2022 Vergi ve Harç Düzenlemeleri
03 Ocak 2023 / Salı Sigortaladım Editörü

2022 Vergi ve Harç Düzenlemeleri

Resmi gazetede yayınlandığı üzere değerleme oranı %36,2’dir. Bu değerleme oranı üzerinden 2022 yılında trafik cezaları, pasaport harçları, yurtdışından getirilen elektronik eşyalara uygulanacak harçlar ve ehliyet harçları vb. birçok vergi ve harç zamlı bir şekilde uygulamaya konacaktır. Resmi gazetede yayınlanmış olan bu değerleme oranının ise bir istisnası bulunmaktadır. Cumhurbaşkanının kararı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne uygulanacak olan zam değerleme oranı olan %36,2 üzerinden değil de %11,2’lik bir indirime gidilerek %25 oranından hareketle uygulanacaktır. 

Yeni vergi ve harçlar ile gelen düzenlemelerden sonra sürücü belgeleri için ödenecek tutarlar da değişmiştir. Düzenlemeler şu şekildedir:


 

 

2021

2022

A Sınıfı Ehliyet Harcı

272 TL

370,4 TL

B Sınıfı Ehliyet Harcı

820 TL

1.116,9 TL


 

2021 yılında yeniden değerleme oranı %9,11 olarak uygulanmıştı. Cumhurbaşkanının değerleme oranını değiştirme yetkisi bulunmakla beraber 2022 yılında uygulanacak değerlenme oranı şuanda %36,2 olarak belirlenmiştir. 

Pasaport ve Sürücü Belgeleri Hakkındaki Düzenlemeler

Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklar çerçevesinde yapılacak harç düzenlemeleri konusunda döviz kurunun 1 ABD dolarının 13,77 TL olarak sabitlenmesi konusunda bir düzenlemeye gitmiştir. 2022 vergi ve harç düzenlemeleri ile alınacak olan pasaportların süresine göre harçların zamlanması da söz konusudur. Bu zamlar 6 aya kadar alınacak olan pasaportların harcının 309, 40 TL olmasıyla beraber ilk başta kendisini göstermektedir. 2021 yılında 6 aya kadar alınacak olan pasaportun harç tutarı ise 227, 27 TL idi. Diğer pasaportların ise harçları 2022 yılı için şu şekildedir:

1 yıllık pasaport harcı:

452, 30 TL

2 yıllık pasaport harcı:

452, 30 TL

3 yıllık pasaport harcı:

1.049 TL

3 yıldan uzun süreli olan pasaport harcı:

1.478,30 TL


 

2022 Trafik Cezalarına Gelecek Olan Zamlar

Değerleme oranının  %36,2 üzerinden hesaplanması üzerine trafik cezaları da zamlananlar arasında yerini almıştır. Güncel vergi ve harç düzenlemeleri sonucunda trafik cezalarının güncel durumu nasıl olacak? İşte güncel ceza tutarları: Ehliyeti olup ancak yanında bulundurmayanlar, Muayenesiz araç kullananlar, Seyir halinde cep telefonuyla konuşanlar, Kırmızı ışıkta geçenler, Hız sınırını yüzde 10-30 aşanlar 428 TL; Emniyet kemeri kullanmayanlar, Park yasağına uymayanlar, Araçtan bir şey atan, dökenler, Araca yazı yazan, resim, bayrak takanlar 196 TL;  Ehliyetsiz araç kullananlar, Hurdaya çıkarılmış aracı kullananlar, 3. defa alkollü yakalananlar 3.675 TL; Alkollü araç kullananlar (ilk kez), Hız sınırı yüzde 50’den fazla aşanlar, Trafikte makas atanlar 1.825 TL para cezasını ödemek zorundadır. Öte yandan en yüksek trafik cezası  9.411 TL ile uyuşturucu madde alarak kullanma cezası olarak öngörülmektedir. En düşük trafik cezası ise 166 TL ile tescil belgesini (ruhsat) bulundurmama cezasıdır.

Yeniden Değerleme Oranı Neleri Etkileyebilir?

2022 yılında yeni vergi ve harç düzenlemeleri ile vergi, harç, trafik cezaları, pasaport ve ehliyet harçları, MTV ve daha birçok alan etkilenmektedir. Değerleme oranının açıklanmasının ardından gözler yeniden değerleme oranına çevrilmiştir. 2021 yılında %9,11’lik yeniden değerleme oranı ile fiyatlar düzenlenmiş ve zamlar söz konusu olmuştu. Yeni yıla kısa bir süre kalan bu günlerde ödenmesi gereken vergi ve harçlar herkesin merak ettiği bir konu olmaktadır. Yeniden değerleme oranının getireceği düzenlemeler çerçevesinde etki edeceği alanlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Gelir vergisine tabii olan gelirlerin vergilendirilmesi konusunda gelirlerin esas alındığı gelir vergisi dilimleri,

 • Trafik Cezaları

 • Motorlu Taşıt Vergileri

 • Pasaport Harçları

 • Ehliyet Harçları

 • Değiştirilecek Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi harcı

 • Kaybolan Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesini yeniden çıkarmak için ödenecek harç

 • Motorlu Araç Tescil Belgesi Harcı

 • Noter Kâğıdı Harcı

 • Çevre Temizlik Vergisi

 • Yıllık KDV iadeleri için ödenecek asgari iade tutarları

 • Vergi Usul Kanunu’nda uygulanan ceza vb. için ödenecek miktarlar

 • Damga Vergileri

 • Veraset ve İntikal Vergisi

 • Emlak Vergisi

 • Mahkeme Başvurma Harçları

Trafik cezaları, pasaport ve ehliyet harçları ve Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkındaki düzenlemelerin yanı sıra yukarıda bulunan bazı vergi ve harçlar hakkındaki zamlardan bahsetmekte de fayda vardır. Örneğin 2022 yılı için değiştirilmek üzere Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi almak için ödenmesi gereken tutar 37, 50 TL olurken, kayıp nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi almak için ödenmesi gereken tutar 75 TL olmaktadır. Motorlu araç tescil belgesi için ödenmesi gereken tutar ise 250 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Mahkemeye başvurma harçları ise 37 TL’den başlamak üzere zamlanacaktır. Evlilik cüzdanı için ödenecek tutar ise 200 TL’ye yükselecektir. Son olarak, emlak vergisinde uygulanacak olan yeniden değerleme oranının % 18.10 olmasıyla da beraber emlak vergileri de geçen seneye göre yükselişe geçecektir.

Editör Önerileri

Dask Prim ve Tarife Değişikliği
Egzoz Muayene Ücreti 2023 Fiyatları ve Gecikme Cezası
2023 Yılı Araç Muayene Ücretleri Kesinleşti
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2023
2023 Yılı Güncel Trafik Cezaları ve Kural İhlalleri
2023 MTV Fiyatları

Bizi Takip Edin

İLGİLİ BLOG YAZILARI

Ferdi Kaza Sigortasından Ne Kadar Yararlanabilirsiniz? Devamını Oku
LPG ve Dizel: Yakıt Tüketim Farkları Devamını Oku
Kasko Sigortası Yaptırmak İçin Fiyatları Karşılaştırın Devamını Oku