MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
DASK Adres Kodunuzu Öğrenin
29 Aralık 2021 / Çarşamba Sigortaladım Editörü

DASK Adres Kodunuzu Öğrenin

Kısa adı DASK olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, zorunlu deprem sigortası poliçesi ile ilgili bütün işlemler için DASK adres kodunu kullanır. Türkiye sınırları içinde yer alan herhangi bir evin sahibi durumundaki herkesi bağlayan bir uygulama olan DASK adres kodu uygulamasında kullanılacak kodunuzu, DASK Web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. 2017 yılına ait Ulusal Adres Veri Tabanı'nda kayıtlı olan adres kodunuzu dilerseniz; kayıtlı olduğunuz muhtarlıktan, nüfus müdürlüğünden ya da ev adresinizin dahil olduğu belediyeden de öğrenebilirsiniz. Adres kodunuzu öğrenmeniz, herhangi bir sorunla karşılaşmadan deprem sigortasına sahip olmanız için de önemli bir detaydır. 

DASK Adres Kodu Nedir?

1999 Gölcük depreminde yaşanan can ve mal kayıplarının yol açtığı büyük tahribat, depreme karşı koruyucu önlemlerin alınmasını zorunlu hale getirdi. İlgili depremde gerek ev sahipleri gerekse devlet, büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldılar. Son derece ağır bir yük oluşturan bu depremin sonuçları ışığında elde edilen veriler ve yapılan çalışmalar sonucunda, Doğal Afet Sigortaları Kurumu bünyesinde yürütülmek üzere Deprem Sigortaları Poliçesi oluşturuldu. Bu poliçe, doğal afetler grubunda yer alan deprem afetinin yol açtığı bütün zararları telafi etmek üzere oluşturulmuş hayati düzeyde öneme sahip bir sigortadır. DASK adres kodu ise adres veri tabanı içerisinde yer alan evlerin sahip olduğu 10 haneli bir koddur. Evinizi değişmeniz durumunda dahi aynı kalan bu kod, sahibi olduğunuz ev için bir kimlik numarası gibidir.

Neden DASK Adres Kodu Edinmelisiniz?

Sahibi olduğunuz evin ya da binanın temelini, duvarlarını, merdivenlerini ve çatısını deprem riskine karşı güvence altına alan DASK deprem sigortası, deprem karşısındaki tek güvencenizdir. DASK deprem sigortası, ne zaman gerçekleşeceği belli olmayan, ancak gerçekleşmesi durumunda manevi ve maddi anlamda büyük yıkımlara yol açacak depremlere karşı hazırlıklı olmanız için hayati düzeyde önem taşır. Bu sigortaya sahip olmaksa son derece kolaydır.

DASK adres kodu sorgulama uygulaması kapsamında bir ev sahibi olarak adres kodunuzu DASK'a başvurarak öğrenebilirsiniz. DASK adres kodu sorgulama işlemi ile adres kodunuzu almakla hem evinizi hem de kendinizi depreme karşı güvence altına almış olursunuz. 

DASK Adres Kodu Size Ne Tür Avantajlar Sağlar?

- Adresinize ilgili hatalı bilgilerden kaynaklanacak yanlış sigorta poliçeleri oluşmaz. Benzer hatalara bağlı olarak gelişebilecek sorunlar yaşanmayacağı gibi sigorta işlemleriniz de hızlı ve en uygun şekilde yürütülür. 

- DASK aracılığıyla sigortasını yaptırdığınız evin işlemlerinde birçok kolaylık sağlanır. 

- Poliçe yenilemeleri söz konusu olduğunda sizin için uygulanacak indirimler DASK sistemine otomatik olarak kaydedilir. Böylece uygulanacak indirim ve avantajlara başvurma telaşı yaşamazsınız. 

- Size ait ev adresine ve iletişim bilgilerinize DASK sisteminden kolayca erişilebildiği için deprem öncesindeki riskler belirlendiğinde DASK kapsamında verilecek hizmet hız kazanır. Deprem sonrasında ise vakit kaybı yaşanmadan size ulaşılması sağlanır. 

- Sigortası olmayan evlerin tespiti yapılabilir.

DASK Adres Kodunu Nasıl Öğrenirsiniz?

- Evinizin ya da binamızın adres kodunu öğrenmek için Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun web sitesini ziyaret edin. 

- Bilgi ve başvuru adresi: adreskodu.dask.gov.tr 

- TC kimlik numarası ve adres bilgilerinizle sisteme girin. 

- 1. adımda amacınızın ne olduğu sorulur. Adres kodunu öğrenmek ve adres kodunu doğrulamak şeklinde iki seçenekle karşılaşırsınız. Amacınız adres kodunuzu öğrenmek olduğu için "Adres kodunu öğren" ifadesinin sol tarafında bulunan kırmızı daireyi tıklayarak seçiminizi yapın ve ilerleyin. 

- 2. adımda il, ilçe, bucak/köy ve mahalle bilgilerinizi girdiğinizde, sistem size adres kodunuzu verir. 

- Daha sonra E-devlet üzerinde poliçe sorgulamanızı yaparak DASK prim ve DASK fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI