MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
DASK Sigortasıyla Heyelan ve Çığ Afetlerine Karşı Koruma Altındasınız
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

DASK Sigortasıyla Heyelan ve Çığ Afetlerine Karşı Koruma Altındasınız

Deprem, önlemi alınmadığı takdirde oldukça yıkıcı bir etkiye sahip olmakla birlikte hem can hem mal kaybına yol açabilmektedir. Özellikle deprem bölgesi olan ülkelerden birisi olan Türkiye de deprem ile baş etmeye çalışan ülkeler arasındadır. Deprem kendi başına zarar meydana getirmesinin yanında sebep olduğu diğer doğal afetlerin de varlığı unutulmamalıdır. Yer Kabuğunu etkileyen bir olay olduğu için aslında denizleri ve okyanusları da harekete geçiren bir doğal afettir. Böylece beraberinde tsunami tehlikesi de gelir. Bunun yanında çığ ve heyelan gibi doğal afetlere de neden olur. Karların biriktiği veya yağmurların toprakları halihazırda yumuşattığı yerlerde yer kabuğunda bir hareketlilik oluşturacak deprem can ve mal kayıplarının bir numaralı habercisi olabilir.

Zorunlu deprem sigortası ise deprem sonrası meydana gelebilecek çığ, heyelan veya yangın gibi olaylarda ticarethaneleri, büro ve benzeri amaçlarla kurulmuş binaları ve tapuya kayıtlı özel mülkleri güvence altına almaktadır. Deprem kısaca özetlenecek olursa yer altında meydana gelen beklenmedik enerjinin yer kabuğuna yansıması olarak açıklanabilir. Bu enerjinin açığa çıkmasıyla birlikte yeryüzünde zararlar meydana gelmektedir. İçerisinde yaşanılan evler ve iş yeri gibi binalar ise ne kadar sağlam yapılsa da depremden zarar görme ihtimalleri vardır. Bu noktada devreye giren DASK sigortası ile kişiler en azından değerli mallarından birisi olan binalarını koruma altına almış olur. Bu noktada kişilerin aklına DASK hangi hasarları öder sorusu da sıklıkla gelebilmektedir. DASK’ın sigorta kapsamı altına aldığı yerler arasında temeller, ana duvarlar, ortak duvarlar, bahçe duvarları, taban ve tavanlar, istinat duvarları, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, merdivenler, bacalar ve yapıyı tamamlayan diğer bölümler bulunmaktadır. Bu yer dışındaki diğer bölümler DASK’ın koruması dışındadır.

 

 

BÖLGE

ORANI

KONUT               SİGORTALI                SİGORTALILIK

 SAYISI               KONUT SAYISI               ORANI

MARMARA

6.014.550                4.092.732                          %68,00 

İÇ ANADOLU

3.332.500                1.745.063                         %52,40

EGE

2.616.350                 1.485.402                         %56,80 

AKDENİZ

2.236.030                 1.084.287                         %48,50 

KARADENİZ

1.714.170                 766.959                            %44,70 

 GÜNEY DOĞU

  ANADOLU

 

991.460                     456.454                           %46,00

  DOĞU

 ANADOLU

 

777.020                      389.663                           %50,10 

 TOPLAM

17.682.080                10.020.560                     %56,70 

 

Tablo, DASK orijinal sayfasının istatistikler bölümündeki veriler göz önüne alınarak oluşturulmuştur.

Önleminizi Önceden Alın

İnsanlığın ve teknolojinin bu denli gelişmesi ve ilerlemesine rağmen doğal afetler hala yıkıcı sonuçları beraberinde getirmektedir. En sık rastlanan doğal afetlerden birisi de depremdir. Dünyanın birçok yerinde can ve mal kayıplarına sebep olan deprem engellenememekte ve yok edilememektedir. Dolayısıyla beraberinde getirdiği tsunami, heyelan veya çığ gibi afetler de tamamen ortadan kaldırılamayacaktır. Bu doğal afetlerin düzenin bir parçası ve meydana gelmesinin doğal olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden kişilerin oluşabilecek hasarları göz önünde bulundurarak ona göre önlem almaları akıllıca olacaktır.

Can ve mal kaybına neden olan deprem ile kişiler, sigorta yoluyla başa çıkabilir. Böylece psikolojik olarak oldukça zor olan bu süreç biraz olsun daha rahat atlatılabilir. Bu noktada devreye zorunlu deprem sigortası olarak da adlandırılabilen DASK girmektedir. DASK denildiğinde sigortalanacak şeylerin sınırı da devreye girmektedir. Bu yüzden akıllara DASK sigortası neleri kapsıyor gibi soruların gelmesi oldukça doğaldır. DASK sigortası sadece zarar gören bina ile ilgilenmektedir. Onun haricinde binanın içerisindeki zarar gören eşyalarla DASK ilgilenmemektedir. Kişiler depremde zarar görmüş bina içerisindeki eşyalarını da sigortalatmak istediğinde o zaman konut sigortasına yönelmeleri gerekir.

DASK ile Heyelandan Nasıl Korunulur?

DASK sigortası kapsamı içerisinde deprem sonrasında meydana gelen heyelanın açığa çıkaracağı zararlar da bulunmaktadır. Heyelan, yağmurla birlikte açığa çıkan ve büyük kütleli toprak parçalarının yer değiştirmesi olarak adlandırılabilir. Özellikle eğimli yerlerde bulunan binaların kullanılamayacak hale gelmesine neden olabilir.

DASK,  belirli işlemler dahilinde kişilerin zararlarını tazmin etmektedir. Böylece heyelanın neden olacağı maddi zararların bir kısmından kişiler korunmuş olur.  Kişiler belirli bir meskene ait DASK sorgulamasını, e-Devlet veya web sitesi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilir. Ayrıca zorunlu deprem sigortasına ait poliçe bilgilerine de buradan kolaylıkla ulaşabilirler.

DASK’ın yapılabilmesi için öncelikli olarak kişilerin,

 • Sigorta için başvuruda bulunması
 • Gerekli bilgileri sigorta şirketiyle paylaşması
 • DASK sigortası ödeme işlemlerinin gerçekleştirmesi gerekir.

DASK ile Çığdan Nasıl Korunulur?

Depremin meydana getirebileceği bir diğer doğal afet ise çığdır. Çığ tehlikesinin olduğu zamanlarda, yer hareketlerinin yanı sıra küçücük bir sesin açığa çıkması dahi binlerce kişinin ölmesine veya birçok evin karlar altında kalmasına neden olabilmektedir. Bu da evlerini kaybeden kişileri ekonomik olarak zor bir duruma sokabilmektedir. DASK sigortası ücreti belirlendiğinde ve gereken işlemler uygulandığında kişilerin bu ekonomik zorluktan çıkması muhtemeldir. DASK sigortası yaptırma sanıldığının aksine doğru adımlar izlendiğinde oldukça kolaydır. Poliçe oluşturmak için gerekli olan bilgiler arasında;

 • Vergi kimlik numarası
 • Telefon bilgileri ve adresi
 • Sigortalanması istenen binanın adresi
 • Tapu bilgileri
 • İnşaat yılı
 • Toplam kat sayısı
 • Hasarının olup olmadığı
 • Dairenin metrekare değeri ve kullanım şekli gibi geniş bilgiler yer almaktadır.

 

Poliçe oluşturmak ve işlemlerin başlatılabilmesi için başvurunun yapılması gerekmektedir. Bunun için gerekli birtakım bilgilere de ihtiyaç duyulmaktadır. Yukarıda yer alan bilgiler sağlandığında sigorta işlemi kolaylıkla tamamlanır. Ancak kişilerin bu anlaşmaların vadeli olduğunu unutmaması gerekir. Dolayısıyla takibinin yapılmasıyla birlikte gerektiği zaman sigortaların yenilenmesi de önemlidir. DASK poliçesi, yenilenebildiği gibi belirli gerekçelerin sunulmasıyla birlikte iptal de edilebilir. Sizler de Sigortaladim.com üzerinden DASK ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilir ve evinizi doğal afetlere karşı koruyabilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI