28 Aralık 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

Hava Kirliliğini Önlemek Adına Alınabilecek 3 Günlük Önlem

Hava kirliliği, tüm canlı yaşamını olumsuz etkileyen bir kirlilik türüdür. Yabancı maddelerin olağanın üzerinde havaya karışması kirliliği başlatır. Zararlı maddelerin ne kadar yoğun olduğu, ne kadar uzun süre havada kaldığı, ne kadar yayıldığı gibi unsurlar hava kirliliğinin boyutları hakkında fikir verir. Hava kirliliği nedenleri arasında insan aktivitelerinin büyük bir yeri vardır. Hava kirliliğini önlemek için neler yapmalıyız sorusu sorulduğunda genellikle büyük çaplı, devletler ve kurumlar bazında alınması gereken tedbirler akla gelir. Buna karşın insanların günlük hayatlarında yapacağı ufak değişiklikler de hava kirliliğini önlemek adına faydalı olabilir. Zira insanların bireysel yaşamında sahip olduğu alışkanlıklar da Yapılabilecekler konusundaki bireysel çapta farkındalıklar her türlü kirliliğin önlenmesi adına yararlıdır. İşte, hava kirliliğini önlemek için kendi hayatınıza ekleyebileceğiniz 3 önlem!

Toplu Taşımaya Şans Verin

Toplu taşıma genel olarak şahsi aracı olmayan tarafından kullanılan bir alternatif olarak görülmektedir. Son derece yanlış olan bu düşünce şehir yaşamının bu denli yorucu olmasının da temel nedenlerinden de biri budur. İnsanlar kendi arabalarını yalnızca gerekli olduğu zamanlarda kullansalar ve günlük mesafeler için toplu taşımaya yönelseler şehir içindeki trafik çok daha hafif olabilir. Böylece şehir içinde ulaşıma ayrılan ücret de azalır. Ayrıca yoğun trafiğin olmaması zamandan tasarruf edilmesi adına da büyük bir avantajdır. Motorlu taşıtlardan çıkan gazlar, hava kirliliğine neden olan gazlar arasında yer alır ve havayı ciddi anlamda kirletmektedir. Milyonlarca motorlu aracın bulunduğu dünyada, herkesin her gün kendi aracıyla ulaşım sağlaması ciddi bir felakete yol açabilir. Siz de şahsi aracınızı kullanmayı tercih ediyorsanız bu noktada değişiklik yapmak doğa için iyi bir tercih olabilir. Gerekmedikçe şahsi arabaları kullanmamak ve toplu taşımayı tercih etmek bir alışkanlığa dönüştüğünde şehri ciddi anlamda ileri taşıyabilir. Trafik sorunları olmayan bir şehir her zaman diğerlerinden daha huzurlu olacaktır. Üstelik trafikteki araç sayısının azalması şehrin havasını olumlu anlamda etkiler. Daha temiz bir hava kısa vadede kendini hissettirir. Uzun vadede ise canlı yaşamına sunduğu olumlu etkileri nedeniyle daha yaşanılabilir bir hayat sunar. Siz de hayatınızda hava kirliliğini önleyecek bir değişiklik yapmak istiyorsanız, kendinizi ve çevrenizdekileri toplu taşıma konusunda harekete geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra toplu taşımanın bir seçenek olmadığı zamanlarda olabildiğince farklı araçlar kullanmamak da faydalı olacaktır. Örneğin iş arkadaşınızla yakın yerlerde oturuyorsanız ve toplu taşıma size uygun değilse aynı aracı paylaşabilirsiniz.

Isı Yalıtımını ve Yakıt Seçimini Unutmayın

Isınma insanların temel ihtiyaçlarından biri olmasına rağmen hava kirliliğinin temel nedenlerinden biri de ısınmadır. Bu nedenle ısınmada ihtiyaçları aşırı tüketimden uzak ve kontrollü bir şekilde karşılamanın çeşitli yolları bulunmuştur. Siz de bu tarz önlemleri alarak ısınmadan kaynaklı hava kirliliğinin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz. Alabileceğiniz önlemlerin ilki yakıt konusunda. Eğer kullanacağınız yakıtı kendiniz seçebildiğiniz bir konumdaysanız kaliteli ve doğaya daha az zarar veren yakıtları tercih etmelisiniz. Bir diğer nokta ise ısınma için ne kadar harcama yaptığınız. Isınma için tasarrufta bulunmak yalnızca faturanıza değil dünyaya da olumlu bir şekilde yansır. Bu nedenle gereksiz tüketimden kaçınmak yararlı olacaktır. Yoğuşmalı kombi gibi enerji tasarrufu sağlayan cihazlar bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca iyi bir ısı yalıtımı da enerji tüketiminizi ciddi anlamda düşürecektir. Böylece hem daha sıcak hem daha az harcama yaptığınız bir kış geçirebilirsiniz. Hava kirliliğini önlemeye olan katkınız da aynı oranda artar.

Hava kirliliği önlemleri içerisinde yer alan enerji tasarrufu yöntemlerinden biri de cihazların bakımıdır. Bakımı yapılmamış ürünler genelde daha çok enerji harcar. Bu durum gerek maddi açıdan gerek çevreye zararı açısından dezavantaj yaratır. Dolayısıyla cihazların bakımını aksatmamak oldukça önemli. Ayrıca pencerelerin ve kapıların çok hava almaması da önemli. Evin havalandırmasında hangi saati seçtiğiniz tasarruf açısından fark yaratacaktır. Öğlen saatlerinde hava daha sıcak olduğu için bu vakitlerde havalandırma yapabilirsiniz.

Yakmayı Bırakın

Hava kirliliğini tetikleyen etmenler arasında çöp olarak görülen şeyleri yakmak oldukça sık yapılan bir hata. Bu tarz yakma eylemleri salınan gazlar nedeniyle hava kirliliğine büyük bir katkıda bulunuyor.  Birikmiş çöpleri ortadan kaldırmak adına yakarak hızlı bir biçimde kurtulmak avantajlı görünse de zararları çok daha fazla. Özellikle de plastik gibi ağır ürünler yakıldığı takdirde ciddi bir zarar meydana getiriyor. Sadece havaya değil, çöplerin ateşe verildiği toprak da büyük bir hasar alır. Bu nedenle elinizdeki çöpleri yakmak yerine geri dönüşüme vermek çok daha faydalı olacaktır. Böylece hava kirliliğini önlemek adına bir adım attığınız gibi geri dönüşüme de katkı sağlamış olursunuz. Yakılan kamp ateşleri, sobalar ve şömineler de özellikle kalitesiz kömürler kullanıldığında çevreye çok zarar vermektedir. Bunlardan herhangi birini kullanmak mecburiyetindeyseniz en azından daha çevre dostu ürünleri tercih etmek doğaya sunacağınız katkının bir parçası olabilir. Hava kirliliği için alınacak önlemler arasında tarımla uğraşanları ilgilendiren bir nokta da bulunuyor. Uzun yıllardır tarımda kullanılan bir yöntem olan anız yakma birçok açıdan zararlı bir eylemdir. Kalan artıkları temizlemekle uğraşmaktansa tüm bitki artıkları yakmak başta uğraşsız bir yöntem gibi görülebilir. Buna karşın toprağın verimini ciddi ölçüde düşürdüğünü gözden kaçırmamak gerekiyor. Bununla birlikte anız yakmak, daha büyük yangınlara yol açabileceği gibi hava kirliliğine de etki ediyor. Anız yakma yerine alternatif ve daha sağlıklı yöntemler kullanmak hem doğayı korumaya hem de verimi arttırmaya yardımcı olacaktır.

İLGİLİ BLOG YAZILARI