18 Ekim 2021 / Pazartesi Sigortaladım Editörü

Daha Yeşil Bir Çevre İçin İlk Adım: Evsel Atıklar Nasıl Azaltılır?

Günümüzde nüfusun artması ile birlikte pek çok şey değişiklik göstermektedir. Ev üzerinde eşsiz kullanım alanları oluşturan belirli ürünler sonucunda birçok ürün, evsel atık oluşmasına sebep olmaktadır. Evsel atıkların her kullanıcılar hem de çevre olarak pek çok zararı olmakla birlikte ev tüketimi için alınan gıdalar üzerinde de oldukça büyük etki sağlamaktadır. Kullanım amacıyla tercih edilen gıdaların evsel atık kutusu ile depolanması gerekmektedir. Uzun bir süre zarfında plastik, kağıt, cam ve diğer materyaller ile sağlanması sağlık açısından risk taşımaktadır. Evsel atık biriktirme kabı ile kolaylık sağlanmaktadır. Bu riskin anlık olarak değil zamanla insan vücudu üzerinde oluşan olumsuz etkileri ile karşılaşılmaktadır. Bununla birlikte belirli tüketiciler ve çöpler sebebi ile çevresel kirlilik oluşmasına da sebebiyet vermektedir.

Evsel Atık Nedir?

Evsel atık hakkında bilgi, günümüzde geniş kullanım alanlarına sahip pek çok ürün modeli ile karşımıza çıkmaktadır. Tüketim, temizlik ve buna benzer birçok alışveriş sırasında aldığımız ürünler ile evsel atık oluşmaktadır. Hammaddesine bağlı olarak değişiklik gösteren ürünler, pek çok farklı çeşidi ile dikkat çekmektedir. Cam, plastik, kağıt, metal gibi atıklar, günlük yaşam içinde sıklıkla kullanım sağladığımız malzemeler ile elimizin altında bulunmaktadır.

Günümüzde evsel atıkların farklı işlevler ile dönüştürülerek kullanım sağladığı pek çok alan bulunmaktadır. Evsel atıkların sınıflandırılması farklı enerjiler sağlaması ile hem atıklar değerlendirilir hem de enerji üretimi oluşturulur. Bununla birlikte farklı bir potansiyel oluşturularak yeni kullanım alanları sağlanmaktadır. Evsel atıklar günden güne artış göstermekte olup olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Belediye tarafından toplanan bu atıklar, endüstri ve enerji alanında üretim imkanı sunmaktadır. Atıkların dönüştürülmesi ile birlikte olumlu sonuçlar sağlanırken bunun yanı sıra evsel atıklar, çevre kirliliği ve görüntü kirliliğine sebep olmaktadır. Evsel atık örnekleri şöyledir;

Evsel Atıkların Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir?

Evsel atıklar sebebi ile günden günde çevre kirliliği artış göstermektedir. Çevre kirliliği ile birlikte pek çok alanda hijyen ve temizlik azalmakta bununla birlikte yinelenen durumlar ile karşılaşılmaktadır. İnsanların bahanelerin ardına sığınması ve hijyenin az olması sebebi ile tek kullanımlık ve ambalajlı ürünleri tercih etmesi yine çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Bir döngü içinde sürekli tekrarlanan bu durum günümüzde oldukça sık rastlanan sorunlar arasında yer almaktadır. Genel olarak tek kullanımlı ve pratik kullanım sağlayan ürünlerin kolayca ortadan kaybolmaması durumunda evsel atıkların depolanması ortaya çıkmaktadır. Bu evsel atıkların kolayca yok edilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Yok edilemeyen ürün ve ambalajlar, çevreyi olumsuz yönde etkilemekte bununla birlikte belirli hastalıklara sebep olmaktadır.

Atıklar zamanla yağışlar ve diğer hava koşulları sebebi ile deniz, göl ve nehirlere inerek su yapısını bozmaktadır. Bunların yanı sıra günlük yaşam üzerinde uzun süre bekleyen ve kimyasal yapısı bozulan atıkların farklı mikrobik özelliklerinin ortaya çıktığı görülmektedir. Plastik şişeler, petler ve tek kullanımlık pillerin toprağa karışarak kimyasal dengeyi bozması ile toprak üzerinde yetişen canlılara olumsuz etki oluşturmaktadır. Evsel katı atık maddeler atıklar arasında yer alanların yanı sıra sıvı olan kızartma yağları da oldukça çevre kirliliği oluşturmaktadır. Toprağa ve kanalizasyon sularına karışan yağlar bu alanlarda yaşam süren canlıların hayatına zarar vermekte bununla birlikte kötü kokuların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Ömrü tükenen lastikler,cep telefonu bataryaları ve hurda plastik atıklar ekolojik dengeyi bozmaktadır.

Evsel Atıklar Dönüştürülebilir mi?

Gelişen ve değişen dünya düzeni ile birlikte oldukça sık rastlanan evsel atıklar, pek çok farklı yerde karşımıza çıkmaktadır. Yaşanan dönem ve zaman ile birlikte belirli koşullar bunu gerektiriyor olsa da aslında evsel atıkların kullanımını azaltmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Çok fazla kullanım sağlayan evsel atıklar dönüştürülebilir mi? sorusuna bir bakalım. Pek çok farklı evsel atıklar ve geri dönüşüm projesi ortaya çıkmaktadır. Cam, plastik, kağıt ve metal olarak pek çok farklı materyal ile çıkan atıkların, belediyelerin yaptığı çalışmalar eşliğinde dönüştürülmesi olağandır. Dönüştürülen bu atıklar ile elektrik enerjisi üretilmektedir. Birbirinden farklı projeler eşliğinde pek çok alanda atık toplama işlemi başlatmakta bununla birlikte çevre kirliliği önlenirse insan sağlığı açısından tedbir alınmaktadır.

Evsel atıkların azaltılması günümüzde oluşan bazı hastalıkları azalması ve insan sağlığı açısından ortaya çıkan risklerin en aza indirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Atıkların doğaya zarar vermemesi açısından geri dönüştürme projeleri ile dikkat çekmektedir. Geri dönüştürülmesi mümkün olan evsel atık geri dönüşüm projeleri ile plastik, metal, cam, kağıt, yağ ve diğer organik atıklar olmakla beraber pek çok atığın aslında dönüştürüldüğüne rastlanmaktadır. Farklı kimyasal yapılar ile havanın buluşması bununla birlikte zamanla havada bulunan gazlar sayesinde kimyasal yapısının ayrışması ile zararlı maddeler insanların soluduğu havaya karışmaktadır. Evsel atıkların doğada kalması ile birlikte hava, çevre, görüntü, su kirliliği ortaya çıkarken aynı zamanda farklı kimyasal yapı ile birlikte yangın ve benzer durumlar ile karşılaşılmaktadır. Günümüz sorunu olan küresel ısınma konusunda da oldukça büyük zarar oluşturmaktadır.

 1. Peçete, yemek artıkları, konserve kutuları
 2. Market poşetleri ve diğer naylon poşetler
 3. Plastik ve cam şişeler
 4. Kağıt, dosya atıkları
 5. Dergi, gazete, not kağıtları
 6. Tuvalet kağıtları ve kağıt havlular
 7. Plastik atıklar
 8. Sebze meyve atıkları
 9. Yiyecek ambalajları
 10. Karton kutular
 11. Tek kullanımlık ürünler
 12. Tek kullanımlık piller

İLGİLİ BLOG YAZILARI