MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Erken Emekli Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

Erken Emekli Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Erken emeklilikte son durum, son günlerde en çok merak edilen konuların başında geliyor. Emekli olabilmek için doldurulması gereken belirli bir prim gün sayısı ve yaş şartı vardır. Bu prim gün sayısını ve yaş şartını aşağı çekerek erken emekli olabilirsiniz. Bunun için hizmet borçlanması yapmanız gerekir.

Hizmet borçlanması, sigortalı çalışanların kendi istekleri dışında sigortalılık sürelerinin kesilmesi durumunda, kesilen sürelerinin primlerini ödeyerek sigortalılık süresinden saydırmasıdır. Kadınlar için doğum, erkekler için de askerlik borçlanması en çok bilinen ve uygulanan hizmet borçlanması ile erken emeklilik durumlarıdır. Ancak bunların yanı sıra kanunda belirtilen başka hizmet borçlanması durumları da vardır. Bireysel koşulları uygun olan çalışanlar, genç emekli olmak için kanunda yer alan bu hizmet borçlanması durumlarını uygulayabilmektedirler. Bunlar arasında, doktora ya da uzmanlık eğitiminde, tutukluluk ya da gözaltında, yurtdışı hizmetinde, doktorların fahri asistanlıkta, kanuni grev ve lokavtlarda, avukatlık stajını sigortasız yapanların stajlarında geçen süreler gibi durumlar bulunmaktadır. 5510 sayılı ve 3201 sayılı kanunlarda hizmet borçlanması yapılabilen durumların tamamı belirtilmiştir. Hizmet borçlanması ile emeklilik yaşı ve emeklilik şartları, bireysel durumunuza göre mevzuatın çizdiği sınırlar çerçevesinde kişiden kişiye değişir.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireylerin çalışma hayatları boyunca yaptıkları birikimleri, emeklilik hayatlarında da yaşam standartlarını koruyabilmeleri ve ek bir gelir elde edebilmeleri için uzun erimli yatırımlara yönlendirmeyi hedefleyen gönüllü katılım esasına dayanan özel emeklilik sistemidir.

Bireysel emeklilik sistemi ile amaçlananlar;

  • Çalışanların tasarruflarının yatırıma yönlendirilerek emeklilik hayatlarında ek gelir elde etmelerinin sağlamak ve refah seviyesini yükseltmek
  • İstihdam artışı sağlamak,
  • Ulusal ekonominin ihtiyaç duyduğu uzun vadeli kaynağı yaratmak,
  • Ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmaktır.

Sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak 4632 sayılı kanun ile yürürlüğe giren BES’e dahil olmak ve devlet katkısından yararlanmak için bireyler, kendi tercih ettikleri bir emeklilik ya da sigorta şirketine başvurarak sisteme dahil olabilmektedirler. Bireylerin, dahil oldukları emeklilik planları çerçevesinde ödedikleri katkı payları emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilerek katma değer yaratılır.

Emeklilik Şartları Nedir?

BES’ten yararlanan katılımcılar, mevzuatta belirtilen sınırlar dahilinde emeklilik planlarını, emeklilik şirketlerini, katkı payı tutarlarını değiştirebilmekte, istedikleri zaman katkı payı ödemeye ara verebilmekte ya da yeniden başlayabilmektedirler.

BES dahilinde emekli olabilmeniz için, sisteme ilk dahil olduğunuz tarihten itibaren 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını tamamlamanız gerekmektedir. Emekliliğe hak kazandıktan sonra da dilerseniz sistemde kalabilir, tasarruflarınızı büyütmeye devam edebilirsiniz.

Emeklilik hakkınızı kullanmak istediğiniz durumda, BES hesabınızdaki tasarrufunuzun ve devlet katkısının tamamını ya da bir kısmını çekebilirsiniz. BES’te kalarak, belirleyeceğiniz bir geri ödeme planı çerçevesinde emeklilik şirketinizden alabilirsiniz. Tasarruflarınız ile dilerseniz gelir sigortası satın alabilir, düzenli bir gelir elde edebilirsiniz.

Otomatik Katılım Sistemi Nedir?

2017 tarihinde yürürlüğe giren kanun hükümleri uyarınca, 45 yaşını doldurmamış kamu ya da özel sektörde ücretli çalışan bireylerin tamamı Otomatik Katılım Sistemi apsamındadır. Sisteme otomatik olarak dahil edilen bireyler, sistemde kalarak emeklilik gelirinin yanı sıra ek bir gelir elde etme imkânına sahip olurlar. Çalışanların maaşlarından kesilen katkı payı tutarının %25’ine kadar devlet katkısı verilir. Devlet katkısı tutarının tamamına emekli olana kadar sistemde kalmanız durumunda sahip olursunuz. En az 3 yıl sistemde kalırsanız %15’ine, 6 yıl kalırsanız %35’ine, 10 yıl kalırsanız da %60’ına hak kazanırsınız.

Siz de emeklilik hayatınızda refah seviyenizi korumak, emekli maaşınıza ek bir gelir elde etmek, tasarruflarınızı verimli şekilde değerlendirerek katma değer yaratmak ve kazanç sağlamak için SİGORTALADIM SİGORTA VE REASÜRANS BROKERLİĞİ A.Ş. markası olan www.sigortaladim.com’un sunduğu avantajlı tekliflere göz atabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI