MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
İç ve Dış Cephe Nasıl Boyanır?
18 Ocak 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

İç ve Dış Cephe Nasıl Boyanır?

Evin hem dışını hem de içini yeniden boyamak, dönemsel olarak yapılması gereken bakım türlerinden biridir. Evlere yeni bir kimlik kazandırmak, görünümü iyileştirmek cephe boyama işlemleriyle gerçekleştirilir. Boya yapmak canlandırıcı bir değişiklik yapmanın hızlı ve kolay bir yolu olsa da gerekli hazırlıkları tamamlamak ve eksiklikleri tam anlamıyla gidermek şarttır. Dış ve iç cephe boyama nasıl yapılır soruları için detaylı cevapları açıklayalım.

Cephe Boyama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç ve dış cephe boyama yapmak için evinizin renk düzeni hakkında stratejik düşünün. Örneğin, karanlık duvarlarınız varsa, daha aydınlık renkler seçmelisiniz. Dış cephe boyası yaparken, boyanın hızlı bir şekilde soyulup çatlayabileceğini unutmayın. Metal yüzeylerde normal ev boyası kullanmaktan kaçının. Önce metal bir astar kullanın. Evinizin duvarlarını ve alçak alanlarını kendiniz boyayarak tasarruf edebilirsiniz ve daha sonra yüksek noktalar için bir boyacıdan destek alabilirsiniz. Bir araba yolunu veya ön yolu boyamak isterseniz; kaldırımlar için özel olarak üretilen boyalardan kullanın. Duvarlar için bir püskürtme tabancası kullanmak işi kolaylaştırır, ancak bu aracın kaliteli bir ürün olmasına dikkat edin. Daha ucuz modeller, daha çok boya harcamanıza yol açar.

İç cephe boyama yaparken parlaklığın önemli olduğunu hatırlayın. Duvarlarınızdaki parlaklık kolayca kayboluyorsa saten veya parlak boya türlerini tercih edin. Yüksek trafik alan odalardaki duvarlar, dokunmadan dolayı daha çok kirlenir ve parlaklıklarını yitirir. Bu nedenle saten ve parlak boya türlerini kullanmak en iyisidir. Ev içine boya yapacaksanız cesur renklerden korkmanıza gerek yok. Bir odaya derinlik ve doku katan renkler seçebilirsiniz. Renklerin psikolojiye olan etkilerini araştırarak, ailenize ve kendinize uygun olan bir rengi seçin. Bir rengin duvarınızda ne kadar iyi veya kötü duracağını analiz etmek için öncelikle örnekleri inceleyin. Bunun için numuneler satın alabilir ve test yapabilirsiniz. Hem iç hem de dış boya için matematik yapmanız gerekir. Boyayacağınız toplam alanı hesaplayın ve bu hesaba uygun olan miktarda boya satın alın. Daha sonra olası onarım çalışmaları için kenarda biraz boya kalmasının iyi olacağını bilin. Bu nedenle ihtiyacınızdan biraz daha fazla miktarda boya satın alın.

İç Cephenin Boyanması

İç cephe boya kartelası kullanıp, odanız için en uygun olan renge karar verdikten sonra boya satın alma işlemi yapmalısınız. Başarılı bir iç cephe boyamanın gerçekleşmesi, boya yapacağınız yüzeyi düzgün bir şekilde hazırlamanızla başlar. Bu, her deliği, çentiği ve yüzey kusurunu kazımak, zımparalamak, yamalamak ve doldurmanız anlamına gelir. Tüm bunlar boya yapmanın eğlenceli değil ama önemli bir kısmıdır. Çünkü hiçbir boya, maliyeti, rengi, kalınlığı veya markası fark etmeksizin, çatlamış ve hasar görmüş hiçbir yüzeyi gizleyemez. Onarma işleminden sonra astarlama yapmalısınız. Ancak öncesinde zemine ve mobilyaların üzerine koruyucu bir örtü serip, boyanın eşyalara ve diğer yerlere zarar vermesini engelleyin. Lekelerin ortaya çıkmasını ve boyanın yapışmasını, astarlama ile önlersiniz. Profesyonel boyacıların birçoğu, astarın içine az miktarda son kat boya karıştırarak astarı, hedeflenen renge doğru yönlendirir. Bu durum, son katın astarlanmış yüzeyi tamamen gizleme yeteneğini büyük ölçüde artırır. Bununla uğraşmak istemiyorsanız, direkt olarak boya karıştırılmış astar alabilirsiniz.

İç cephe boya astarı işleminin tamamlanmasından sonra boyama işlemine başlayabilirsiniz. İlk önce kesme ismi verilen köşe ve kenar alanlarının boyanma işlemini tamamlayın, bu alanları bir el fırçasıyla boyayın. Çünkü ruloyla köşe kısımlara ulaşmanız mümkün değildir. Ruloyla daha büyük alanları boyadıktan sonra kesme yapmaya kalkışırsanız, düzensiz çizgiler oluşturabilirsiniz. Bir rulo ile duvarları boyamak işinizi kolaylaştırır. Hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Uzun saplı boya rulosu kullanmıyorsanız, merdivenden destek almalısınız. Odanın her bir duvarını ruloyla iyice boyadıktan sonra iç cephe boyanması tamamlanmış olacaktır.

Dış Cephenin Boyanması

Dış cephe boyama nasıl yapılır anlatalım. İlk olarak zor gibi görünen saçak altlarından boyama yapmaya başlayın. Boyama yapmanın kolay olduğu yerler, en çok görünen kısımlardır. İşe zor kısımdan başlarsanız, diğer alanları boyamanız daha kolay olur ve işiniz uzun sürede tamamlanır. Dış cephe boya astarı yaptıktan sonra zor alanları boyayıp, ardından en çok görünen düz alanları boyamalısınız. Özel olarak üretilen dış cephe boya çeşitleri işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Dış cephelerin boyanmasında genellikle düz ve saten boyalar tercih edilir. Saten boyalar hafif parlaktır ve bu nedenle kolayca temizlenebilir. Düz boyalar ise daha kolay bir şekilde kurur. Zor alanların boyanmasını tamamlayıp, geniş alanları boyamaya başladıktan sonra yukarı aşağı doğru ruloyu hareket ettirip tüm alanların renk değişimini gerçekleştirin. Artık piyasada bulunan ve boyama işlemini daha pratik hale dönüştüren boya püskürtme makineleriyle de bu işlemi tamamlamanız mümkündür. Evin dış cephesinin her bir alanını boyadıktan sonra kuruması için beklemeye başlayabilirsiniz. Bir fırçayı boyaya batırmadan ve bu işleme başlamadan evvel, evinizi iyice hazırladığınızdan emin olun. Yanlış mevsimde dış boyama yapmamalısınız. Bunun için boya öncesinde hava durumunu kontrol edin. Boya yapmayı tamamlasanız bile kuruması için de belirli bir süre zamana ihtiyacınız vardır. Bu nedenle doğru mevsimde ve hava koşullarında boya yapmalısınız. Dış cephelerin boyasını satın alırken kaliteli bir marka tercih etmelisiniz. Daha kaliteli boya, yıllar boyunca daha az boyama yapacağınız anlamına gelir. Boya teknolojisi, son yıllarda çok gelişmiştir, ancak yine de bilinen bir markanın ürünlerini satın almanız uzun vadede avantaj sağlamaktadır.

Boyama Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Boyama işlemi bittikten sonra boyanın kurumasını bekleyin. Her bir alanda boyanın kuruma süresi farklılık gösterir. Bu süre, boyanın markasına göre değişmektedir. Ayrıca iç ve dış cephe boya özellikleri farklı olabileceği için aynı şekilde iç ve dış cephe boyasının da kuruma zamanı değişmektedir. Boyama sonrasında uzun süre boyunca iç ve dış cephenin bakımlı olması için bazı önlemler alınmalıdır. Özellikle dış cephede bir süre sonra kir ve izler oluşabilir. Basınçlı bir yıkayıcı ile düzenli olarak duvarlar yıkanmalıdır. İlk boya işleminden yaklaşık 3-4 yıl sonra basınçlı bir şekilde yıkama işlemi yapılmalıdır. Boya, koruyucu bir işlev görür ve çürümeyi yavaşlatır. Bu nedenle, evin dış cephesinde ahşap malzeme varsa mutlaka boyanmalıdır. Evin dışında küf oluşumunu önlemek için hızlı hareket etmek önemlidir. Aksi halde küfler hızlı bir şekilde yayılabilir. Bu alanlar küf önleyici boya kullanılarak boyanmalıdır. Dış boyayı korumak için düzenli olarak boya yapılması gerekir. Evin dış malzemesi, boyanın sıklığını belirler. Örneğin ahşap olan bir dış cephe, daha sık şekilde boyanmalıdır. Genellikle ev sahipleri her altı ila on yıl arasında evlerinin dış alanlarını boyamaktadır. Bununla birlikte iç cephelerin boyanma sıklığı farklıdır. Evler mümkün olduğunca her yıl boyanmalıdır. Çünkü iç mekanların daha iyi durumda kalması önemlidir. Boya yaptıktan bir süre sonra duvarların solmasını önlemek adına yapılması gereken ilk işlem, güneş ışınlarının duvara ulaşmasını önlemek için kalın perdeler ve gölgelikler kullanmaktır. Işığı kapatmak istemiyorsanız, UV koruyucu paneller kullanmalısınız. İç mekânda lekeler fark ettiğiniz zaman, hemen onlarla baş etmeli ve silme işlemi yapmalısınız. Bu sırada duvara ve boyaya zarar vermemek için özel temizleyicilerden yararlanabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI