MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Doğalgazı Tasarruflu Kullanmak
26 Mayıs 2020 / Salı Sigortaladım Editörü

Doğalgazı Tasarruflu Kullanmak

Çoğu hanehalkı için ısınma, pahalı bir zorunluluktur. Ancak, evde ısı ve yalıtım konusunda tasarruf etmek için yapılması gereken birkaç şey vardır. Bu da sadece paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda evinizi rahat ve sürdürülebilir hale getirir. Doğalgaz tasarruflu nasıl kullanılır açıklayalım.

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji tasarrufu yapmak ve doğal gaz faturasını düşürmek için bazı kolay yollar mevcut. Hava sızıntılarını, boşlukları ve çatlakları kapatmak, ev ısıtma maliyetlerini yüzde 30-40 oranında düşürür. Kötü yalıtım, duvarların daha soğuk olmasını sağlar. En büyük tasarruf için tavan aralarına yalıtım eklenmelidir.

Doğalgaz tasarrufu için ısıtma sisteminin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Sistemin bakımı için kalifiye bir uzmandan yardım alınmalı ve gerekli kontroller sağlanmalıdır. Filtrelerin ise düzenli şekilde değiştirilmesi gerekir. Programlanabilir bir termostat kullanmak, evinizde olmasanız dahi ısıyı otomatik olarak azaltır ve enerji tasarrufu sağlar. Bu durum, yıllık 700-800 lira kadar tasarruf yapmanızı destekler. Kullanılan suyun ısısı çok yüksek olmamalıdır. 5-10 derece daha düşük ısıda su kullanılabilir. Su sıcaklığını düşürmek ayda yüzde beş oranında tasarruf gerçekleştirir. Sıcak su tasarrufu yapmak, düşük akışlı duş başlığı kullanmak da fatura düşüşünü etkiler. Daha kısa duşlar almak, banyoda gereğinden fazla su akıtmamak da fatura tutarını düşürür. Enerji tasarrufu yapmak için daha küçük tava kullanmak, pişirme yaparken tavanın üzerine bir kapak koyup daha kısa sürede yiyeceklerin pişmesini sağlamak, mümkün olduğunca mikrodalga fırın tercih etmek de doğalgaz faturasının az miktarda gelmesini sağlamaktadır.

Doğalgazda tasarruf yöntemleri arasında bulunan bir diğer konu da kaliteli doğalgaz cihaz ve ekipmanları kullanmaktır. Isıtma sisteminin ve düğmelerin ne işe yaradığını anlamanız gerekir. Isıtma sisteminin nasıl çalıştığını ve kontrolleri doğru şekilde yapmanın yollarını öğrenmek için zaman ayırın. Örneğin, evin soğuması yaklaşık otuz dakika sürer. Bu yüzden yatmadan önce ısıyı düşürmelisiniz.

Doğalgaz faturasında tasarruf için peteklerde çamaşır kurutmaktan kaçının. Petekte çamaşır kurutmak, radyatörler tarafından salınan ısı miktarını düşürür. Bu yüzden doğalgaz kazanının aynı oda sıcaklığına ulaşmak için daha uzun süre çalışması gerekir. Sonuç olarak daha fazla yakıt kullanılır. En kolay şekilde temin edilen ısı kaynağı güneştir. Tasarruf yapmak için güneşten faydalanabilirsiniz. Öğle vakitlerinde iç kapıları ve perdeleri açarak, güneş ışınlarının evi ısıtmasını sağlamalısınız. Sıcak hava eve ne kadar fazla dolarsa, doğalgaza olan ihtiyacınız o kadar düşer. Perdeler, özellikle gece vakitlerinde peteklerin arka kısımlarına itilmelidir. Bu da peteklerden gelen ısının daha kolay şekilde dağılmasını sağlar. Son olarak; tipik yalıtımsız bir evde kaybedilen ısıların yaklaşık yüzde 25’i çatıdan kaynaklanır. Çatının yalıtımı kontrol edilmeli ve gerekiyorsa tadilat yapılmalıdır.

Verimli Isınma Yöntemleri

Yalıtımı kötü olan evlerde kaybedilen ısının yüzde 35’i duvarlardan kaynaklanır. Duvarlarda boşluk varsa, onlar doldurulmalıdır. Duvarların hem içten hem de dıştan izole edilmesi ısınmayı daha kolay ve maliyetsiz hale getirir.

Doğalgaz tasarrufu için petek kapatmak da etkili bir yöntemdir. Kullanmadığınız odalarda petekleri kapatıp, daha az yakıt harcaması yapabilirsiniz. Pencerelerin değiştirilmesi gerekiyorsa, tercihinizi çift veya üçlü camdan yana kullanıp, ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz. Her iki cam türü de ısı kaybını en iyi şekilde azaltır. Bu konuda bir diğer seçenek ise ikincil cam kullanmaktır. Mevcut pencereye ikinci bir cam bölmesi koymak, ısı kaybını önler. Termostatik petek vanası tercih etmek, doğalgazın daha az harcanmasını destekler. Bu vanalar aynı zamanda ısıtma sisteminizi oda bazında kontrol etmenizi sağlar. Bu sistemle, kullanmadığınız odalardaki petekleri de kolay bir şekilde kapatabilirsiniz. Pencere ve kapılara yapışkan şeritler takıp ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda delikleri ve boşlukları da kontrol edip, bu bölgelere de geçirmezlik uygulayabilirsiniz. Zeminin ısı yalıtımı da sıcaklığı en iyi şekilde tutar. Evin her bir alanına yalıtım yaptırmak faturaların düşmesini doğrudan etkiler.

Doğalgaz yakıt tasarrufu yapmanın bir başka yolu ise pişirmeleri makul süre ve derecelerde yapmaktır. Yemek pişirmek, doğalgaz kullanımının ortalama yüzde 4’ünü oluşturur. Yiyecek ve ocak için doğru boyutlarda tava kullanmanız, yiyecekleri daha küçük parçalara ayırıp, kolayca pişmesini sağlamanız ve pişirme esnasında kapak kullanmanız gerekir. Böylece yiyecekler çok daha hızlı pişecek ve daha az doğalgaz harcanacaktır. Yiyecekleri ocakta ısıtmak yerine mikrodalga fırın kullanarak, daha kısa sürede pişmelerini sağlarsınız. Aile bireylerinin tek tek yemek yemesi, her seferinde ocağı ve dolayısıyla doğalgazı kullanmayı gerektirir. Aile aynı anda yemek yerse her defasında daha az doğalgaz harcanır. Bu da fatura miktarını düşürür. Özellikle zor ısınan evlerde aileler birlikte yemek yiyebilir, ocaktan harcanacak doğalgazı ısınma için kullanabilirler. Evde daha az gaz kullanmak ve doğalgaz tasarrufu yapmak için borularda ve regülatörde sızıntı olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. Küçük sızıntılar genellikle fark edilmez ve daha sonrasında finansal giderlerinizi artırabilir. Doğalgaz sisteminde sızıntı olup olmadığını mutlaka kontrol edin veya bir uzmandan yardım alın.

Doğru Eşya Yerleşimiyle Isı Tasarrufu

Doğalgaz kullanımında tasarruf yöntemleri arasında en önemli konulardan biri de eşyaların doğru yerleştirilmesidir. Mobilyalar çok etkili bir ısı yalıtkanıdır ve ısının odaya dağılmasını engellediği için peteklerden uzak bölgelere yerleştirilmeleri gerekir. Mobilyalar peteklere yakın olursa, odanın ısınması zorlaşır ve daha fazla doğalgaz harcaması gerçekleşir. Bu durum direkt olarak faturaya yansır. İç tasarımı güncellemek istediğinizde veya yeni bir eve taşınırken, mobilya düzenlemesi, pencere sistemi, duvar askısı ve daha fazlası hakkında doğru kararlar verilmesi önemlidir. Dekorasyonun kişisel tarzınızı yansıtmasının yanında faturalarınızı da önemsiyorsanız, seçimlerinizin doğru olması gerekir. Mobilya yerleşimi hakkında herhangi bir seçim yapmadan önce, havalandırma deliklerini, soğuk hava dönüşü sağlayan alanları, petekleri ve termostatları da hesaplayın. Evinizin solunum sistemlerini kapatmanız sağlığınız açısından tehlikeli olabileceği gibi finansal açıdan da riskli olur. Bütün havalandırma deliklerinin açık olduğundan ve temizlenmiş havayı odanın ortasına doğru yönlendirdiğinizden emin olun. En yakın mobilya parçasının bir havalandırmaya ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak, hava akışını doğru yönde ayarlayın. Ayrıca, kombinin birkaç metre yakınına yapay ısı kaynağı oluşturabilecek herhangi bir eşya veya alet koymayın. Büyük cihazlar, ampuller ve hatta elektronikler, kombiye yakın yerleştirilmemelidir. Bu hem tehlike oluşturur hem de ısı derecesini değiştirerek faturaların yükselmesini destekler. İdeal olarak, evinizin duvarlarını yeterince izole edin. Bunun için mobilyaları ek bir termal bariyer olarak da kullanabilirsiniz.

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır diyenler için şu bilgi de çok önemlidir; mobilyalarınızı peteklerin önüne değil, boş duvar önlerine yerleştirin. Böylelikle duvardan gelen soğukluğu engellemiş olursunuz. Bununla beraber peteğin de odayı ısıtmasını sağlarsınız. Duvar önleri için yüksek sırtlı ve çok adetli sandalyeler iyi bir seçimdir. Kitaplarla dolu bir kitaplık, duvar önünde olduğu zaman termal bariyer görevi görür. Duvarlara büyük boyutlu süs eşyaları asmak da izole etmenin bir başka yoludur. Birçok ev sahibi parlak bir parke görünümünü tercih etse de halı ve kilim kullanımı ısı tasarrufu sağlamanın en basit yollarından biridir. Her türlü çıplak zemin ısı kaybına yol açmaktadır. Evinizde yüksek verimli, çok panelli pencereniz olmadığı sürece, ısı kaybı kaçınılmazdır. Bu yüzden pencerelere izolasyon yaptırabilir veya daha kalın perdeler kullanarak, soğuk havayı izole edebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI