MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
7 Adımda Deprem Korkusu Nasıl Yenilir?
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

7 Adımda Deprem Korkusu Nasıl Yenilir?

Genel olarak insanlar bilinmezlikten korkmaktadır. Bu korkular arasında yer alan doğal afetlerden en yaygını olan depremdir. Özellikle ülkelerin deprem kuşağında yer alması ve beraberinde can ve mal kayıplarını getirebilme ihtimalini taşıması, kişileri korkuya sürüklemektedir. Bu noktada en yaygın doğal afetlerden biri olan deprem için deprem korkusu nasıl yenilir sorusu akıllara gelmektedir.

Deprem korkusu yenme kriz anında mantıklı düşünebilmeyi de beraberinde getirdiği için özellikle can kaybının önlenmesinde etkili rol oynamaktadır. Depreme olan korkuyu ortadan kaldırmak sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte belirli uygulamalarla kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bunlara yedi basit uygulama örnek verilebilir. Bunlar arasında uyku düzeni oluşturmak, stresten uzaklaşmak, yeni aktivite edinmek, doğru beslenmek, güvenli olduğu düşünülen bir alan seçmek, deprem hakkında konuşmak ve paylaşmak, sigorta yaptırmak yer almaktadır.

1.Uykunuzu Düzenleyin: Sağlıklı bir uyku beraberinde sağlıklı düşünmeyi de getirecektir. Az uyuyan kişilerin normalden daha fazla gergin, sinirli ve huysuz olmaları oldukça doğaldır. Uykusuzluk beraberinde dikkatsizliği de getirmektedir. Ancak dikkatsizlik deprem anı gibi kriz anlarında istenecek en son şeylerden birisidir. Uykusuz olan kişilerde kaygı bozukluğuna da rastlanabileceğinden deprem korkusu anksiyete rahatsızlığına da eden olabilir. Bu rahatsızlığın temelinde ise uykunun düzensiz olması yatabilir. Bu yüzden bu kaygılara kapılmamak için uyku düzeni önemlidir.

2.Stresten Uzak Durun: Kişileri korkuya ve huzursuzluğa sürükleyen bir diğer şey ise strestir.  Stres sadece psikolojik olarak değil aynı zamanda fiziksel olarak da kişileri etkilemekte hatta zarar vermektedir. Fazla stresli bir yaşam süren kişiler her şeyden huzursuz olacağı için deprem söz konusu olduğunda, gerilmekte ve korkuya kapılmaktadır. Her an deprem olacak korkusu yaşamak, kişilerin hayat kalitesini düşürür.  Bu durum kişilerin stresli bir yaşam sürmesine neden olur. Dolayısıyla kişilerin her zaman kötüyü düşünmeyip korkuya kapılmamaları için stresten uzak durmaları en sağlıklısı olacaktır.

3.Yeni Aktiviteler Edinin: Deprem korkusunu yenmek için ne yapmalıyız sorusunun bir diğer cevabı ise yeni aktiviteler edinmektir. İnsanlar yeniliklerden hoşlanan ve sosyal ortama ihtiyaç duyan varlıklardır. Korkular yalnızlıkta veya boş zamanda da kendilerini gösterebilir. Dolayısıyla hem fiziksel olarak hem de mental olarak yoğun olan kişiler, deprem korkusunu ortadan kaldırabilir. Kişiler yapmaktan mutluluk duyduğu aktiviteleri yerine getirirken doğal olarak daha huzurlu ve kaygısız hissedebilir. Mutlu olunan aktiviteler beraberinde eğlenmeyi de getirdiğinden kişilerin kaygılanmasına zaman kalmayacaktır.

4.Doğru Beslenin: Sağlıklı bir düşünce yapısına ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanın temelinde doğru beslenme de yatmaktadır. Dolayısıyla tüketilen yiyeceklerin özellikleri onları tüketen kişiye ve onun davranışlarına da yansımaktadır. Örneğin, karbonhidrat tüketimi fazla olan bir kişinin kendini daha yorgun ve halsiz hissetmesi doğaldır. Bu yorgun hissetme beraberinde mutsuzluğu da getirebilir ve kişiler her şeyin en kötüsünü düşünebilir. Dolayısıyla sağlıklı düşünmek için düzgün beslenme şarttır. Böylece deprem korkusu mantıklı bir düşünme yapısıyla daha kolay ortadan kaldırılabilir.

5.Güvenli Bulduğunuz Bir Yaşam Alanı Seçin: Deprem korkusu nasıl geçer sorusunun cevaplarından biri de önlem almaktır. Kişiler kendini güvence altına aldığında ve her şeyin kendi kontrolü altında olduğuna inandığında deprem korkuları azalacaktır. Depreme karşı alınabilecek en büyük önlemlerden birisi sağlam bir evde oturmaktır. Kişiler, sağlam bir binada yaşadığında deprem ne kadar şiddetli olursa olsun kendilerine zarar gelmeyeceğini düşünebilir. Deprem korkusunda en önemli etkenlerden olan, enkaz altında kalmak korkusu da böylece ortadan kalkmış olur. Ancak kişilerin deprem sonrasında binanın hasar görebilme ihtimalini de düşünerek ev haricinde, aile üyeleriyle sonradan buluşabileceği güvenli bir alan belirlemesi de mantıklı bir hareket olacaktır.

6.Konuşun ve Paylaşın: Deprem korkusunu azaltan bir diğer şey ise konuşmak ve paylaşmaktır. Kişiler genel olarak aynı korku ve endişeye sahip başka insanlarla karşılaştıklarında kendilerini yalnız hissetmeyerek bu korkularıyla barışmaya bir adım daha yaklaşmış olur. Dolayısıyla kişilerin yakın arkadaşlarıyla bu korkularını paylaşması onları rahatlatacaktır. Ancak bu korku bazen ciddi boyutlarda da olabilmektedir. Bu aşamada deprem korkusu için psikolog ile görüşmek daha mantıklı olacaktır. Uzman bir kişinin müdanesiyle gerçekleştirilecek bir konuşma ve paylaşma etkinliği kişilerin bu korkuyla yüzleşmesine hatta ondan tamamen kurtulmasına olanak sağlayabilir. Bu korkudan kurtulmakla birlikte kişilerin hayat kalitesinin de yükseldiği görülecektir.

7.DASK ile Doğru Önlem Alın: Deprem korkusu ve kurtulma yolları bir bütün içerisindedir. Kişiler bu korkularından kurtulmak için öncelikli olarak bu korkularını kabul etmelidir. Bu aşamadan sonra bu korkusuna neden olan etkenler bulunmalıdır. Bunlar arasında yer alan önlemsizlik büyük bir etkendir. Alınabilecek en iyi önlemler arasında ise zorunlu deprem sigortası olan DASK yer almaktadır. Tüm konut sahiplerinin yaptırması gereken DASK ile kişiler olası bir deprem anında meydana gelecek maddi zararlardan muaf olmuş olur. Dolayısıyla kişilerin deprem korkusunun bir parçası olan maddi zararlar DASK ile güvence altına alınmış olur. DASK ile ilgili tüm bilgilere Sigortaladim.com üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz.

 

 

Deprem Anında Bina İçindeyken Yapılması Gerekenler

Sabitlenmemiş eşyalardan olabildiğince uzak durulmalıdır

Eşyalar arasında hayat üçgeni oluşturacak şekilde çök-kapan-tutun pozisyonunu oluşturarak baş ve boynu korunmalıdır

Çıkışa veya merdivenlere doğru koşulmamalıdır

Balkon, asansör veya pencerelerden uzak durulmalıdır

Gaz, elektrik ve su vanaları evden çıkarken kapatılmalıdır

Artçı sarsıntılara karşı mutlaka ev terk edilmeli ve önceden belirlenmiş güvenli bölgeye gidilmelidir

Telefonlar acil durum dışında meşgul edilmemelidir

Banyo, mutfak gibi fayanslı yerlerden uzak durulmalıdır

 

İLGİLİ BLOG YAZILARI