MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Karşılaşabileceğiniz Ev Kazaları ve Korunma Yöntemleri
26 Mayıs 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Karşılaşabileceğiniz Ev Kazaları ve Korunma Yöntemleri

Evler, kazaların meydana gelme olasılığı en yüksek olan yerlerdir. Herkes evdeki tehlikenin farkında olmalı ve gerekli tedbirleri almalıdır. Böylece kazalardan kaçınmak daha kolay olacaktır. Aile üyelerinin sağlığı ve güvenliği için kazalardan korunma amaçlı yöntemler bulunmaktadır. Bununla birlikte olası bir kaza halinde ilk yardımın yapılması da büyük önem arz etmektedir. Ev kazaları nelerdir ve bunlardan korunmak için neler yapılmalıdır inceleyelim.

Olası Ev Kazaları Nasıl Önlenir?

Olası ev kazalarının nasıl önleneceğinden söz etmeden önce ev kazaları hangileridir sıralayalım. Bunlar; yangın, elektrik çarpması, yanık, cam kırılması, mutfak ve bahçe kazaları olarak bilinmektedir. Yangın aniden başlayıp hızla yayılabilir. Evinize ve mobilyalarınıza zarar verebilir ve hayatı tehlikeye sokabilir. Bu yüzden tüm ısıtıcılar iyi bir şekilde korunmalıdır. Isıtıcıların, çocukların erişemeyeceği yerlerde olmasına dikkat edilmelidir. Taşınabilir ısıtıcılar ve mumlar, mobilyalardan, perdelerden uzak tutulmalıdır. Ateşin veya ocağın yanında kıyafet kurutulmamalıdır. Evin içinde çocuk varsa, kibrit ve çakmak gibi materyaller yüksek alanlarda tutulmalıdır. Birçok kaza ve ölüm elektrikten kaynaklanır. Bu yüzden kablo tesisatı, onaylı bir firma tarafından yapılmalıdır. Aşınmış veya hasarlı bir cihaz elektrikte tutulmamalı, olası ev kazası önlenmelidir. Elektrikli battaniyelerin kontrolü sürekli olarak yapılmalıdır. Bir cihaz hatalı görünüyorsa kullanımı bırakılmalıdır. Elektrik prizine kesinlikle aşırı yük yüklenmemelidir. Yakıt yakan cihazların hepsi temiz hava kullanır ve ölümcül karbon monoksit dahil olmak üzere dışarıya atık gazlar bırakır. Bu nedenle evdeki hava delikleri asla kapatmayın. Bacanızı aktif olarak kullanıyorsanız, yılda en az bir kez temizlenmesini sağlayın. Dışarı çıkarken ocağı, elektrikli cihazları ve ısıtıcıları kapattığınızdan emin olun. Mutfakta ev kazası önlemek için bıçak ve diğer kesici aletleri çocukların erişmeyeceği yerlerde bulundurun. Depolama alanlarınızı dikkatlice planlayın. Ağır eşyaları yüksek raflarda saklamayın ve günlük kullandığınız malzemeleri daha yakın alanlara koyun. Sıcak su ve çay gibi sıcak olan tüm yiyecek ve içecekleri koyduğunuz alanlara dikkat edin. Evinizde çocuk varsa sıcak olan her şeyi onlardan uzakta tutun. Aynı şekilde su ısıtıcılarını da kullanırken çocuklardan uzakta olmalarını sağlayın.

Ev kazaları ve alınacak önlemler arasında cam kırılmaları da vardır. Cam kırılmalarını önlemek için evinizde kaliteli bir cam kullandığınızdan emin olun. Bu hem mutfak eşyaları hem de pencereler için geçerlidir. Çocukların, camın yakınında oynamalarına izin vermeyin. Bahçe kazalarını önlemek için aletleri sürekli olarak temiz ve iyi durumda tutun. Kesici ve yaralayıcı özellikleri bulunan bahçe araç ve gereçlerini iyi bir şekilde muhafaza edin ve açıkta bırakmayın.

Evde İlk Yardım Müdahalesi

Ev ortamını güvenli hale getirmek için ne kadar çaba harcanırsa harcansın, ev kazaları en bilinçli ailelerde bile ortaya çıkar. Ev kazaları nasıl önlenir açıkladıktan sonra olası yaralanmalarda ilk yardım nasıl yapılır anlatalım. Kaza sonucunda kanama varsa bilmeniz gerekir ki; ne kadar şiddetli olursa olsun neredeyse tüm kanamalar kontrol edilebilir. Hafif kanama genellikle kendi kendine durur. Şiddetli kanama kontrol edilmezse, şok veya ölümle sonuçlanabilir. Kanamayı kontrol altına almak için bir gazlı bez ya da temiz bir bezle üstünü örtün. Kan akışını durdurmak için üzerine basınç uygulayın. Bezi hemen yaranın üstünden almayın. Gerekirse daha fazla katman ekleyin. Bez, akışı durdurmak için pıhtı oluşumuna yardımcı olacaktır. Cilt sıyrıkları oluşmuş ise herhangi bir tedaviye ihtiyacı olup olmadığını inceleyin. Çok ağrılı değilse herhangi bir müdahale yapmanıza gerek yoktur. Eğer müdahale gerekiyorsa antibiyotik içeren bir merhem sürün. Basınçtan korumak için üzerini örtün.

Ev kazası sonucu kırık oluştuğunu düşünüyorsanız; hareket edilmemesini sağlayın. Hareketi önlemek için bir atel veya dolgu kullanarak uzvu sabitleyin. Kırık bölgesine bir buz koyun. Ardından, yaralı kişiyi en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna götürün. Burkulma durumunda da bu müdahalenin aynısını yapın. Ev içinde çarpma veya düşmeler sonucunda burun kanaması meydana gelebilir. Burnu kanayan kişinin başı geriye doğru gitmemelidir. Bir bez yardımıyla burun deliklerine tampon yapın. Kanamanın durup durmadığını görmek için her beş dakikada bir kontrol edin. Kanama durmuyorsa tampon yapmaya devam edin. Bu sırada burun köprüsüne soğuk kompres uygulayın. Ev kazaları ve ilk yardım, arı sokmalarını da kapsamaktadır. Arı sokulan bölgeye bir ağrı kesici merhem sürün veya soğuk bir palet uygulayın. Sonrasında bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Ev İçin İlk Yardım Çantası Hazırlamak

Evde kazaları önlemek için nelere dikkat etmeliyiz diyenler için bilgiler paylaştıktan sonra ilk yardım çantasının nasıl hazırlanacağından ve bu çantada bulunması gerekenlerden bahsedelim. Hemen hemen herkesin ilk yardım setini hayatının bir noktasında kullanması gerekecektir. Çünkü acil durumlar her an olabilir ve iyi stoklanmış, kullanılabilir bir ilk yardım çantası stresli anda rahatlama sağladığı gibi aynı zamanda hayat kurtarır. Kaza sonrasında ilk yardım kitleri büyük avantaj sağlamaktadır. Bu ilk yardım kitleri ihtiyaca ve isteğe göre özelleştirilebilir niteliktedir. Hazırladığınız ilk yardım çantasını evinizin kolay erişilebilecek bir bölümünde bulundurun. Ayrıca ilk yardım çantasının nerede olduğunu tüm aile üyelerinin bilmesi gerekir. Bu çantanın bulunduğu yeri herkese söyleyin. Evde ve arabada iyi stoklanmış, kapsamlı bir ilk yardım çantasına sahip olmanız önemli olsa da, hareket halindeyken de çantanızda bulundurmak için bir set edinmelisiniz. En önemli konu ise ilk yardım çantası içindeki ürünleri tanımanız ve nasıl kullanılacağını bilmenizdir. Bunun için ilk yardım eğitimi alabilir, olası kazalarda ilk yardım müdahalesini en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Evinizde çocuk varsa, ilk yardım çantasına daha fazla bandaj koymalısınız. Daha büyük ve genç çocuklar için burkulma gibi kazalar düşünülerek ekstra sıkıştırma bandajları edinilmelidir. En önemlisi ise buz paketlerinin olması gerektiğidir. Evinizde yeteri kadar buz paketi olmalıdır. Ev kazaları için ilk yardım çantası hazırlarken bu çantanın içinde bulunması gereken temel materyalleri unutmamalısınız. Bunlar; yara bandı, antiseptik çubuk, eldiven, bandaj, steril tampon ped, paslanmaz çelik forseps, steril gazlı bez, plastik torba, yapışmayan pansuman bezi, makas, termometre, üçgen bandaj, yara kapatma şeritleri, acil ilk yardım kitapçığıdır.

Yara ve Yanıklara İlk Müdahale

Yara ve yanıkların oluşmaması için veya bunların meydana gelme riskini en aza indirmek için her türlü ev kazaları ve önlemleri konusunda yeterli düzeyde bilgi sahibi olunmalıdır. Kaza sonucunda yanık meydana geldiyse bunu tedavi etmenin ilk adımı yanma sürecini durdurmaktır. Yanıklara ne sebep olursa veya ne kadar kötü olurlarsa olsunlar, ilk aşamada yanmayı durdurmak için suyla yıkama işlemi yapılmalıdır. Yanmış bölgeyi birkaç dakika boyunca akan suyla yıkayın. Burada önemli olan bir ayrıntı ise yanma sürecini durdurmak için buz kullanılmaması gerektiğidir. Yanma hissi geçtikten sonra ilgili bölgeye hafifçe gazlı bez uygulayın. Yanığın üzerine içeriğini bilmediğiniz merhem, tereyağı veya yağlı ilaçlar uygulamayın. Ancak yanık merhemi kullanabilirsiniz. Oluşan hiçbir kabarcığı patlatmayın. Ciddi bir yanık söz konusu ise tıbbi yardım alınması gerekmektedir. Özellikle sıcak içecekler, beş yaşın altındaki çocuklarda yanıklara neden olabilir. Bu nedenle açık ateşlerden, ütülerden, saç düzleştiricilerinden ve sıcak içeceklerden çocukların uzak durması sağlanmalıdır.

Ev kazaları ve korunma yolları her türlü yarayı da içerir. Herhangi bir ev kazasının sonucunda yaralanma oluşmuşsa öncelikle yarayı temiz tutmak ve enfeksiyonları önlemek için uygulanması gereken bazı önemli adımlar bulunmaktadır. Yaraya müdahale etmek için öncelikle ellerinizi yıkayın. Böylece yara içine bakterileri sokmamış olursunuz ve yeni bir enfeksiyonun oluşmasını engellersiniz. Gazlı bez veya temiz bir bezle yara üstüne baskı yapın. Bu işlemi birkaç dakika devam ettirin. Kanama durduktan sonra yarayı temizlemek için soğuk su kullanın. Yaranın etrafındaki alanı temizlemek için su ve sabun uygulaması yapın. Yara içine sabun kaçmamasına dikkat edin. Bu durum tahrişe ve acıya neden olur. Yara üzerinde kir ve kalıntılar varsa iyice temizleme işlemi yapmalısınız. Son olarak yarayı bantlayın.

İLGİLİ BLOG YAZILARI