MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 9 832
2021 Trafik Düzenlemeleri ve Trafik Cezaları
09 Şubat 2021 / Salı Sigortaladım Editörü

2021 Trafik Düzenlemeleri ve Trafik Cezaları

2021 yılında, trafik düzenlemeleri ve trafik cezası fiyatlarında belirli değişiklerin yapılması planlanmaktadır. Yapılması planlanan güncellemeler, araç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Yapılan düzenlemeler sonucunda, seyir halinde ehliyet kemerinin takılmaması, hız sınırını aşmak ve ehliyetsiz araç kullanmak gibi trafik cezalarının ücretinde artış bekleniyor. 2021 trafik cezaları sürücülerin hatalı olduğu her koşulda ödemesi gereken cezaları kapsamaktadır. Trafikte can ve mal düzenlenmesinin etkili bir şekilde yapılması için 2021 trafik düzenlemesi yeni yılın ilk ayında yürürlüğe girecektir.

Yapılan trafik düzenlemelerinde esas alınan temel amaç, sürücülerin trafik kurallarına etkin bir şekilde uyması olarak ifade edilir. Trafikte kurallara uyulması ve düzenlenmelerin sağlanması açısından 2021 yılında da trafik cezalarının ücretlerinde artışa gidildi. Bakanlık tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, yeni trafik düzenlemesi %9.11 oranında artış gösterdi. Vergi ve trafik cezalarının bu oranda artış göstermesi, 2021 yılının Ocak ayından itibaren sürücülere yansıtılacaktır. Belirlenen bu oran dahilinde, kırmızı ışıkta geçmenin cezasının 288 liradan 314 liraya çıkması beklenmektedir. Emniyet kemeri takmayan bir sürücünün alacağı ceza, 132 liradan 144 liraya çıkacaktır. Araç plakasını tescilli hale getirmeyen sürücülerin 2021 yılında alacağı ceza 2081 lira olarak belirlenmiştir. Yalnızca tescilli araç plakası olmayan sürücüler değil, aynı zamanda tescil plaka ve belgesi olmadan trafiğe çıkan sürücülerin de 2021 yılında 1340 lira tutarında ceza alması bekleniyor. Tescil belgesi bulundurmayan sürücülerin gelecek yıl alacağı ceza ise 122 lira olarak ifade edilmektedir. Sahte plaka takan sürücüler tıpkı bu yıl olduğu gibi, önümüzdeki yılın ilk ayından itibaren 6687 lira ceza alacak. Sürücülerin bu yıl en sık ceza aldığı konulardan biri alkollü halde araç kullanmaktır. Sürücüler için, 2021 yılının ilk ayından itibaren geçerli olacak alkollü araç kullanma cezası 1340 lira olarak ifade edilmektedir. Eğer sürücü ilk defa alkollü bir şekilde araç kullandıysa 1340 lira, ikinci defa kullandıysa 1679 lira ve üçüncü kez alkollü şekilde araç kullandıysa 2699 lira ceza ödemek zorunda kalacak. Ehliyetsiz araç kullanmaya da gelecek yılın ilk ayından itibaren uygulanması kesinleşen ceza zammı söz konusudur. Ehliyetsiz bir şekilde araç kullanan sürücülerin gelecek yıl alacağı trafik cezası 2699 liraya yükseltilmiştir.

2021 Yılında Yürürlüğe Girmesi Beklenen Bazı Trafik Cezası Güncellemeleri

2021 yılında trafik cezalarının ücretinde artış söz konusudur. Gelecek yılın ilk ayından itibaren yürürlüğe girmesi planlanan 2021 yılı trafik cezaları arasında, araçlarında çakar lamba kullanan sürücüler hakkında yapılan düzenlemeler de yer alır. Düzenlenen mevzuata göre, ışıklı ya da sesli uyarı işaretine sahip olan çeşitli cihazların, mevzuatta izni olmayan araçlarda kullanılması yasaklanmıştır. Mevzuatta yer alan bu yasağa uymayan sürücülerin ödeyeceği ceza 108 lira olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda, mevzuata aykırı bir şekilde çakar lamba kullanmayı sürdüren sürücülerin gelecek yıl 1340 lira ödemesine karar verilmiştir. Sürücüler çakar lamba mevzuatını ihlal ettiği gerekçesiyle ikinci kere ceza aldıkları takdirde, tekrar 1340 lira ceza ödeyecektir. Sürücüler, 2021 yılı boyunca 3 kere çakar lamba sebebiyle trafik cezası alırsa araçları 15 gün süre ile trafikten menedilecektir. 2021 yılı trafik cezaları düzenlemeleri arasında yer alan bir başka düzenleme ise abart egzoz kullanımı olarak ifade edilir.

Sürücülerin, araçlarında mevzuata uygun bir şekilde yaptıracakları düzenlemeleri 30 gün içinde araç tescil belgesine işletmeleri gereklidir. Sürücülerin araçlarına yaptırmış olduğu düzenlemeleri araç tescil belgesine işletmemeleri halinde, 108 lira idari para cezası verilmesi söz konusudur. Araç üzerinde yapılan teknik değişikliklerin mevzuata uygun bir şekilde yapıldığına dair araç tescil belgesine işletilmemesi halinde, tescil edilinceye kadar trafikten menedilir. Araçlarında yaptıkları değişikliklerin mevzuata aykırı olması durumunda ya da sürücülerin araçlarında yaptırdığı değişikliklerin çevreyi rahatsız etmesi halinde 1520 lira idari para cezası uygulanacaktır. Çevreyi rahatsız eden abart egzoz da gürültülü olması sebebiyle bu düzenlemeye dahildir. Ek olarak, mevzuata aykırı bir şekilde düzenlenen araç, mevzuata uygun hale getirilene kadar trafikten menedilir.

2021 Yılında Trafik Kurallarına Uymayan Sürücüler Yeni Ceza Oranlarıyla Karşılaşacak

2021 yılında, sürücülerin trafik kurallarına uymaması durumunda cezalar ile karşılaşması beklenmektedir. 2021 trafik cezaları listesi arasında yer alan en dikkat çekici cezalar arasında, araç muayenesini yaptırmayan sürücülerin alacağı ceza bulunmaktadır. 2021 yılında, 2020 yılına göre pek çok trafik ceza oranında artışa gidilmiştir. 2021 yılında, muayenesi olmayan aracın sahibine 314 lira ceza verilmesi beklenmektedir. Muayenesi yapılmayan bir araç ile trafiğe çıkıldığı takdirde, araç sahibinin 314 lira idari para cezasına çarptırılması söz konusudur. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin belirlediği süre içinde araç sahiplerinin, araçlarını muayene yaptırması gerekir. Bu süre zarfında araç sahipleri izinli olarak kabul edildiği için herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Sürenin sona ermesi sonucu, araç sahiplerinin araçlarını muayene yaptırmaması durumunda ya da yapılan muayene sonucunda aracın trafiğe çıkmasının mümkün olmadığı durumlarda, 628 lira para cezası söz konusudur. 2021 yeni trafik cezaları düzenlemeleri arasında, kırmızı ışıkta geçme cezası da yer almaktadır. Kırmızı ışıkta geçip trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin 314 lira para cezası alması kararlaştırılmıştır. Yeni trafik cezaları drift yapan sürücüleri de kapsamaktadır. Çevreye verdiği gürültü ve trafiğin aksatılması nedeniyle yasak haline gelen bu davranış, sürücülerin 6141 lira para cezasına çarptırılmasına neden olacaktır.

İLGİLİ BLOG YAZILARI