MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Kasko Sigortası Yaptırmak İçin Fiyatları Karşılaştırın
05 Ocak 2022 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Kasko Sigortası Yaptırmak İçin Fiyatları Karşılaştırın

Kasko sigortası, araç sahibi olan kişilerin, en genel tabiriyle aracının başına herhangi bir şeyin gelmesi halinde, bu kişilere ödenen tazminat anlamına gelir. Araç sahibi kişilerin aracının başına bir şey geldiğinde, bu tazminatı alabilmesi için kasko sigortası yaptırmış olması gerekmektedir.

Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortası gibi yaptırılması zorunlu olan bir uygulama değildir. Araç sahiplerinin araçlarını güvence altına almak istemeleri halinde kasko sigortası yaptırmaları kendi tercihlerine kalmıştır. Kasko sigortası, aracınız hareket halindeyken ya da dururken bir kazaya maruz kaldığında, aracınız çalındığında, ya da herhangi bir durum nedeniyle aracınıza zarar geldiğinde devreye girer ve amacı bütçenizi koruma altına almaktır. Aracınız ne şekilde zarar görmüş olursa olsun, sizin buna karşılık en az parayı ödemenize ve yahut hiç ödeme yapmamanıza yardımcı olur.

Kasko fiyat alma işlemi, tüm sigorta acentelerinden yapılabilmektedir ve her sigorta acentesinde aynı fiyat verilmemektedir. Fakat genel itibariyle kasko fiyatları birbirine yakındır. Ayrıca kasko fiyatlarını etkileyen bir diğer şey, kasko poliçenizin hazırlanmasıdır. Siz güvence paketinizin içerisine neler girmesi gerektiğine karar verirsiniz ve sigorta acentesi de size buna göre bir fiyat sunar.

2020 Yılı Kasko Sigortası Fiyatları

Kasko fiyatlarının belirlenmesinde rol oynayan bazı faktörler vardır. Bu nedenle kasko fiyatları hakkında kesin bir bilgi verilebiliyor olmasa da ortalama bir fiyat çıkarılabilmektedir. Kasko fiyatları hesaplama işlemi yapılırken baz alınan şeylerden birisi, kasko ürünleridir. Bunun dışında fiyat çıkarılırken şunlara bakılmaktadır;

Aracın yaşı

Aracın kasko geçmişi

Aracın kaza geçmişi

Aracın hangi şehre kayıtlı olduğu

Araç sahibinin kaç yaşında olduğu

Araç sahibinin mesleği ve cinsiyeti

Aracın marka ve modeli

Bu noktalara bakılarak sigorta şirketi araç için bir kasko fiyatı çıkarır. Kasko sigortası yaptırırken bulunulan ile de bakıldığı için, size verilecek olan fiyat ilinize göre de değişecektir. 2020 yılı için kasko fiyatları sorgulama işlemi yapıldığında ve bir ortalama alındığında İstanbul için bu ortalama 3 bin 30 TL civarlarındayken, Ankara için 2 bin 650 TL civarlarındadır. Yine diğer illerlede de bundan farklı sonuçlar elde edilebilmektedir. Kasko bedeli hesaplama işini kendiniz yapmak isterseniz, bunun için hesaplama işlemini yapabileceğiniz bir site bulun. Burada sizden istenen bilgiler TC kimlik numaranız ve araç bilgileriniz olacaktır. Bu bilgileri girdikten sonra size kasko ücretiyle ilgili ortalama bir fiyat çıkarılabilir.

Kasko teklifi almak için bir acenteye gitmeniz halinde de sizden yine, verg kimlik numaranız, TC kimlik numaranız istenir. Aracınızın da ruhsatı ve geçici tescil belgesini yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Aracınız hakkında gerekli bilgilerin görülmesi ile birlikte, size en uygun teklif yapılır.

Kasko değer listesini kullanarak da araç kasko fiyatı sorgulama işlemini yapabilirsiniz. birçok sigorta şirketi de kasko poliçelerini bu listeye bakarak düzenliyor. Kasko değer listesi, Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketler Birliği tarafından her ay düzenli olarak yenilenir. Bu listede kasko poliçelerine yer alacak araçların marka ve modelleri yer almaktadır. Buna bağlı olarak bir fiyat çıkarılabilmektedir. Kasko değer listesine bakarak siz de sigorta şirketine gitmeden ortalama bir fiyat çıkarabilirsiniz.

Kasko Sigortasını Kapsayan Durumlar ve Kasko Sigortası Türleri

Kasko sigortasından yararlanaileceğiniz durumlar; aracınızın park halinde ya da hareket halinde başka bir araca çarpması, aracınıza kötü niyetli kişilerin zarar vermesi ya da aracın yanlışlıkla hasara uğraması, herhangi bir nedenle aracın yanması, aracın çalınması ya da çalınmaya çalışılırken araca zarar verilmesi gibi durumlarda kasko sigortası devreye girer.

Kasko sigortası yaptırırken karşınıza çıkabilecek şeylerden birisi, kasko türleri olacaktır. Kasko fiyat listesi,  kaskonun türüne bakarak da belirlenmektedir. Kasko türleri 4 başlığa ayrılır. Bunlar; dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kaskodur.

Dar Kasko: Bu kasko türünde ana kaskonun bir kısmını içeren teminatlar bulunmaktadır. Mini bir paket olarak değerlendirildiğinde, fiyat olarak da diğerlerinden daha uygun olacaktır.

Kasko: Bu türde de kasko sigortasının genel şartlarında yer alan tüm teminatlar bulunmaktadır.

Genişletişmiş Kasko: Kasko sigortasının teminatında yer alan tüm durumları kapsar. Kaskodan ayıran şey ise bazı ek riskleri de kapsıyor olmasıdır. Bu nedenle fiyat da burada biraz daha artış gösterir.

Tam Kasko: Son olarak tam kaskodan da söz etmek gerekirse, kasko sigortasındaki ana teminat grubunun tamamını ve bunun yanında diğer tüm ek riskleri kapsamaktadır. Bu nedenle en kapsamlı ve en koruyucu kasko türünün bu olduğu söylenebilir.

Kasko ne kadar öderim diye merak eden birisinin, öncelikle bu kasko türlerinden hangisini seçmek istediğini de bilmesi gerekir. Yukarıdaki bilgiler de göz önünde bulundurulduğu zaman, net bir kasko ücreti bilgisi verilemese de tüm bu bilgilerin ışığında ortalama bir fiyat çıkarılabilmektedir. Bu noktada kasko sigrotası yaptırılmak istenen şirketin de etkisi vardır. Şirketler de kendi içlerinde ortak bir fiyat vermez ve bu nedenle her şirketten aynı kasko sigortası ücreti alınmaz. Herhangi bir sigorta acentesine gitmeden kasko ne kadar diye küçük bir araştırma yapmanız halinde konuya dair kafanızdaki soru işaretlerini giderebilecek bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca kasko sigortasını düzenli olarak yaptırmanız halinde, yıldan yıla hasar indirimi de uygulanmaya başlanır.

İLGİLİ BLOG YAZILARI