MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Ev Tadilatını Kolaylaştırmanın Yolları
26 Mayıs 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Ev Tadilatını Kolaylaştırmanın Yolları

Son yıllarda özellikle konutlarda bir dönüşüm yaşanmaktadır. Yeni trendler etrafında şekillenen ev mimarisi çeşitli tadilat yöntemleri ile değiştirilmektedir. Bu tadilatlar ile çok basit yapıdaki dairelerin iç mimarisi dahi daha modern bir görünüme kavuşarak adeta baştan yaratılıyor. Yenilenen yapısı sayesinde baştan yaratılan bu evler hem daha kaliteli hem de çok daha kullanışlı hallere bürünüyor. Çoğunlukla bu radikal değişimler ev tadilatı yapılırken komple halledilmeye çalışır. Sonuçta sonrasında bir temizlik işlemi gerekecek ve belki de belirli günler burası kullanılamayacak o sebeple toplu şekilde yaptırmaya yönelim vardır. Bu sebeple tadilata başlanmadan önce nerelerde değişiklik yapılmak isteniyor ve bu değişim ne yönde yapılmak isteniyor bunlar belirlenmeli. Bunun yanı sıra aksayan bir sitem ya da bozulan bir yapıyı tadilat ettirmeyi de ihmal etmemek gerekir. Aksi takdirde onca uğraş boşa gidebilir. Evde tadilat nasıl yapılır? sorusunun ise adımları bulunmaktadır.

Tadilat Alanının Doğru Ölçülmesi

Tadilat yapılacak olan bölge belirlendikten sonra burası üzerine yoğunlaşmak gerekir. Bu alanın doğru planlama ile dönüştürülmesi doğru malzemeler kullanılarak tadilatının yapılması gerekir. O yüzden önce plan oluşturulmalı ki yanlış sonuçlar doğurmasın. Mutlaka evdeki tadilata ihtiyaç duyulan tüm alanlar belirlenerek işe başlanmalıdır. İşe öncelikle tadilat yapılacak alanın ölçülerini almakla başlanabilir. Bu bölgeyi her açıdan ölçerek bunlar not alınmalı. Gerekirse alanın bir krokisi çizilerek bu ölçüler bu kroki üzerine işlenmeli. Bu sayede karışıklık önlenmiş olur. Burada tadilat yapılan alan son derece önem arz etmektedir. Örneğin tadilatın ana alanı mutfak ise buradaki su tesisatına, doğal gaz tesisatına ve tabi ki elektrik tesisatına dikkat edilmelidir. Mutfak içerisindeki dolaplar ve tezgâh gibi ana bölgelerde ölçüm sırasında dikkat edilecek yerlerdir. Eğer tadilat dolapların değişmesi üzerine ise ya da boş bir duvara dolap yapılması üzerine ise ölçmek çok daha kolay iken dolaplı bir alana ekleme yapmak daha zor bir adımdır. Yapılacak yeni dolap ya da raf ölçülen alana göre yapıldığı için burada ölçüyü doğru almak son derece önemlidir. Aksi takdirde farklılığı belli olacak ve göze hitap etmeyecektir. Bu sebeple derinlikler, uzunluklar ve tabi ki yükseklikler dikkatlice ölçülmelidir. Tavan mesafesi yine önemli detaylardır. Doğru ölçüm için yer 0 cm den başlatılarak ölçülmelidir. Buraya yeni bir tezgâh eklenecekse yine ölçüm dikkatlice yapılmalı ki tezgâh doğru ölçülerde kesilsin. Yapılacak ev tadilatı banyo alanındaysa iş biraz daha uğraştırıcı olabilir. Bu tadilatlarda en zor görünen yerler banyolardır. Öncelikle tabi ki tüm tesisat ve sistemlere dikkat edilmeli herhangi bir kaza yaşanmaması açısından. Banyoda yapılacak ölçü işleminin hassas ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Buraya monte edilecek malzemelerin doğru yerleşimi için bu ölçüler belirleyici olacaktır.  Banyo dolu iken ölçü almak çok daha zordur. Bilhassa klozet ve lavabo gibi alanlar yuvarlak kesimli bölgeler olduğu için bu alanların ölçümü daha zordur.

Tadilat Uygulamasında Kullanılacak Malzemelerin Belirlenmesi

Tadilatın yapılacağı alanın belirlenmesinin ardından dikkat edilecek bir başka husus ise burada kullanılacak malzemelerdir. Bu noktada en uygun malzemeler seçilmeli ki sonrasında tekrar bir onarım işlemine gerek olmasın. O sebeple tadilatın yapılacağı alanın iyi tespit edilmesi ve bu işlemlerden sonra nasıl yapılacağının planlanması gerekir. Daha sonra ise burada kullanılacak malzemeler belirlenir. Kullanılacak olan malzemeler kâğıda dökülerek adım adım ilerlenmelidir. Ev tadilat listesi oluşturulurken buraya kullanılacak malzemelerde eklenmelidir. Fiyat ve kalitesi karşılaştırması yaparak malzemelere karar verilebilir. Hem uygun fiyatlı hem de yüksek performanslı malzemeler seçmek en doğru karardır. Seçilecek malzemelerin tadilatın yapılacağı alan için uygun olup olmadığı iyice araştırılmalı. Banyoda su tesisatındaki bir tadilat işlemi için gerekli olacak boruların ölçüsüne dikkat edilmeli. Aksi takdirde tamirat ya da tadilat işi tamamlanamaz. Bunların sonrasında boya işlemi yapılacak yer içinde seçimler son derece önem arz etmektedir. Örneğin karanlık bir alanı boyarken açık renkli boyalar seçmek alanı daha aydınlık gösterebilir.

Ev boya tadilat sonrası özellikle dokunun bozulması sonrası tekrarlanmak zorunda kalınıyor. Bu sebeple eski duvar renginin aynısı boyanmalıdır ki farklı renk tonları oluşmasın. Boyalar yapılırken renk tonu ve markası not etmek sonraki işlemler için kolaylaştırıcı olur. Aynı zannedilse bile farklı tonlardaki boyalarla duvarın boyanması dalgalı ve göze kötü görünen bir görüntüye sebep olur. Bu nedenle boya alınırken fazladan almak çok daha doğru bir adım olacaktır. Tadilat sonrasında da buradan artan boyalar kullanılabilir. Ufak tefek tadilatlar sonrası bu boyalar ile alan kapatılabilir. Boya seçimi yapılırken modern renkler ve desenler tercih edilirse uzun yıllar bunlar kullanılabilir. Renk seçimi ev halkının psikolojisini ve hayatını son derece etkileyen hususlardır. Bu nedenle enerji verecek mutluluk hissettirecek renklerin seçilmesi ev içerisinde mutlu bir yaşantının etkileyicisi olacaktır. Ev sakinlerinin psikolojisini etkileyecek olan bu renkler ile evin dekoru aynı doğrultuda olmaktadır. Duvarların rengi hem mobilya hem de her türlü aksesuar seçimi için temel oluşturmaktadır. Bu nedenle çoğu renk ile uyumlu tonların seçilmesi avantaj sağlar.

Uygulama Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm bu tadilat işlemlerinin ardından buradaki tadilatın uygulanma şekli ön plana çıkmaktadır. Tadilatın uygulanacağı alan seçildi, en uygun malzemeler tercih edildi ve sonrasında en can alıcı noktalardan biri olan uygulama adımına geliyor sıra. Tadilat nasıl yapılır denildiğinde akla en son gelen ve çokta önemsenmeyen uygulama aşaması nasıl olsa malzemelerde basitçe yapılır diye düşünülüyor. Ancak tam aksine bu tadilatın uygulanma aşaması son derece önemlidir. Çünkü herhangi bir şekilde yanlış biçimlerde yapılan bir uygulama sonucu hem emek hem de malzemeler boşa gitmiş olur. Gerek oluşturulan plan gerekse malzemelere verilen para bu uygulamalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple tadilatın son aşamalarından olan uygulama aşaması görünümün ilk noktasıdır. Yapılacak olan tüm planın gözler önüne serileceği uygulama aşaması dikkat gerektirir. Burada uygulamaya başlamadan önce oda içersindeki eşyalar koruma altına alınmalı. Oda içerisinde var olan mobilyalar ve çeşitli eşyalar odadan çıkarılmayacaksa üstü iyice örtülmeli. Özellikle de boya işlemlerinde bunlara dikkat edilmesi. Aksi takdirde mobilyalar zarar görebilir ve deforme olabilir. Banyo gibi alanlardan yapılacak boya işlemlerinde ise evye gibi alanlar korunmalı. Tüm bu işlemlerin ardından yapılacak olan temizlik ise en sona bırakılmalı. Tadilat sonrası ev temizliği en son yapılamalı ki tadilat sırasında yapılması gerekecek başka işlemlerde ev tekrardan kirlenebilir. Bu sebeplerden ötürü sona bırakılmalı ki defalarca temizlik yapılması gerekmesin. Tadilat süresince bu kirlilik ve dağınıklık göze batsa bile bir müddet bu durum görmezden gelinebilir. Tüm bu yorucu işlemlerin arasında defalarca temizlik yapılması ekstra yorgunluğa sebep olabilir. Tadilatın tamamen sona ermesi ile derinlemesine temizlik yapmak çok daha sağlıklı bir iş olur. Titizlikle yapılacak olan bu temizlik ile evler yenilecek ve bambaşka görünümlere kavuşacak. Burada süpürge gibi küçük ev aletlerinin kullanımı temizliği kolaylaştırır. İşe başlamadan önce gereksiz olan kutu ve çeşitli malzemeler çöpe atılmalı ki yeterince alan açılsın.

İLGİLİ BLOG YAZILARI