Zorunlu Deprem Sigortası Teminat Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?
13 Eylül 2022 / Salı Sigortaladım Editörü

Zorunlu Deprem Sigortası Teminat Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?

Zorunlu deprem sigortası, Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) deprem ve deprem sonucu meydana gelebilecek sel, dev dalga (tsunami) ve yer kayması gibi doğal afet, yangın ve patlama durumlarının doğrudan neden olduğu maddi zararı karşılamayı amaçladığı bir sigorta türüdür. Zorunlu deprem sigortası yaptıran sigortalılar, yüksek risk bölgesinde yer alan ülkemizde yaşanacak her hangi bir deprem felaketi sonrasında hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilir, deprem ve depremin sonuçlarından doğabilecek ağır maddi zarardan etkilenmez.

Zorunlu deprem sigortası, kısmi ya da bütünüyle zarar görmüş binanızın bölümlerini kapsar. Bunun yanı sıra zorunlu deprem sigortasının kapsamadığı durumlar hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Enkaz kaldırma masrafları, kar kaybı, iş durması, kira mahrumiyeti, alternatif ikametgah ve iş yeri masrafları, mali sorumluluklar ve diğer dolaylı zararlar, her türlü taşınır mal ve eşya, tüm bedeni zararlar ve vefat, manevi tazminat talepleri, deprem ve deprem sonucu oluşan yangın, infilak, tsunami veya yer kaymasının dışında kalan hasarlar ve depremden bağımsız olarak binanın kendi kusurlu yapısı nedeniyle uğradığı zararlar deprem sigortası kapsamına girmez.

Zorunlu deprem sigortası teminatı dışında kalan masraflar için, bu sigortaya ek olarak çeşitli sigorta firmalarının sunduğu konut sigortası alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.Binanız depremden önce de farklı sebeplerden dolayı hasar aldıysa, ya da depremle doğrudan bağlantılı olmayan durumlar dahilinde maddi kayıplara sebep olduysa deprem sigortasına ek olarak yaptırdığınız konut sigortası devreye girer ve poliçenizde belirtilen teminatlar kapsamında zararınızı karşılar.

Zorunlu Deprem Sigortası sistemi dışında kalan bina türleri ise bu sigortadan faydalanamaz. Kamu hizmeti binası olarak kullanılan binalar, köy nüfusuna kayıtlı binalar, tamamı ticari amaçlarla kullanılan binalar, projesi olmayan ya da projeye aykırı olarak inşa edilen binalar ve yetkili kamu kurumu tarafından yıkılmasına karar verilmiş olan binalar zorunlu deprem sigortası kapsamına girmez. Köylerde yer alan binalar, binalarda belediye denetiminin bulunmaması ve genel olarak yerleşim yapan kişilerin gelir düzeylerinin düşük olması sebebiyle zorunlu deprem sigortası kapsamı dışında yer alır. Bu gibi yerlerde isteğe bağlı sigortalar yaptırılabilir.

Zorunlu deprem sigortanızı sigortaladım.com üzerinden hemen başvurarak yaptırabilir ya da daha ayrıntılı bilgi almak için 444 9 832 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi'mizi arayın, poliçenize vakit kaybetmeden sahip olun.

Editör Önerileri

Yeniden Değerleme Oranı 2023
Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar - 2022
2022 Alkollü Araç Kullanma Cezaları
2022 Trafik Sigortası Fiyatları
2022 Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezaları
2022 Vergi ve Harç Düzenlemeleri

Bizi Takip Edin

İLGİLİ BLOG YAZILARI