MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Konut Sigortası Teminatları Nelerdir?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Konut Sigortası Teminatları Nelerdir?

Yaşam alanlarının korunabilmesi ve daha güvenli bir yaşam için konut sigortası yaptırmak gerekiyor. Konut sigortasının kapsamı yalnızca bina hasarları ile sınırlı kalmıyor, bina içerisinde yer alan tesisat ve özel eşyalar ile doğal afetleri de içeriyor. Konut sigortası sayesinde hırsızlık, yangın, doğal afet, ferdi kaza, araç çarpması, kar ağırlığı ve enkaz kaldırma gibi durumlar söz konusu olduğunda meydana gelebilecek zararlar karşılanabiliyor. Böylece daha az bir maliyetle, çok daha fazla güvenlik sağlanabiliyor. Konut sigortasının kapsamı ise, tüm sigorta şirketleri tarafından ana teminat risklerine bağlı olacak şekilde düzenlenebiliyor. İstenilen teminatlar kapsam içine alınabildiği gibi, risk alanı dışında olduğu düşünülen kar ağırlığı ve su baskını gibi teminatlar da kapsam dışında bırakılabiliyor.

Yangın, su baskını, toprak kayması ve deprem gibi durumlar sonucunda binanın yapısal unsurları doğrudan etkilendiği gibi, bina içerisinde yer alan eşyalar da ciddi zararlar alabiliyor. Bu tür istenmeyen durumlar ile karşılaşıldığında konut sigortası kapsamında korunuyor olmak, geleceğe daha güvenle bakabilmenize yardımcı oluyor. Maddi değeri olan varlıkların teminat kapsamı altına alınabilmesi, değerli eşyalarınızı gönül rahatlığı ile kullanabilmenize veya muhafaza edebilmenize olanak tanıyor. Yıllık olarak ya da daha uzun vadeli planlar ile düzenleyebileceğiniz konut sigortası, uygun bir maliyetle evinizi ve evinizin içendeki değerli eşyaları koruyabilmenizi sağlıyor. Konut sigortasının ana teminatı içinde bulunan yangın sigortası, kolaylıkla ekstra teminatlar ile genişletilebiliyor.

Sigorta firmaları arasında belirli farklılıkların bulunmasına rağmen, ana teminat gurubunda çok fazla değişiklik yer almıyor. Bu nedenle çevresel, iklimsel, jeolojik ve demografik olarak evin bulunduğu konumun iyi analiz edilmesi ve ev sahiplerinin mevcut riskleri doğru bir şekilde tespit ederek teminatları çeşitlendirmesi büyük önem arz ediyor. Örneğin; konutun bulunduğu semtin çevresinde; grev, lokavt ve gösteri gibi olaylar sıklıkla yaşanıyorsa, olası tehlikelere karşı ek teminatlar talep edilerek daha güvenilir bir konut sigortası oluşturulabiliyor. Çevresel risklerin ve doğal afetlerin yanında, gündelik hayatta sıklıkla karşılaşılabilen cam kırılması, elektrik ve su tesisatı arızaları gibi yardım hizmetleri de konut sigortası teminatları içine eklenebiliyor.

Üstelik sigortanızı sigortaladim.com'dan almak artık çok kolay. Poliçe detayları ve diğer konular için 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayarak kapsamlı bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI