor. Koruyucu cam nasıl takılır sorusunun cevabı oldukça basittir yalnızca biraz dikkat gerektirmektedir. Ekran koruyucuyu uyguladığınız dakikada ürünü tek seferde çekmemeye dikkat etmeniz önem taşıyor. Koruyucu katmanını yavaş yavaş kaldırarak doğru hizada ilerleyip ilerlemediğinizi kontrol edin. Katmanı kaldırırken bir yandan çektiğiniz kadar olan kısmı ekrana uygulamaya devam edin. Dilerseniz bu yapışkanlı kısmı parmağınızı bastırarak ekrana iyice temas edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Aksi takdirde koruyucu tam olarak yapışmaz ve ekranınızda baloncuklar oluşabilir. Biraz zaman alacak bu yapıştırma işleminin ardından ekranda kalan küçük baloncukları bir kart yardımı ile ekran dışına itebilirsiniz. Öncelikle ortada oluşmuş olan balonlardan kurtulun ve kenarlardaki balonları yok edin. Ekran koruyucunun takılma işleminde son nokta üst katmanı sökmektir. Ardından koruyucunuzu kullanmaya başlayabilir ve telefonunuz üzerinde yer alabilecek hasarların engellenmesini sağlayabilirsiniz. Ekran koruyucu değiştirme işlemi esnasında koruyucunuzun tam olarak ekrana yapıştığından emin olmalısınız aksi takdirde koruyucunuz kısa süre içerisinde düşebilir veya baloncuk yapmaya başlayabilir. Farklı cam yapılarından oluşan bu ürünler arasından telefonunuza ve diğer cihazlarınıza uygun olan filmi seçebilir ve ekranlarınız için üstün bir koruma ortamı oluşturabilirsiniz. Böylece hasarları en aza düşürebilir, telefonunuzun ömrünü ise kolayca uzatabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI