MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
Covid Döneminde Seyahat Planlarken Faydalanabileceğiniz Sigorta Çeşitleri
11 Mart 2022 / Cuma Sigortaladım Editörü

Covid Döneminde Seyahat Planlarken Faydalanabileceğiniz Sigorta Çeşitleri

Son yıllarda dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü, birçok alanı etkilediği gibi seyahat sürecini de derinden etkilemiş durumda. Özellikle vakaların arttığı dönemde yurtiçinde dahi seyahat etmek oldukça zor olmakla birlikte yurtdışına yapılan seyahatlerde durum daha da zorlaşmaktadır. Ülkelerin salgın döneminde seyahat konusunda izledikleri politikalar değişiklik gösterebilmektedir. Yurtiçinde veya yurtdışında bir noktaya seyahatiniz kurallar çerçevesinde mümkün olsa dahi seyahatinizi sırasında hastalıkla karşılaşma ihtimaliniz her daim devam eder. Covid 19 önlemli kış tatili önerileri veya yaz tatili önerilerinde genelde bu durum varlığını korur. Bu durum kafanızda soru işareti oluşturarak seyahatten alacağınız verimi düşürebilir. Bunun önüne geçmek amacıyla başvurabileceğiniz en pratik yol, salgın döneminde yararlanabileceğiniz sigorta çeşitlerine başvurmaktır. 

Covid Döneminde Seyahat Sırasında Yararlanabileceğiniz Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Salgın hastalığın dünyayı etkisi altına günlerde sigorta şirketleri, sundukları sağlık sigortalarını salgın doğrultusunda şekillendirir. Hali hazırda var olan temel sigorta türlerine imza atarken poliçeye salgınla ilgili teminat eklemeniz mümkün olur. Covid döneminde özgürce seyahat ederken yararlanabileceğiniz temel sigortalardan birisini özel sağlık sigortası oluşturur. Rutin yaşam içerisinde rahatça kullanılabilen bu sigorta tamamen özelleştirilmiş deneyime adım atmanızı kolaylaştırır. Kurallarınızı kendiniz belirleyerek kimi güvencelerden yararlanabileceğiniz bu çeşit, salgın döneminde de özelleştirme imkânını sizlere tanır. Özellikle yurtiçinde yapacağınız yolculuklar için bu tür, sizin için birebirdir. Dilediğiniz teminatları poliçe kapsamına alarak bu sigortayla yurtiçi seyahatlerinizde daha güçlü adımlar atmanız mümkündür.

Covid döneminde işlevli olarak kullanabileceğiniz bir diğer çeşidi seyahat sigortası oluşturur. Sağlık sigortaları arasında seyahat sırasında geçirebileceğiniz rahatsızlıklar için özel olarak düzenleyebileceğiniz sigorta türüdür. Amacı bütünüyle gezi deneyiminizi iyileştirmeye yöneliktir. Yurtiçi veya yurtdışı için düzenlenmesi mümkündür. Böylece gerek yerel gerekse global çapta düzenleyeceğiniz gezilerde adımlarınızı güvenle atmanızı mümkün kılar. Hastalık, kaza, valiz kaybı gibi seyahati olumsuz etkileyecek durumlar hakkında güvence veren sigorta; virüs varyantlarına karşı teminatı da poliçenize eklemenizi mümkün kılar. Seyahatinizi dilediğiniz gibi şekillendirmenizi mümkün kılan seyahat sigortası kapsamı oldukça geniştir. Çeşitli koşulları sağlayarak bu sigorta çeşitlerinin nitelikli teminatlarıyla Covid döneminde güvenli seyahatin kapısını aralamanız mümkün hale gelir.

Covid 19 Önlemli Sağlık Sigortalarının Özellikleri

Covid 19’a karşı önlem alırken yararlanabileceğiniz sigorta çeşitleri, kendilerine has birtakım şartları içinde barındırır. Özel sağlık sigortası şartları temel olarak şu şekilde sıralanır:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak, (Kimi şirketler doğumdan itibaren geçen 15 günü baz alır.)

  • 64 yaşının üstünde olmamak

Temel olarak yaşa bağlı olarak düzenlenebilen bu sigorta, genellikle 1 yıl geçerlilik süresi içerir. Sigorta şirketleri, poliçe imzalarken genellikle anlaşma süresini bu süreyle sınırlı tutarlar. Anlaşma sürecinde yurt içinde herhangi bir lokasyona seyahat yaparsanız, seyahat sırasında olası bir virüsten etkilenme durumunuzu bu sigortayla güvence altına alabilirsiniz. Bunun için sigorta yaptırırken şirketten poliçeye Covid 19 ile ilgili teminat ekletmeniz gerekir. Bu sayede virüsten etkilenmeniz durumunda sigorta; hastane yatış, test, aşı gibi çeşitli işlemlerde ortaya çıkan maliyeti karşılamanıza yardımcı olur. Bu sigortadan yararlanırken dikkat etmeniz gereken temel husus, sigortanın poliçede yer alan hastanelerde geçerli olduğudur. Sözleşmede yer almayan hastaneler için şirket maliyetleri karşılayamayacağı için seyahatinizi anlaşmanız doğrultusunda planlamanız da fayda vardır.

Covid’e aldırmadan güvenli seyahat etmeniz için teminatlar sunabilen bir başka çeşit olan seyahat sigortası da kendine has birtakım özellikler barındırır. Seyahat sigortası genel şartları şu şekilde sıralanır:

  • Alt yaş sınırı 18’dir. 18 yaş altındakiler yakınları vasıtasıyla sigortayı yaptırabilirler.

  • Sigortanın üst yaş sınırı 65’dir.

  • En kısa 1 hafta, en uzun ise 1 yıl olarak düzenlenebilir.

Bu sigortayı yaptırmak yurtiçinde zorunlu değildir. Yurtdışında ise ülkelere göre değişebilmekle birlikte genellikle zorunludur. Özellikle salgın döneminde ülkeler, önlemleri artırdığı için seyahat sırasında mutlaka talep edebilmektedir. Bundan dolayı eğer yurtdışına çıkacaksanız seyahat sürenize göre sigortanızı yaptırmayı ihmal etmemenizde fayda vardır. Sigorta, seyahate çıktığınız andan itibaren yürürlüğe girip seyahati sonlandırdığınızda sonlanabilir. Seyahatiniz sırasında hastalığa yakalanmanız durumunda bulunduğunuz konuma aldırmayıp maliyet sıkıntısı yaşamadan sağlık desteğine erişebilirsiniz.

Covid Döneminde Sağlık Sigortaları Nasıl Yaptırılır?

Birçok sigorta şirketi seyahate çıkarken yararlanabileceğiniz sigortalar için avantajlı teklifleri size sunabilmektedir. Bu teklifler arasından sizin için en iyi olana karar vermeniz rutin yaşam içerisinde epeyce zamanınızı alabilir. Zamandan tasarruf ederek dilediğiniz yerden teklif alarak sigortaya adım atmanız için Sigortaladım, dijital ekran üzerinden online teklif alma fırsatını sizlere sunar. 20’den fazla sigorta şirketiyle anlaşmalı olarak çalışıp bilgileriniz ve talepleriniz ışığında en uygun poliçeye imza atmanızı mümkün kılar. Seyahat sağlık sigortası veya özel sağlık sigortası avantajları ile Covid döneminde güvenli seyahate çıkmanız için sigorta türleri için özel ekranları sizlere sunar.

Özel sağlık sigortası teklifi almak amacıyla öncelikle ilgili alana ilerlemekle işe başlamalısınız. Burada ilk olarak bilgileriniz ışığından doldurmanız gereken form karşınıza çıkar. Bu forma işlemeniz gereken bilgiler şu şekilde sıralanır:

  • Ad soyad,

  • T.C. kimlik no,

  • E-posta adresi,

  • Cep telefonu,

  • Gün, ay ve yıl bazlı doğum tarihi.

Bu bilgiler ışığında başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Ardından karşınıza çıkan ekranda yararlanmak istediğiniz avantajlara Covid 19 ile ilgili olanları eklemeniz yeterlidir. Bu işlem sonrasında virüsle ilgili teminat veren şirketlerin teklifleri arasından kendinize en uygun olanını belirleyebilirsiniz. Seyahat sigortası teklif al işlemi için de işe yukarıda yer alan bilgileri doldurarak başlayabilirsiniz. Sonraki aşamada Covid döneminde yurtiçinde veya yurtdışında yapacağınız yolcuklarda teminat almak istediğiniz belirterek şirketlerin size teklif sunmasını sağlayabilirsiniz. Girdiğiniz bilgiler ışığından şirketlerin tekliflerini karşılaştırarak kendiniz için en güvenli seyahat deneyimine adım atabilirsiniz.

Editör Önerileri

Trafik Sigortasının Fiyatını Kim, Nasıl Belirliyor?
Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar - 2022
2022 Alkollü Araç Kullanma Cezaları
2022 MTV Fiyatları Ne Kadar? 2022 MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?
2022 Ehliyet Kurs ve Harç Fiyatları
2022 Trafik Sigortası Fiyatları

Bizi Takip Edin

İLGİLİ BLOG YAZILARI